افزایش سطح آماده‌باش در کانادا برای مقابله با تروریسم

پس از سوءقصد احتمالاً تروریستی علیه دو سرباز ارتش کانادا، دولت این کشور سطح آماده‌باش برای مقابله با ترورها را افزایش داده است. با این حال مقام‌های دولتی در اوتاوا گفته‌اند که تهدید خاصی فعلا مشاهده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از دویچه وله، دو روز پس از سوءقصد به جان دو سرباز کانادایی که به احتمال زیاد از سوی جهادگرایان صورت گرفته است، دولت کانادا درجه آماده‌باش برای مقابله با ترور را افزایش داد.

ژان کریستف د لا رو، سخنگوی وزارت امنیت عمومی، علت بالا بردن درجه این هشدار را افزایش تبادل اطلاعات در میان گروه‌های تروریستی اسلام‌گرایی مانند "دولت اسلامی" عنوان کرده است.

دولت اوتاوا با این حال تصریح کرده که هم‌اکنون تهدید خاصی مشاهده نمی‌شود.

سخنگوی وزارت امنیت عمومی افزود که این هشدار بیشتر به معنای آگاهی سازمان‌های امنیتی کانادا است که "یک فرد و یا گروهی در کانادا و یا خارج از کشور قصد و امکان آن را دارد دست به اعمال تروریستی بزند".

هم‌اکنون نام حدود ۵۰ کانادایی به ثبت رسیده که در تماس با "دولت اسلامی" و دیگر گروه‌های اسلامی در خاورمیانه هستند.

مارتین کوتور­ رولو ۲۵ ساله روز دوشنبه با خودروی خود دو سرباز ارتش کانادا را در پارکینگ یک مرکز خرید واقع در منطقه سن‌ژان سور ریشلیو در نزدیکی مونترال زیر گرفت. یکی از سربازان در اثر این حمله کشته شد.

در پی این سوءقصد خودروی فرد مزبور تحت پیگرد نیروهای پلیس قرار گرفت و سوءقصدکننده به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

این نخستین سوءقصد تروریستی با پس زمینه‌های اسلام‌گرایی در کانادا بوده است.

به گفته‌ی رسانه‌ها و پلیس فدرال کانادا، سوءقصدکننده به دین اسلام گرویده و به تدریج به افراطی‌گری روی آورده بود.

رسانه‌های کانادایی می‌نویسند که پیش از این مقام‌های این کشور پاسپورت فرد مزبور را در ماه ژوئیه سال جاری به هنگام خروج از کشور به مقصد ترکیه ضبط کرده بودند. سرویس‌های امنیتی قصد داشته‌اند مانع از پیوستن این فرد به جهادگرایان در سوریه و عراق شوند.

انتهای پیام

کد N551538