رئیس جمهور مغولستان:

استقرار پایگاه نظامی آمریکا در خاک کشورمان منتفی است

آسیا اقیانوسیه

رئیس جمهوری مغولستان با اشاره به ارتقای مناسبات با روسیه و چین استقرار پایگاه نظامی آمریکا در خاک کشورش را منتفی دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، "تساخیاگین البگدورج "رئیس‌ جمهوری مغولستان در گفتگویی همچنین خاطر نشان کرد: امکان استقرار پایگاه نظامی آمریکایی در خاک این جمهوری را کاملاً منتفی دانست و بر تمایل اکثر مردم کشورش برای توسعه روابط با روسیه و چین تاکید کرد.

 رئیس‌جمهوری مغولستان در مسیر پرواز خود به سمت اروپا (برای شرکت در نشست سران کشورهای آسیایی-اروپایی در میلان ایتالیا) در توقف چند ساعته در مسکو اعلام کرد: پایگاه نظامی آمریکایی هرگز در خاک این جمهوری ایجاد نخواهد شد.

وی در توضیح گفته خود تصریح کرد: زمانی که ما از مردم کشور خود سوال می‌کنیم که تمایل دارند با چه کشورهایی همکاری نزدیک داشته باشند، بیش از 60 درصد آنها روسیه را ترجیح داده و حدود 20 درصد هم از چین نام می‌برند. این امر به ما نشان داده که مسیر روابط خارجی خود را بر اساس خواست مردم خود تعیین کنیم.

رئیس‌جمهوری مغولستان با تاکید بر اینکه کشورش علاقه مند است با همه کشورهای جهان روابط خوب برقرار کند، گفت: این مسئله هم به نفع ما، هم به نفع همسایگان ماست و هم امکانات خوبی برای توسعه سرمایه گذاری خارجی فراهم می‌کند.

البگدورج تاکید کرد: زمانی که برخی از ما در خصوص امکان ایجاد پایگاه نظامی آمریکایی در خاک مغولستان سئوال می‌کنند، ما با صراحت می گوییم که چنین مسئله‌ای امکان ندارد.

قانون اساسی ما استقرار هر نوع پایگاه نظامی خارجی در خاک مغولستان را منع کرده است.