رئیس سازمان پدافند غیرعامل با تشریح اقدامات این سازمان:

در یک سال گذشته هیچ حمله سایبری به فضاهای حساس نداشته‌ایم

سازمان پدافند غيرعامل

رئیس سازمان پدافند غیرعامل تأکید کرد: در یک سال گذشته هیچ حمله سایبری در فضاهای حیاتی و حساسمان نداشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار غلامرضا جلالی صبح امروز در یک نشست خبری که به مناسبت هفته سازمان پدافند غیرعامل برگزار شد، درباره اقدامات این سازمان در عرصه بیولوژی، با بیان این‌که شناسایی تهدید انسان ‌ساخت و عامدانه در حوزه بیولوژیک در این راستا حائز اهمیت است، اظهار کرد: در حوزه زیستی تهاجمات علیه انسان‌ها همواره وجود داشته. از تهاجماتی که علیه معصومان انجام می‌شده تا مسموم کردن رهبران. با توجه به این موضوع حرکت‌های خاموش عامدانه و دستکاری عوامل زنده همچون ژن‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها از سوی سازمان پدافند غیرعامل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با بیان این‌که در این راستا در جایی استفاده اقتصادی همچون فروش دارو و در جایی استفاده از ارعاب و وحشت مدنظر قرار می‌گیرد، افزود: حمله به صنعت تخم‌مرغ کشور که در دوسال گذشته انجام شد و خسارت زیادی به ما وارد کرد همچنین حمله به صنعت گوشت مرغ، زیتون و بلوط در منطقه زاگرس برای ما مورد توجه بوده و اثبات عامدانه بودن و یا غیرعامدانه بودن و تشخیص این‌که ویروسی دستکاری شده یا نه سامانه دفاعی و ساختار پدافندی می‌خواهد.

سردار جلالی ضمن این‌که توجه به موضوعات فوق در آزمایشگاه‌های سطح 3 را از اقدامات پدافند غیرعامل خواند، خاطرنشان کرد: تولید بانک اطلاعاتی از ویروس‌های مختلف در دستور کار ما است. و ما در این حوزه‌ها تابع سازمان بهداشت جهانی هستیم و البته می‌دانید که این سازمان هم تابع آمریکایی‌ها است و کار ما کار سنگین علمی و دفاعی محسوب می‌شود.

وی با ابراز تأسف از این‌که ما به صورت عمومی در تشخیص تهدید پیشرفته در این حوزه‌ها خیلی توانا نیستیم، گفت: البته در سال گذشته شناسایی این موارد را در سازمان مورد توجه قرار دادیم. ضمن اینکه در وزارت دفاع مرکز عمل کلی پدافند زیستی و کیت‌های تخصصی تشخیص مدنظر قرار گرفته است.

سردار جلالی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا حملات سایبری به تأسیسات هسته‌ای و ماهواره‌ای ما وجود داشته، گفت: باید بدانید که 21 کشور در سایبر ، ارتش یعنی واحدهای تهاجمی ایجاد کرده‌اند و مشخصا" آمریکا و رژیم صهیونیستی جزء اولین و دومین این کشورها هستند که این نشان می‌دهد دشمن ما خودش را آماده می‌کند تا تهاجماتی علیه ما در این راستا داشته باشد.

وی با بیان این‌که ساختار معماری پدافند سایبری به شکلی بوده که از پایین‌ترین تا بالاترین سطح را مدنظر قرار داده و سه لایه دفاع در حوزه سایبری پیش‌بینی شده، اظهار کرد: البته ما نسبت به آن چیزی که طراحی کرده‌ایم عقب هستیم ولی این موضوع نیز باید حائز اهمیت قلمداد شود که نیروهای سایبری اوباما به صورت محرمانه به او گزارش دادند که در تلاش‌های گذشته‌شان در حمله سایبری به کشور ما ناموفق بوده‌اند که این نشان می‌دهد پایه‌های ما در فضای سایبری قابل توجه است.

سردار جلالی تصریح کرد: در یک سال گذشته هیچ حمله سایبری در فضاهای حیاتی و حساسمان نداشته‌ایم.

وی همچنین درباره وجود تهدیدات ماهواره‌ای و تلویزیونی نیز، گفت: در قالب تحریم اتفاقاتی افتاده و ما از تیرماه سال گذشته تحریم ماهواره‌ای شده‌ایم و سیگنال‌های تلویزیونی ما برای ارسال به اروپا و آمریکا تحریم شده است. در این راستا راه‌حل صرفا" خرید و ساخت و تولید و تأمین ماهواره مستقل برای خودمان است و این موضوع از نان شب نیز واجب‌تر است ولی متأسفانه این موضوع بین دولت‌ها گیر کرده و تاکنون اجرایی نشده است.

خبرنگار دیگری از سردار جلالی پرسید: با توجه به اینکه پس از نگرانی درباره ویروس ابولا وزارت بهداشت از این موضوع ابراز نگرانی کرده که 50 تن از حاجی‌ها مشکل تنفسی داشته‌اند، سازمان پدافند غیرعامل در این‌باره چه اقداماتی انجام داده است؟ جلالی در پاسخ به این سوال با بیان این‌که ویروس ابولا براساس مدارک علمی ویروس دست‌کاری شده است و از آزمایشگاه‌های آمریکا خارج شده، گفت: برای کنترل این ویروس قبل از سفر حجاج جلسات زیادی در سازمان پدافند غیرعامل برگزار شد و از دولت عربستان نیز خواسته شد که اقدامات لازم را انجام دهد که در این بین سهمیه سه کشور مبتلا به این ویروس در حج امسال حذف شد.

وی خاطرنشان کرد: ما نیز در فرودگاه یک حالت آماده‌باش بهداشتی داشتیم تا این‌که این ویروس را در هنگام ورود حجاج تشخیص دهیم و البته خوشبختانه هیچ موردی که مشکوک به این ویروس با درصد بالا وارد کشور شده باشد نداشته‌ایم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ادامه با تشریح نام‌گذاری روزهای هفته پدافند غیرعامل و برنامه‌های در نظر گرفته شده، اظهار کرد: در روز شنبه که با عنوان تولید علم و پدافند غیرعامل نام‌گذاری شده میعاد و میثاق با حضرت امام (ره) را خواهیم داشت ضمن این‌که در یک مراسم دانشگاهی از اساتید و دانشجویان برتر این حوزه تقدیر خواهد شد.

وی افزود: روز یک‌شنبه با عنوان پدافند زیستی نام‌گذاری شده و در این راستا در وزارت بهداشت و درمان یک رزمایش ستادی با توجه به بیماری‌های کرنا و ابولا برگزار می‌شود و جلسه مشترکی هم با وزیر بهداشت خواهیم داشت و نشست خبری نیز در حوزه پدافند زیستی با ایشان برگزار خواهد شد.

سردار جلالی با بیان این‌که روز دوشنبه هفته پدافند غیرعامل با عنوان فنی و مهندسی و مقاوم سازی نام‌گذاری شده، اظهار کرد: در این روز همایش مشترک با سازمان ملی استاندارد برگزار خواهد شد و اصول و ملاحظات فنی و مهندسی پدافند غیرعامل را مورد توجه قرار خواهیم داد. صبحگاه دانش‌آموزی در منطقه 17 با مورد توجه قرار گرفتن پدافند غیرعامل در محیط مدرسه به این معنی که اگر مدرسه‌ای در حالت تهدید قرار بگیرد چطور می‌تواند از خود دفاع کند برگزار می‌شود و همچنین امضای تفاهم‌نامه با سازمان محیط زیست در این راستا که اگر در حوزه‌های زیستی آلودگی همچون آلودگی‌های نفتی و دریایی پیش بیاید چه باید کرد از دیگر برنامه‌های ما خواهد بود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل همچنین از برگزاری همایش ملی این سازمان در روز سه‌شنبه با حضور مسئولان کشوری و دستگاه‌های اجرایی و استان‌ها در سالن همایش‌های صداوسیما خبر داد و اظهار کرد: تبیین رویکردهای پدافند غیرعامل و نگاه دولت در این راستا در این همایش مدنظر قرار می‌گیرد. ضمن این‌که بعدازظهر این روز در دانشگاه خاتم‌الانبیاء جلسه مشترک بین سازمان پدافند غیرعامل و پدافند هوایی برگزار خواهد شد.

سردار جلالی با بیان این‌که پدافند سایبری عنوان روز پنجم هفته پدافند غیرعامل است، گفت: برگزاری همایشی در دانشگاه شریف و یک نشست خبری و همچنین برگزاری همایشی در سازمان انرژی هسته‌ای با حضور دکتر صالحی از برنامه‌های ما در این روز خواهد بود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل بسیج و مشارکت مردم محور عمق پدافند غیرعامل را عنوان روز ششم هفته پدافند غیرعامل خواند و اظهار کرد: در این روز با حضور در قم با مراجع تقلید دیدار خواهیم داشت و اصول دکترین دینی در ارتباط با پدافند غیرعامل را تبیین می‌کنیم. همچنین با توجه به این‌که قم به حوزه فردو نزدیک است و اهمیت دامی دارد موضوعاتی در این راستا تبیین خواهد شد.

سردار جلالی با بیان این‌که سرمایه‌های ملی و پدافند غیرعامل عنوان روز آخر هفته پدافند غیرعامل است، اظهار کرد: شرکت در نماز جمعه و سخنرانی پیش از خطبه‌ها و همچنین دیدار با خانواده پدافند غیرعامل از برنامه‌های ما در این روز خواهد بود.

وی اظهار کرد: رزمایش‌های سازمان پدافند غیرعامل در هفته پدافند غیرعامل شامل رزمایش‌های سایبری، زیستی و رزمایش پست برق خواهد بود.

جلالی با بیان این‌که چند تفاهم‌نامه همکاری مشترک با حوزه‌های مختلف از جمله سازمان ملی استاندارد، محیط زیست و مدیریت بحران مدنظر قرار گرفته، اظهار کرد: شعار امسال ما مصونیت بخشی با عزم ملی و رویکرد جهادی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ادامه با تأکید بر این‌که بنا داریم رویکرد پدافند را تخصصی کنیم، اظهار کرد: در این راستا پدافند سایبری، زیستی، اقتصادی (استفاده از دانش پدافند در حوزه اقتصاد و ایمن سازی این حوزه)‌ و کالبدی (در نظر گرفتن زیرساخت‌ها با ادبیات مهندسی) و پدافند مردم محور و حفاظت و حمایت از مردم دربرابر هر حادثه‌ای مورد توجه قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N551283