رویترز: گزارش آژانس بر پایبندی ایران به توافق ژنو صحه گذاشت

رویترز با اشاره به گزارش آژانس مبنی بر پایبندی ایران به تعهداتش در توافق اولیه ژنو گزارش داد: این مساله می‌تواند از سوی غرب مثبت تلقی شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه به انتشار گزارش ماهانه خود در خصوص پایبندی ایران به تعهداتش در برنامه اقدام مشترک که سال گذشته با گروه 1+5 بر سر آن توافق رسید تایید کرد که این کشور به متن این توافق عمل کرده است و به نظر می‌آید ایران در حال برداشتن گامی دیگر برای عمل به تعهداتش است.

در گزارش آژانس آمده است که ایران بیش از چهار هزار و 100 کیلوگرم از اورانیوم غنی شده خود در سطح 2 درصد را به اورانیوم طبیعی رقیق کرده است. این اقدام یکی از گام‌های مضاعف مورد توافق ایران و گروه 1+5 بود که اوایل سال جاری به مرحله اجرا درآمد.

به گزارش رویترز، اورانیوم غنی شده در تامین سوخت موردنیاز نیروگاه‌های برق هسته‌ای و هم‌چنین فراهم کردن هسته اشتعال‌زای یک بمب اتم اگر در سطوح بالاتر غنی سازی شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایران اعلام می‌کند که هدفش از غنی‌سازی تولید سوخت نیروگاه‌هایش است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که موظف است بر پایبندی ایران به متن توافق اولیه ژنو نظارت کند همواره در گزارشات خود بر پایبندی ایران به تعهداتش صحه گذاشته است.

ایران اتهامات غرب مبنی بر این که برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای تلاش می‌کند رد کرده و تاکید دارد برنامه هسته‌ای‌اش ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد. ایران و شش قدرت جهانی سال گذشته توانستند پس از سال‌ها تنش بر سر برنامه هسته‌ای کشور به یک توافق اولیه برسند که بر اساس آن ایران متعهد شد در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی غرب بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را به حالت تعلیق درآورد. این کشورها پس از آن که نتوانستند در 20 ژوییه به راه‌حل جامع نهایی دست پیدا کنند این مذاکرات را تا 24 نوامبر سال جاری تمدید کردند.

بر اساس گزارشات پیشین آژانس ایران طبق این توافق از زمان اجرایی شدن آن غنی‌سازی اورانیوم در سطح 20 درصد را متوقف و ذخیره اورانیوم غنی شده خود را از حالت گاز به اکسید تبدیل کرده است.

انتهای پیام

کد N549809