اعضای جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل برای سال 2015 انتخاب شدند

در رای‌گیری که در مجمع عمومی سازمان ملل انجام شد، آلبانی، بولیوی، هند، لتونی، قطر و 10 کشور دیگر به عنوان اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل از سال 2015 تا 2018 میلادی انتخاب شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، به طور کلی 17 کشور برای 15 کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل با یکدیگر رقابت کردند. این 17 کشور شامل آلبانی، بولیوی، هند، لتونی، قطر، بنگلادش، بوتسوانا، غنا، اندونزی، کستاریکا، نیجریه، هلند، جمهوری کنگو، السالوادور، پاراگوئه، پرتغال و تایلند بودند. تمامی این کشورها توانستند بیش از 97 رای از 193 رای لازم را برای انتخاب شدن در شورای حقو بشر سازمان ملل به دست آورند اما کاستاریکا و تایلند با 120 و 136 رای کمترین رای را به دست آورند. غنا، نیجریه و جمهوری کنگو با 187، 187 و 185 رای بیشترین حمایت را به دست آوردند.

بوتسوانا، هند، اندونزی و جمهوری کنگو از سال 2011 میلادی جزو اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل هستند و برای دومین دوره مجددا انتخاب شدند. باقی کشورها جایگزین استرالیا، بنین، بورکینافاسو، ایتالیا، کویت، پرو، رومانی، فیلیپین، جمهوری چک، شیلی و کستاریکا شدند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل مستقر در ژنو شامل 47 کشور است. این شورا یک هیات بین دولتی در داخل سیستم سازمان ملل است که مسئول تقویت حمایت و حفاظت از حقوق بشر در سراسر جهان و رسیدگی به وضعیت‌های نقض حقوق بشر و ارائه توصیه‌هایی در خصوص آن ها است. شورای حقوق بشر سازمان ملل که در سال 2006 میلادی تاسیس شد، جایگزین کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل و یکی از هیات‌های فرعی مجمع عمومی سازمان ملل است. اعضای این شورا با اکثریت آرا در رای گیری پنهانی انتخاب می‌شوند. این کرسی‌ها در میان گروه های منطقه‌ای سازمان ملل توزیع می‌شود.

کشورهای آفریقایی و آسیا اقیانوسیه با 13 کرسی بیشترین تعداد نماینده را در این شورا دارند. کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریایی کارائیب هشت کشور به نمایندگی در این شورا دارد.

کشورهای غرب اروپا هفت نماینده و شرق اروپا شش نماینده در این شورا دارند.

اعضا برای یک دوره سه ساله انتخاب می‌شوند و ممکن است برای دو دوره متوالی انتخاب شوند. روسیه یکی از اعضای این شورا تا پایان سال 2016 میلادی است.

انتهای پیام

کد N550946