افزایش شکاف میان طالبان پاکستان/ هلاکت فرمانده ارشد در وزیرستان

آسیا اقیانوسیه

هلاکت فرمانده ارشد طالبان در وزیرستان شمالی و افزایش شکاف میان شبه نظامیان در پی برکناری سخنگوی این گروه به دلیل بیعت با داعش از جمله تحولات پاکستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه داون از هلاکت فرمانده ارشد طالبان در حمله جنگنده های نیروی هوایی پاکستان در وزیرستان شمالی خبر داد.

در جریان عملیات ضرب و عضب ارتش پاکستان 30 شبه نظامی کشته شده و چهار مخفیگاه طالبان نابود شد.

این عملیات در 15 ژوئن پس از حمله شبه نظامیان به فرودگاه بین المللی کراچی در پی شکست مذاکرات صلح بین دولت و مذاکره کنندگان تحریک طالبان آغاز شد.

بی بی سی نیز با اشاره به برکناری سخنگوی طالبان پاکستان به دلیل بیعت با داعش گزارش داد که این موضوع نشان دهنده افزایش شکاف میان طالبان است.

این خبر پس از آن منتشر شد که شهیدالله شهید اخیرا به همراه پنج مقام ارشد طالبان پاکستان از گروه تروریستی داعش حمایت کرد.

طالبان پاکستان در بیانیه ای ضمن تبعیت از ملا عمر رهبر طالبان افغانستان نام اصلی سخنگوی برکنار شده را شیخ مقبول خواند اما به فرد جایگزین وی اشاره نکرد.

انتشار این گزارش درحالیست که کارشناسان ظهور گروه تروریستی داعش را چالشی برای طالبان، القاعده و دیگر گروههای افراطی می دانند. از سوی دیگر داعش افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار داده و توانسته ایده خلافت اسلامی را گسترش دهد. این گروه تروریستی به غارت، آدم ربایی و به خصوص خرید و فروش نفت پرداخته و در حال حاضر به عنوان ثروتمندترین سازمان تروریستی در جهان شناخته می شود که هواداران بسیاری دارد.

این درحالیست که القاعده چیز جدیدی برای به نمایش گذاشتن ندارد، اعضای این گروه تروریستی اغلب از یک جناح به جناح دیگر می روند و به نظر می رسد که داعش تا حد زیادی توانسته نظر بسیاری از شبه نظامیان را جلب کند. علاوه بر این داعش روشهای وحشیانه ای را برای کشتار بیگناهان به کار گرفته که از جمله آنها می توان به گردن زدن، آدم ربایی و تجاوز به عنف در عراق و سوریه اشاره کرد که با هدف ترساندن مردم و ایجاد وحشت و ترساندن مخالفان انجام می شود.

داعش به مبارزه علیه شیعیان، مسیحیان و ایزیدی ها پرداخته و همه آنها را کافر می داند که این موضوع حتی انتقاد القاعده را به همراه داشته است. پیدایش چنین رویکرد مختلفی باعث شد تا داعش سال گذشته گروه خود را تشکیل داده و این دو گروه تروریستی از یکدیگر جدا شوند.

از سوی دیگر دو گروه تروریستی عقاید مختلفی در زمینه استراتژی طولانی مدت خود دارند. در حالیکه رهبر القاعده در پی تمرکز برای انجام عملیات تروریستی در سوریه بوده، ابوبکر البغدادی رهبر داعش در پی گسترش دامنه نفوذ حتی بیش از مرزهای این کشور است. از سوی دیگر رهبران دو گروه تروریستی در این باره که کدام استراتژی موفق تر است، اختلاف نظر دارند.

در نهایت می توان گفت در جنگ کنونی و با توجه به دستاوردهای داعش در ماههای اخیر به نظر می رسد که این گروه تروریستی حامیان بسیاری در مقایسه با القاعده داشته و القاعده در جایگاه پایین تری قرار گرفته و برای مقابله با این نزول قدرت باید به فکر اعلام موجودیت های جدید بیفتد.