ورلدنت دیلی

عربستان می‌گوید آمریکا و غرب می‌خواهند به هر قیمتی با ایران توافق کنند

سیاسی

عربستان با استناد به مدارکی که مدعی است سازمان‌های اطلاعاتی‌اش به دست آورده‌اند با ابراز نگرانی اعلام کرد: آمریکا و غرب می‌خواهند به هر قیمتی با ایران توافق کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه خبری ورلدنت دیلی گزارش داد: عربستان سعودی سندی را که اعلام می‌کند سازمان‌های اطلاعاتی‌اش تهیه کرده‌اند در اختیار کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شامل عربستان، کویت، بحرین، عمان، قطر و امارات متحده عربی قرار داده است.

عربستان با انتشار این سند اعلام کرد: اعضای گروه 1+5 که در حال حاضر بر سر برنامه‌ی هسته‌ای ایران با این کشور مذاکره می‌کنند می‌خواهند به منظور حصول توافق نهایی تا ضرب‌الاجل 24 نوامبر به ایران اجازه دهند از زیر بنای هسته‌ای صلح آمیز برخوردار باشد.

در این سند هم‌چنین ادعا شده است: خطوط قرمز دولت‌های غربی باز هم به ایران اجازه خواهند داد مواد هسته‌ای کافی برای ساخت تسلیحات هسته‌ای در صورتی که تهران بخواهد از توافق سرپیچی کند در اختیار داشته باشد.

عربستان به علاوه بر این در آستانه برگزاری انتخابات میان دوره‌یی در آمریکا از اعضای شورای همکاری خلیج فارس خواسته است تا برای نفوذ بر اعضای کنگره تلاش کنند تا مانع از دستیابی به توافقی شوند که به ایران اجازه دهد تاسیسات هسته‌ای حتی برای استفاده صلح آمیز داشته باشد.

منابع آگاه در شورای همکاری خلیج فارس هم‌چنین گفته‌اند که عربستان در این سند مدعی شده است که ایران سال‌ها جامعه جهانی را فریب داده و جنبه‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنهان کرده است و از این رو قابل اعتماد نیست.

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماهانه خود تایید کرده‌ ایران به تعهداتش در توافق اولیه ژنو با گروه 1+5 پایبند بوده و بیش از 4 هزار و 100 کیلوگرم از اورانیوم غنی شده در سطح 20 درصد رقیق کرده است.

به گزارش ایسنا، این ادعاها درحالی مطرح می‌شود که بازرسان آژانس تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند و تاکنون هیچ انحرافی را در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکرده‌اند و همه اتهاماتی که به این برنامه وارد می‌شود بر اساس اسنادی است که به "مطالعات ادعایی" معروف شده‌اند و منبع آن تاکنون اعلام نشده است.

انتهای پیام

کد N551362