وزیرخارجه ترکیه: پیشمرگ‌های کرد عراق هنوز وارد کوبانی نشده‌اند

عراق,سوريه,تركيه,داعش

وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد، نیروهای امنیتی کردستان عراق (پیشمرگ‌ها) برای کمک به دفاع از کوبانی در برابر شبه‌نظامیان داعش، هنوز از طریق مرز این کشور وارد سوریه نشده‌اند.

وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد، نیروهای امنیتی کردستان عراق (پیشمرگ‌ها) برای کمک به دفاع از کوبانی در برابر شبه‌نظامیان داعش، هنوز از طریق مرز این کشور وارد سوریه نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در جریان مصاحبه‌ای زنده با شبکه تلویزیونی ان‌تی‌وی گفت: مذاکرات درباره مسیر عبور پیشمرگ‌ها همچنان ادامه داد. ما تا زمان نهایی شدن این مذاکرات، هیچ‌گونه جزییاتی را علنی نمی‌کنیم. دولت ترکیه زمان عبور این نیروهای امنیتی را اعلام نمی‌کند چراکه این یک مساله «استراتژیک» است.

در حالی که مبارزان کرد در شهر کوبانی در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه از حمله جدید شبه‌نظامیان داعش در 21 اکتبر سال‌جاری میلادی جان سالم به در بردند اما یگان‌های «حفاظت مردم»، شاخه مسلح حزب اتحاد دموکراتیک همچنان منتظر حمایت‌های وعده داده شده، هستند.

چاووش‌اوغلو ضمن اشاره به این مساله که تنها ارتش آزاد سوریه یا پیشمرگ‌ها می‌توانند به صورت قانونی از شهر کوبانی دفاع کنند، گفت: ما به هیچ‌کس وعده مسیری برای انتقال کمک‌های نظامی به کوبانی را نداده‌ایم.

وی افزود: در حال حاضر نیروهای پیشمرگ می‌خواهند تا از طریق کشور ما به نیروهای «حفاظت مردم» کمک کنند. ما این درخواست را قانونی نمی‌دانیم. ما قدم‌هایمان را بسیار هوشمندانه برمی‌داریم. ما از زمان آغاز این درگیری به ارسال کمک‌های بشردوستانه پرداخته‌ایم و به این کار خود ادامه خواهیم داد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در چند روز گذشته درخواست‌ها از آنکارا برای مسلح کردن نیروهای «حفاظت مردم» را رد کرده و گفته است: حزب حفاظت مردم درست همانند حزب کارگران کردستان ترکیه (‌پ‌ک‌ک) یک سازمان تروریستی هستند.

چاووش اوغلو همچنین در این مصاحبه افزود: ما با ارسال سلاح به پ‌ک‌ک و حزب حفاظت مردم مخالف هستیم. آمریکا نیز درباره این مساله موضع مشابه ما را دارد. اگر حزب حفاظت مردم سیاست‌هایش را تغییر ندهد، این مساله قابل قبول نخواهد بود.

وی ادامه داد: حزب حفاظت مردم هم‌چنین نمی‌خواهد تا نیروهای پیشمرگ وارد شمال سوریه شوند چراکه هدف حزب حفاظت مردم حفظ قدرت در کوبانی است.

وزیر امور خارجه ترکیه بار دیگر تکرار کرد: مذاکرات درباره مساله کوبانی و همچنین برنامه «آموزش و تجهیز» برای مخالفان میانه‌روی سوریه با آمریکا ادامه دارد. ما نمی‌خواهیم که کوبانی سقوط کند اما ما یک سیاست اصولی داریم. تنها ارتش آزاد سوریه یک سوریه دموکراتیک و متحد می‌خواهد! اکثر گروه‌های دیگر در اقدامات تروریستی شرکت دارند.

این مقام همچنین از «فشار رسانه‌ای» درخصوص کوبانی شکایت کرده و گفت: آنها از ما می‌خواهند تا عملیات زمینی انجام دهیم. آنها افکار عمومی را بر علیه ما شورانده‌اند.

انتهای پیام

کد N550899