دبیر شورای امنیت ملی روسیه: 

 ایران از شرکای کلیدی روسیه در منطقه است

سیاست خارجی

نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه گفت: ایران یکی از شرکای کلیدی روسیه در منطقه بوده و خواهد ماند.

 به گزارش خبرگزاری مهر، نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه پس از پایان دیدار با علی شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی کشورمان در جمع خبرنگاران گفت: رایزنی های امروز پرمحتوا و در فضایی از اعتماد متقابل برگزار شد و امضای یادداشت تفاهم درباره درک متقابل و همکاری بین دستگاه های شورای امنیت روسیه و ایران این امکان را فراهم می سازد تا تماس های بعدی مان را بر اساس استمرار، سازمان یافته و تنظیم نماییم.
 
پاتروشف افزود:   ایران یکی از شرکای کلیدی روسیه در منطقه بوده و خواهد ماند.
 
دبیر شورای امنیت ملی روسیه گفت: رویکردهای دو طرف در بسیاری از مسائل کلیدی منطقه با یکدیگر منطبق و نزدیک است و در این زمینه تبادل نظر جدی و اصولی در خصوص وضعیت سوریه، عراق و لیبی انجام گردید.
 
وی با اعلام آمادگی به منظور تقویت همکاری دوجانبه در عرصه مقابله با تهدیدات تروریستی تاکید کرد، روسیه به طور قاطع تروریسم را در همه اشکال و تبلورات آن محکوم می نماید.
 
نیکلای پاتروشف افزود: هرگونه عملکردی که برای مقابله با تندروی گروهکهای افراطی اتخاذ می شوند باید متکی بر قوانین بین المللی بوده و با موافقت حکومت های قانونی کشورهایی که اینگونه اعمال تروریستی در آن ها اتفاق می افتند، به انجام برسند.
 
وی با اشاره به انجام مذاکرات در خصوص وضعیت افغانستان، فراهم نمودن موجبات ثبات و پایداری شرایط در این کشور و همکاری با مقامات افغانی در شکل گیری کشوری مستقل، بی طرف و قوی را مورد تاکید قرار داد و افزود؛ بطور جداگانه ای امکان تحکیم همکاری مشترک با تهران را برای مبارزه با تردد مواد مخدر از قلمروی این کشور مورد بررسی قرار گرفت.
 
پاتروشف در پایان با حمایت از حق مسلم و بلاشرط ایران در انجام برنامه هسته ای صلح آمیز تاکید کرد، بر این باوریم که مذاکرات مداوم در قالب گروه شش اجازه خواهد داد تا در آینده ای نزدیک تمامی مسائل باقی مانده حل و فصل شوند.