هند: درباره مناطق مورد مناقشه با چین همچنان تنش‌ها وجود دارد

مشاور امنیت ملی جدید هند گفت: پس از یکسری تنش‌ها و بن‌بست‌ها میان سربازان هند و چین بر سر مرز مورد مناقشه که ماه گذشته میلادی رخ داد، دهلی نو می‌خواهد تا این تنش مرزی را با پکن حل کند اما همچنان بر سراین مساله سازش ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، صدها تن از سربازان چینی ماه گذشته میلادی به منطقه مورد مناقشه مورد ادعای هند وارد شدند که این اقدام پیش از سفر شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین به منطقه بود.

این سربازان بلافاصله منطقه را ترک کردند اما تنش‌ها همچنان پا برجاست و چند روز قبل دولت پکن نگرانی خود را از اقدام هند برای ایجاد یک بزرگراه در سراسر این مرز ابراز داشت.

آجیت دووال مشاور جدید امنیت ملی هند در یک کنفرانس امنیتی بین الملل در دهلی نو گفت: ما چین را یک همسایه بسیار مهم و ارزنده می‌دانیم اما در حالی که به دنبال یافتن فرصت‌هایی برای یافتن بهبود و بست روابط خود با این همسایه هستیم اجازه نخواهیم داد تا در امنیت ملی و یکپارچگی کشور دخالت و خدشه ایجاد کند.

چین در سال 1962 در جنگی خونبار هند را شکست داد و مرز مورد مناقشه بین این دو کشور همچنان مساله ای حساس محسوب می‌شود به طوری که هر دو کشور یکدیگر را به اعزام سرباز به این قلمرو که مورد ادعای هر دو طرف است متهم می‌کنند.

مشاوره امنیت ملی جدید هند ادامه داد: پکن و دهلی نو باید با یکدیگر بر سرمیز مذاکره نشسته و این مناقشه مرزی را هرچه سریعتر حل و فصل کنند. ما به دنبال همکاری بیشتر با چین به جای مناقشات مرزی و درگیری هستیم.

انتهای پیام

کد N550590