تشریح برنامه‌های مسکنی آخوندی در کمیسیون عمران مجلس

سیاسی

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت:‌ وزیر راه و شهرسازی با حضور در جلسه امروز کمیسیون برنامه‌ها و سیاست های وزارت متبوعش برای خانه دار کردن اقشار متوسط و آسیب‌پذیر جامعه را تشریح کرد.

منصور آرامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: بر اساس گزارش وزیر راه و شهرسازی بالغ بر 77 هزار هکتار بافت فرسوده و 56 هزار هکتار سکونت‌گاه رسمی در کشور وجود دارد که جمعیتی بالغ بر 22 میلیون نفر را در خود جای داده‌اند.

وی در ادامه با تشریح برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برای رونق‌بخشی به ساخت و ساز در حوزه مسکن افزود: بر اساس توضیحات آقای آخوندی وزیر راه در صورت حفظ نرخ رشد جمعیت شهری و روستایی و نرخ ازدواج در سال 1405 به 12 میلیون واحد مسکونی جدید نیاز خواهیم داشت؛ بنابراین باید طی 12 سال آینده به طور متوسط سالی یک میلیون واحد مسکونی جدید ساخته و تحویل مردم شود تا از افزایش سرسام آور قیمت مسکن و اجاره‌بها جلوگیری شود.

نماینده مردم بندرعباس، مسکن مهر را از دیگر بخش‌های گزارش وزیر راه و شهرسازی به کمیسیون متبوعش برشمرد و افزود: بر اساس اظهارات آقای آخوندی تا این لحظه حدود 1.6 میلیون واحد مسکونی مهر به مالکان تحویل شده و در حدود 800 هزار واحد باقیمانده نیز پس از تامین زیرساخت‌ها به مالکان مسکن مهر تحویل می‌شود.

وی در عین حال از «بسیج نیروها و امکانات دولتی و خصوصی از سوی وزارت راه و شهرسازی و اتخاذ این راهبرد توسط عباس آخوندی برای ایجاد تحول در بخش مسکن» سخن گفت.

آرامی تقویت بنیه مالی طبقات ضعیف و متوسط جامعه از طریق تشکیل صندوق پس‌انداز مسکن را از دیگر راهبردهای وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد و افزود که آخوندی به طور جد درصدد استفاده از روش‌ها و شیوه‌های جدید ساخت و ساز در کشور است؛ از این رو به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که در حوزه مسکن شاهد تحولاتی در نوع ساختمان‌سازی باشیم.

انتهای پیام

کد N550329