بررسی روابط ایران و قزاقستان در گفت‌وگو با سفیر ایران در آستانه

ايران,قزاقستان

سفیر ایران در آستانه گفت: توسعه صنعتی-عمرانی قزاقستان فرصت‌های متعددی را پیش روی شرکت‌های ایرانی قرار داده است.

مجتبی دمیرچی‌لو، سفیر ایران در قزاقستان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به بررسی مناسبات سیاسی، تجاری، گردشگری و فرهنگی میان ایران و قزاقستان پرداخت و گفت: پس از استقلال قزاقستان در سال 1370، جمهوری اسلامی ایران جزء اولین کشورهایی بود که با به رسمیت شناختن آن، سفارت خود را در پایتخت این کشور افتتاح نمود و طی 23 سال گذشته روابط ایران و قزاقستان که ریشه در مشترکات تاریخی، دینی و فرهنگی دو ملت دارد، با آهنگ متعادلی رو به رشد بوده است.

وی ادامه داد: قزاقستان به عنوان بزرگترین و با ثبات‌ترین جمهوری آسیای مرکزی، جایگاه مهمی در راهبرد منطقه‌ای سیاست خارجی ایران به خود اختصاص داده و علاوه بر سطح بالای مناسبات سیاسی دو جانبه، دو کشور در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی مانند سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن، سازمان همکاری اسلامی، اکو، سیکا و مجامع پارلمانی آسیایی و بین‌المللی، همکاریهای خوبی دارند و در بسیاری از موضوعات و ابتکارات جمعی، از مواضع یکدیگر حمایت کرده‌اند علاوه براین به دلیل گستره وسیع روابط و وسعت جغرافیایی قزاقستان، ایران علاوه بر سفارت در آستانه، در شهر آلماتی و بندر آکتائو در ساحل قزاقی دریای خزر دارای سرکنسولگری است و سرکنسولگری قزاقستان نیز در گرگان فعالیت می‌کند.

قزاقستان به دنبال استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است

دمیرچی‌لو بابیان اینکه قزاقستان خواهان استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است، افزود: ما بر این اعتقادیم که در دوران گذار بین‌الملل، کشورهایی مانند ایران و قزاقستان، می توانند نقش تاثیر گذاری در روند تحولات ایفا کنند و به برقراری صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و شکل‌گیری نظم جدید جهانی، کمک بیشتری نمایند. بر همین اساس قزاقستان به عنوان یک کشور دوست که خود نیز به دنبال استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است، در اسفند 91 و فروردین 92، دو بار میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 بود و همواره از حق ایران برای بهره‌مندی صلح آمیز از انرژی هسته‌ای حمایت کرده است.

روابط اقتصادی بخش اعظمی از سندهای همکاری بین ایران و قزاقستان را به خود اختصاص داده است

سفیر کشورمان در آستانه با اشاره به روابط اقتصادی و تجاری ایران و قزاقستان، گفت: روابط اقتصادی و تجاری ما بر مبنای ظرفیت‌های فراوانی که در دو کشور وجود دارد، رو به توسعه است. تاکنون حدود 90 سند در راستای گسترش همکاری‌ها به امضاء رسیده که بخش اعظم آن در حوزه اقتصادی است. همچنین 13 کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و قزاقستان برگزار شده که آخرین آن، شهریور ماه سال جاری در تهران بود. از سوی دیگر طی ماههای اخیر نیز هیاتهای متعددی از بخش‌های دولتی و خصوصی به پایتختهای دو کشور سفر کرده‌اند که نشان از عزم جدی ایران و قزاقستان برای بهره‌برداری بیشتر از فرصتهای اقتصادی موجود دارد.

وی ادامه داد: از آن جمله می توان به سفر وزیر توسعه و سرمایه گذاری قزاقستان به ایران اشاره کرد که به عنوان متولی طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای این کشور و در راس یک هیات اقتصادی و تجاری صورت گرفت و طی آن مذاکرات سودمندی جهت گسترش مناسبات انجام شد، دکتر طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی کشورمان هم در سفر به قزاقستان در اردیبهشت سال جاری، زمینه های توسعه همکاریها را بررسی کرد. علاوه بر این، در جریان سفر اخیر رئیس جمهور محترم کشورمان به آستانه، وزرای کشاورزی، راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز همراهشان بودند و گفت‌وگوهای سازنده‌ای با همتاهای قزاقی خود داشتند.

با افتتاح راه آهن ایران و آسیای مرکزی، افزایش ترانزیت منطقه‌ای میسر می‌شود

دمیرچی‌لو با اشاره به آغاز به کار خط دوم راه آهن کشورمان و آسیای مرکزی در ماه آینده، افزود: اسناد میان دولتی در کنار توافقات در چارچوب کمیسیون مشترک و نشست های تخصصی میان بخش های تجاری دو کشور، شاکله مناسبات اقتصادی ایران و قزاقستان را تشکیل می‌دهد و تلاش می‌شود با فراهم نمودن زمینه اجرایی توافقات، حجم روابط اقتصادی که اکنون حدود 700 میلیون دلار است، به بیش از دو میلیارد دلار در سال برسد. در همین راستا آغاز به کار خط دوم راه آهن کشورمان و آسیای مرکزی در مسیر ایران-ترکمنستان-قزاقستان که قرار است در آذرماه با حضور مقام های سه کشور افتتاح شود، می تواند از یک سو به گسترش مراودات دوجانبه و از سوی دیگر به افزایش ترانزیت منطقه ای در کریدور شمال-جنوب، کمک کند.

رایزنی فرهنگی سفارت ایران در قزاقستان درصدد تقویت مراودات فرهنگی دو کشور است

سفیر ایران در قزاقستان در بخش دیگری از این گفت‌وگو به روابط فرهنگی میان دو کشور پرداخت و افزود: علاوه بر روابط سیاسی و اقتصادی، تقویت مراودات فرهنگی و مردمی نیز از زمینه‌های همکاری ایران و قزاقستان است. زیرا ایرانیان و قزاق‌ها از گذشته های دور، مناسبات فرهنگی و تاریخی دوستانه‌ای داشته اند. شما می توانید در جای جای این کشور، نشانه های فرهنگ و تمدن ایرانی را مشاهده کنید. از جمله بیش از سه هزار کلمه فارسی در زبان قزاقی وجود دارد و مردم این کشور احترام خاصی برای شخصیت‌ها و مفاخر فرهنگی ایرانی قائلند.

وی ادامه داد: با این همه، ما براساس نیازها و شرایط دوران معاصر، برنامه های متنوعی را برای تحکیم پیوندهای فرهنگی و مردمی در دست اقدام داریم. در همین راستا رایزنی فرهنگی سفارت در آستانه، آلماتی و دیگر شهرهای مهم قزاقستان، برنامه های مستمری را با هدف گسترش همکاریهای فرهنگی اجرا می کند. در حال حاضر هم در برخی دانشگاههای مهم قزاقستان، کرسی زبان فارسی دایر است و اتاقهای ایران نیز فعالیت می کنند. برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی، هفته فیلم ایران، سفر گروههای هنری، تقویت ارتباطات دانشگاهی، برگزاری همایش های علمی مشترک و افزایش شناخت مردم قزاقستان از جاذبه های گردشگری کشورمان نیز از جمله مهمترین این برنامه ها هستند . سفر هفته گذشته هیات بلند پایه دینی از ایران که جهت شرکت در کنفرانس بین المللی رهبران ادیان سنتی و جهانی در شهر آستانه بود نیز در راستای تحکیم پیوندهای فرهنگی و مردمی بین دو کشور صورت گرفت.

توسعه صنعتی-عمرانی قزاقستان فرصت‌های متعددی را پیش روی شرکت‌های ایرانی قرار داده است

دمیرچی‌لو در خصوص سهم شرکت‌های ایرانی در کارهای عمرانی قزاقستان و اینکه چطور می‌توان سطح همکاری‌های دو کشور را افزایش داد، افزود: قزاقستان در میان کشورهای آسیای مرکزی، بالاترین نرخ رشد اقتصادی را داراست و توسعه صنعتی-عمرانی این کشور، فرصتهای متعددی را پیش روی شرکت‌های ایرانی قرار داده است، هرچند با حضور طرفهای دیگر، رقابت برای مشارکت در این روند نیز بالاست. یکی از رویکردهای اصلی سفارت جمهوری اسلامی ایران، کمک به حضور شرکتها و فعالان اقتصادی ایرانی در طرحهای صنعتی-عمرانی قزاقستان و تسهیل صدور خدمات فنی-مهندسی ایرانی به ویژه از سوی بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: هم اکنون چندین شرکت ایرانی در حوزه راه سازی، پروژه های عمرانی، توسعه بندر و مخابرات در قزاقستان مشغول فعالیت هستند. البته من هم هفته گذشته در سفر به جنوب قزاقستان از پروژه راه‌سازی یکی از شرکت‌های ایرانی بازدید کردم که در مسیر اجرای آن، اولین تونل در جاده‌های قزاقستان توسط همین شرکت و با فناوری ایرانی در حال احداث است. با ین حال، تلاش می شود با اجرای توافقات حاصله و رفع موانع، سهم شرکتهای ایرانی در روند توسعه اقتصادی قزاقستان افزایش یابد.

سفر رییس جمهور به آستانه تحرک تازه‌ای به روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف داده است

سفیر ایران در آستانه با اشاره به سفر اخیر رئیس‌جمهور کشورمان به قزاقستان و امضای تفاهم‌نامه‌های متعدد، در مناسبات و همکاریهای دو کشور، خاطرنشان کرد: سفر اخیر جناب آقای روحانی به آستانه در تاریخ 17 تا 19 شهریور ماه، در پاسخ به سفر مرداد ماه سال گذشته آقای نظربایف به تهران جهت شرکت در مراسم تحلیف انجام گرفت. این سفر اولین دیدار رسمی رئیس‌جمهور کشورمان از جمهوری‌های مشترک المنافع بود که طی آن علاوه بر مذاکرات رسمی با رئیس جمهور و نخست وزیر قزاقستان، در همایش تجاری دو کشور نیز سخنرانی نمودند.

دمیرچی‌لو گفت: علاوه بر ملاقات‌ها و برنامه‌های رئیس محترم جمهور، وزرای همراه ایشان نیز دیدارهای جداگانه ای با همتایان قزاقی خود داشتند که طی آن، مناسبات دوجانبه و بسترهای توسعه روابط، بررسی و توافقاتی هم حاصل شد و به طور کلی در جریان این سفر، سه سند مهم دولتی از جمله «نقشه راه همکاری‌های بازرگانی، صنعتی، معدنی و سرمایه گذاری بین وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران با وزارت توسعه و سرمایه گذاری قزاقستان» به امضاء رسید و یک بیانیه مشترک هم از طرف روسای جمهور دو کشور منتشر شد که در این بیانیه دیدگاه های مشترک دو رئیس جمهور درباره مهمترین موضوعات روابط دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله حمایت از حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای، حمایت متقابل از عضویت غیر دائم ایران و قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل و گسترش مناسبات تجاری، ذکر شده است.

وی با بیان اینکه در حاشیه همایش تجاری مشترک دو کشور که با حضور روحانی و نظربایف برگزار شد، توافق های مهمی میان شرکت ها و بازرگانان دو کشور حاصل شد، افزود: علاوه براین چندین تفاهم نامه نیز در راستای گسترش روابط اقتصادی از جمله در زمینه معادن، ساخت کارخانه تولید شیشه، تولید خودرو و ... میان بخش های خصوصی ایرانی-قزاقی به امضاء رسید و می توان گفت سفر دکتر روحانی در مجموع تحرک تازه ای به روابط دو کشور در حوزه های مختلف داده است که تلاش می‌کنیم با همکاری دوستان قزاقی، شرایط اجرایی شدن توافقات حاصله را فراهم کنیم.

انتهای پیام

کد N550428