پس از گفت‌وگو با دبیر شورای امنیت ملی روسیه

شمخانی: ایران و روسیه درباره لزوم حفظ حاکمیت سوریه و عراق دیدگاه مشترک دارند

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورایعالی امنیت ملی پس از پایان گفت‌وگوها با نیکلای پاتروشوف، دبیر شورای امنیت روسیه گفت، این مذاکرات در چارچوب انجام گفت‌وگوهای جامع و منظم میان دو ساختار عالی امنیتی است که به طور نوبتی انجام می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی شمخانی، افزود؛ در خلال گفت‌وگوهای امروز، مجموعه‌ای از مباحث مورد علاقه در سطح دوجانبه، منطقه‌یی و بین‌المللی مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به نگاه‌های مشترک میان دو کشور در بسیاری از زمینه‌ها، یادداشت تفاهمی برای گسترش همکاری‌های آتی به امضاء رسید که چارچوب و ساز و کارهای همکاری در بخش‌های مختلف به ویژه در موضوعات اقتصادی و امنیتی را تعیین می‌کند.

او گفت: امیدواریم این مذاکرات که در فضای دوستانه، توام با حسن تفاهم انجام شد، مناسبات را در جهت سطح مطلوب همکاری‌ها هدایت کند.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان ضمن ابراز نگرانی از تحولات و روندهای نگران کننده‌ای که هم در سطح جهان و هم در سطح منطقه شکل گرفته است و صلح، ثبات و امنیت منطقه‌یی و جهانی را تهدید می کند، تاکید کرد، تقویت همکاری برای مقابله با آن‌ها ضروری است.

شمخانی درباره لزوم حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و عراق دیدگاه‌های میان ایران و روسیه را مشترک دانست و اظهار کرد؛ پدیده داعش نتیجه اقدامات نادرست به ویژه در حمایت و تجهیز گروه‌های تروریستی است و کسانی که به تجهیز این گروه‌ها اقدام کردند باید پاسخگو باشند.

وی افزود، تفکیک و تقسیم‌بندی گروه‌هایی را که به هر بهانه‌ای سلاح به دست گرفته و به ریختن خون بی‌گناهان مبادرت می‌ورزند غیرممکن و غیرمنطقی می‌دانیم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای‌عالی امنیت ملی هم‌چنین تفکیک میان تروریست خوب و میانه‌رو و تروریست بد را موهوم و مبتنی بر رویکرد منفعت‌جویانه دانست.

شمخانی با اشاره به حمایت دو کشور ایران و روسیه از تحکیم حکومت مرکزی عراق بر حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی آن و تقویت دولت مرکزی و ارتش عراق برای مقابله با ناامنی‌ها تاکید کرد.

او در بخش دیگری از سخنانش وضعیت افغانستان را مورد توجه دو کشور ایران و فدراسیون روسیه دانست و بر اهمیت و ضرورت همکاری منطقه‌یی برای تقویت و تحکیم ثبات در افغانستان و حمایت از دولت جدید این کشور به ویژه پس از خروج نیروهای خارجی تصریح کرد.

دریابان علی شمخانی افزایش شدید تولید مواد مخدر در یک دهه گذشته افغانستان را دارای پیامدهای ناگوار بر دو کشور و ثبات و امنیت اجتماعی کشورهای منطقه و جهان دانست و بر لزوم بررسی بی‌طرفانه وضعیت مواد مخدر از سوی سازمان ملل در دوره حضور نیروهای خارجی و اتخاذ راهکارهای جدی تاکید کرد.

گسترش همکاری‌های اقتصادی و گشودن عرصه‌های جدید همکاری و رفع موانع موجود موضوع دیگری بود که شمخانی به آن پرداخت و افزود؛ بخش انرژی تاکنون یکی از عرصه‌های مهم همکاری میان دو کشور بوده و از جمله نتایج آن احداث نیروگاه بوشهر و وارد شدن برق تولیدی آن به شبکه بوده است.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در پایان گفت، در موضوع برنامه صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، آخرین وضعیت مذاکرات با کشورهای 1+5 مورد بررسی قرار گرفت و طرف روس حق مسلم ایران در انجام کلیه برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را مورد تاکید قرار داد و از حل و فصل نهایی این موضوع در چارچوب ان.پی.تی حمایت کرد.

انتهای پیام

کد N549754