حمله موشکی به منطقه الخضراء بغداد/ حمله ناکام داعش به شمال فلوجه

یک منبع امنیتی در بغداد اعلام کرد که چند گلوله خمپاره به منطقه الخضرا در مرکز بغداد که محل استقرار سفارتخانه‌های خارجی است، اصابت کرد. در همین حال فرماندهی مرکزی آمریکا از ناکام گذاشتن حمله داعش به شمال شهر فلوجه خبر داد.

یک منبع امنیتی در بغداد اعلام کرد که چند گلوله خمپاره به منطقه الخضرا در مرکز بغداد که محل استقرار سفارتخانه‌های خارجی است، اصابت کرد. در همین حال فرماندهی مرکزی آمریکا از ناکام گذاشتن حمله داعش به شمال شهر فلوجه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری المسله، یک منبع امنیتی اظهار کرد: در ساعت 8:30 دقیقه به وقت محلی سه موشک از منطقه الدوره شلیک شده و به منطقه الخضراء در مرکز بغداد اصابت کرد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود: نیروهای امنیتی به منظور جلوگیری از وقوع هر گونه حمله یا سقوط موشک‌های دیگری منطقه الخضراء را محاصره کرده‌اند.

از سوی دیگر نیروهای ائتلاف در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه دست به سه حمله به مواضع داعش در سه شهر بیجی، موصل و فلوجه زدند.

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که این سه حمله هوایی در عراق دو مرکز داعش در جنوب شرق بیجی و جنوب شرق سد موصل را هدف قرار داد و این حملات همچنین به ناکام ماندن حمله داعش به شمال شهر فلوجه انجامید.

در همین حال در حمله تروریست‌های داعش که از سه محور به منطقه قره تپه از توابع شهرستان خانقین در شمال شرق استان دیالی صورت گرفت حدود 30 تن از نیروهای پیشمرگ کرد کشته و زخمی شدند.

علی‌رغم این تلفاتی که نیروهای پیشمرگ متحمل شدند اما آنها توانستند مانع از چندین حمله پی در پی افراد مسلح داعش شوند. پیشتر نیز در درگیری‌های تروریست‌های داعش با نیروهای عراقی در قره تپه 11 تن از تروریست‌های داعش به هلاکت رسیدند.

جمیل الشمری، رئیس پلیس استان دیالی اعلام کرد این درگیری‌ها همچنین به انهدام خودرو بمب‌گذاری شده‌ای انجامید که تروریست‌های داعش در تلاش بودند آن را وارد قره‌تپه کنند تا نیروهای امنیتی را در آنجا هدف قرار دهند.

در روستای الحجاج درشمال شهر تکریت، حمد النامس، رئیس پلیس استان صلاح‌الدین اعلام کرد که نیروهایی از ارتش و پلیس عراق با کمک جنگنده‌های ائتلاف و جنگنده‌های عراقی با تروریست‌های داعش درگیر شدند که این درگیری‌ها به هلاکت 15 تن از اعضای داعش و زخمی شدن 18 تن دیگر و انهدام دو خودرو که سلاح‌های سنگین‌ به همراه داشتند، انجامید.

وی همچنین تصریح کرد: نیروهای نظامی وارد ورودی‌های شهرستان بیجی در استان صلاح‌الدین شده‌اند و ما تعهد می‌دهیم که ظرف روزهای آتی خبرهای خوشی را به اطلاع مردم برسانیم.

شیعیان عراق نیز با هماهنگی با ارتش این کشور اردوگاه‌های آموزشی در منطقه الدجیل در استان صلاح‌الدین جهت ممانعت از حملات داعش به راه انداختند.

از سوی دیگر و در پی چندین انفجار در بغداد 26 تن کشته شده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند. شدیدترین این انفجارها در روز سه‌شنبه یک رستوران را در شرق بغداد هدف قرار داد که این حمله 15 کشته و 32 زخمی بر جای گذاشت.

پیشتر سازمان ملل اعلام کرده بود در خشونت‌های صورت گرفته در ماه گذشته در اقصی نقاط عراق دست‌کم 1110 تن کشته شدند.

از سوی دیگر جبار یاور، دبیرکل وزارت پیشمرگ‌ها در دولت اقلیم کردستان اعلام کرد: مذاکراتی در حال حاضر میان ما و آمریکا و ترکیه و مبارزان شهر کوبانی درخصوص اعزام از نیروهای پیشمرگ جهت پشتیبانی از مبارزان کرد در مقابله با داعش در کوبانی در جریان است.

وی افزود: ما درصدد هستیم این توافق را به اتمام برسانیم و چگونگی ورود نیروهای پیشمرگ به کوبانی را مورد بررسی قرار دهیم.

در همین حال تروریست‌های داعش روز گذشته به سمت کوه‌های سنجار در عراق پیشروی‌هایی داشته و محاصره خود را علیه هزاران ایزدی تشدید کردند.

این حمله جدیدترین تهدید علیه اقلیت ایزدی‌هاست که هزاران تن از آنها یا به ضرب گلوله کشته شده‌اند یا زنده دفن شده‌اند یا اینکه توسط تروریست‌های داعش به عنوان برده خرید و فروش می‌شوند.

در همین حال علی قاسم که از داوطلبان ایزدی مدافع در کوه‌های سنجار است، اعلام کرد: تعداد داعشی‌ها زیاد است و آنها کاملاً مسلح هستند. ما نمی‌دانیم که تا چه زمانی می‌توانیم با آنها مقابله کنیم.

یکی از نمایندگان پارلمانی ایزدی‌ها نیز این سوال را مطرح ساخت که چرا جنگنده‌های آمریکایی مواضع داعش را در کوبانی و نه در سنجار هدف قرار می‌دهند.

ماهاما خلیل، از نمایندگان پارلمان ایزدی‌ها که وی نیز در کوه‌های سنجار گیر افتاده است، گفت: متاسفانه جنگنده‌های ائتلاف در حریم هوایی حضور دارند و می‌توانند تانک‌های داعش را ببینند اما به این تانک‌ها حمله نمی‌کنند چرا آنها از کوبانی دفاع می‌کنند اما این کار را در مورد سنجار انجام نمی‌دهند.

در همین حال سالم جمعه، از نمایندگان استان نینوا عنوان داشت: تروریست‌های داعش دارایی‌های مقرهای خود را به سوریه انتقال می‌دهند و تقریباً تمامی دارایی‌های دفاتر داعش در شهرستان‌های حمدانیه، تلکیف، برطله، بعشیقه و شهر موصل تخلیه شده‌اند. این مقام عراقی عنوان داشت: این نقل و انتقالات خود دلیلی بر آن است که تعدادی از گروه‌های داعشی عقب‌نشینی کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N550793