با تصویب نمایندگان؛

3 درصد از بودجه عمومی دولت صرف محرومیت زدایی و ایجاد توازن منطقه‌ای می‌شود

مجلس

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی 3 درصد از بودجه عمومی دولت برای رفع محرومیت از مناطق محروم و ایجاد توازن منطقه‌ای هزینه می شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی نمایندگان در بررسی جزئیات طرح دو فوریتی استفاده از بودجه عمومی دولت برای رفع محرومیت از مناطق محروم و ایجاد توازن منطقه ای مقرر کردند که حداقل 3 درصد از بودجه عمومی دولت صرف رفع محرومیت از مناطق محروم و ایجاد توازن منطقه ای شود.

براساس ماده واحده این طرح در راستای تحقق اصل 48 قانون اساسی و سیاست‌های کلی و جهت حصول به اهداف چشم انداز و به منظور استفاده متوازن از امکانات کشور و توزیع عادلانه و رفع تبعیض و ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه یافته و تحقق پیشرفت و عدالت، دولت مکلف است در توزیع منابع عمومی و یارانه سود تسهیلات به نحوی عمل نماید که فاصله شاخص برخورداری شهرستان های کمتر از سطح متوسطه کشور در شاخص های زیر، سالانه حداقل 10 درصد به سطح متوسط کشوری نزدیک شود.

همچنین نمایندگان، دولت را مکلف کردند که 3 درصد از اعتبارات بودجه عمومی دولت را در قالب ردیف مشخص تحت همین عنوان تعیین کند و طی جدولی که در آن سهم هر استان براساس شاخص های نرخ بیکاری، آب شرب شهری و روستایی، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، بهسازی روستاها، راه و زیرساخت های جاده ای، سرانه های عمران شهری و درآمد شهرداری ها مشخص می گردد در قانون بودجه درج نماید.

سهم هر شهرستان برای بهبود شاخص های مذکور همراه با دستورالعمل توزیع پروژه ها و طرح های موارد فوق همزمان با ابلاغ اعتبارات استانی توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به استان ابلاغ می شود تا با تصویب کمیته برنامه ریزی شهرستان به طرح ها و پروژه های موضوع شاخص های فوق اختصاص یابد.

این طرح با 148 رای موافق، 19 رای مخالف و 3 رای ممتنع از 200 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

به گزارش مهر این 3 درصد برای هزینه در مناطق مختلف در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت.