افخم در نشست خبری عنوان کرد:

بر مبنای توافق ژنو تحریم‌ها باید لغو شود، نه تعلیق

سیاست خارجی

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: مواضع تیم هسته‌ای و جمهوری اسلامی ایران در خصوص لغو تحریم‌ها و شرایط شکل گیری توافق جامع به صورت صریح و روشن تبیین شده و طبق توافق ژنو نیز این مساله هدف اصلی و یک بحث کاملا روشن است، نه تعلیق آن.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ضمن تسلیت درگذشت عالم ربانی آیت‌الله مهدوی‌کنی، رئیس مجلس خبرگان رهبری به جامعه حوزوی، دانشگاه و مردم در پاسخ به سوالی درباره زمان و مکان دور آینده نشست سه جانبه ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا گفت: تماس ها و مذاکرات بین ایران و 1+5 برقرار است. مذاکرات کارشناسی امروز شروع شده و هماهنگی‌ها در سطوح بالاتر در دست انجام است.

وی ادامه داد: در ضرب‌العجل پیش‌رو، گفتگوها در حال تنظیم است که پس از تعیین زمان‌بندی نهایی اعلام می‌شود.

افخم در پاسخ به سوال دیگری در این باره که برخی از نمایندگان بر این باورند که وزیر امور خارجه در امور منطقه‌ای موضع‌گیری لازم را ندارد، بیان کرد: بعضی از نمایندگان مجلس به این موضوع اشاره دارند، اما جنس کار دیپلماتیک، فضای اعلام مواضع و تقسیم کار در یک کار است و حرفه ای سیاسی و در بین تیم سیاسی انجام می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه اعلام مواضع از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه صورت می‌گیرد، تصریح کرد: اعلام موضع از سوی سخنگو و مسئولان دیگر به این مفهوم نیست که کار داخلی در این باره انجام نشده و وزیر از موضوعات اطلاعی ندارد، مواضع با همکاری و مشورت‌های لازم با وزیر امور خارجه صورت می‌گیرد و حتی در بعضی از متون نظر صریح شخص ایشان وجود دارد.

وی تاکید کرد: اگر وزیر هم اعلام موضع نکند، این یک دیدگاه غیرکارشناسی نسبت به کار سیاسی است که گمان شود باید وزیر در همه موارد موضع‌گیری کند.

افخم گفت: وزیر به همه دیدگاه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... که وزارت امور خارجه مسئولیت آن را برعهده دارند اشراف دارد و کار را از نزدیک دنبال می کند. مسئولیت اعلام مواضع بر اساس تقسیم کار برعهده سخنگو و دیگران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزارت امور خارجه آمریکا در خصوص لغو برخی تحریم‌های غیرهسته ای، بیان کرد: این تحریم ها موضوع مذاکرات هسته‌ای نبوده است. موضوع تحریم‌ها مورد مذاکره هسته ای است، در عین حال مواضع تیم هسته ای و جمهوری اسلامی ایران در خصوص لغو تحریم ها و شرایط شکل گیری توافق جامع به صورت صریح و روشن تبیین شده و طبق توافق ژنو نیز این مساله هدف اصلی و یک بحث کاملا روشن است، نه تعلیق آن.

وی گفت: موضوع فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران و رفع نگرانی‌ها و همچنین لغو تحریم‌ها دو موضوع اصلی در مذاکرات است. به طرف‌های مذاکراتی توصیه می‌کنیم در زمان باقی مانده از طرح موضوعاتی که مورد مذاکره است و هنوز قطعی نشده و مذاکرات پیرامون آنها ادامه دارد، خودداری کرده و مذاکرات را به رسانه‌ها نکشانند.

افخم در خصوص اهانت رجب طیب اردوغان به رهبری ایران و سکوت ایران در این باره تصریح کرد: اقدامات سیاسی لازم از سوی وزارت امور خارجه صورت گرفته و گزارش اقدامات وزارت امور خارجه برای مسئولین نظام ارسال شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفرهای وزیر امور خارجه گفت: آقای ظریف هفته آینده سفری به اسپانیا خواهد داشت و در پایان هفته به چین می رود.

وی افزود: سفر اسپانیا دو جانبه است و یکشنبه آینده درباره آن اطلاع رسانی خواهیم کرد. سفر به چین نیز در راستای اجلاس منطقه‌ای مربوط به افغانستان است که 14 کشور عضو این اجلاس هستند و درباره امنیت افغانستان مذاکره صورت می‌گیرد. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان همواره حضور فعالی داشته و این اجلاس نیز در سطح وزرا برگزار می شود.

افخم در پاسخ به سوال دیگری درباره کشف گور دسته جمعی در عراق که زائران ایرانی در آن حضور دارند، گفت: این مساله را از طریق سفارتمان پیگیری کرده‌ایم تا اطلاع تکمیلی از منابع موثق عراقی و نهادهای مسئول داشته باشیم که به محض اطلاع از مراجع رسمی و تایید خبر و جزئیات بیشتر اطلاع رسانی می کنیم. پیگیری‌های اولیه ما هنوز صحت خبر را تایید نکرده و مراجع عراقی باید در این مورد اعلام نظر کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره گزارش اخیر آمانو در مورد اجرای توافق ژنو و اینکه بر اساس توافق قرار بود سه تن اورانیوم کمتر غنی شده را به اورانیوم طبیعی تبدیل کنیم که اکنون به 4 هزار و 100 تن تبدیل شده است و دلیل این افزایش یک تنی بیان کرد: گزارش آمانو گزارشی بود که یکی از خبرگزاری‌ها بخشی از آن را دقیق منتشر نکرد اما این گزارش اعلام آژانس از این مساله بود که ایران در روند توافقات عمل کرده و اقدامات کاملا متناسب و در مسیر اجرای توافق بوده است.

وی افزود: عدد مذکور فنی است که بین سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد توافق قرار گرفته مسیر از سوی ایران متعهدانه دنبال می شود و صحت آن اعلام آژانس است در عین حال مسائل فنی مطرح است که گاها در زمانبندی از پیش تعیین شده ممکن است طی نشود. به هرحال ارقام کاملا متناسب با روند توافق است و کارشناسان فنی انرژی اتمی بر اساس توافق ژنو و روند کارشناسی، جزئیات را دنبال می کنند و اگر فراتر از این بود مطمئن باشید که رسانه های خارجی به شدت به آن می پرداختند.

افخم درباره اظهارات اخیر اوباما مبنی بر اینکه لغو کامل تحریم ها باید از سوی کنگره صورت گیرد، گفت: موضوعات داخلی آمریکا بحثی است که باید در صحنه داخلی حل و فصل شود. برای ما آنچه در مذاکرات مورد توافق قرار گیرد، مهم است.

ادامه دارد...