معاون اول روحانی: ایران با تمام توان در کنار ملت بزرگ عراق خواهد ماند

ایران و عراق

ایرنا نوشت:

معاون اول رییس جمهوری با تاکید براینکه اطمینان داریم توانمندی نیروهای نظامی و مردمی عراق در حدی است که تروریست ها را سرکوب خواهند کرد، گفت: اطمینان می دهم جمهوری اسلامی ایران با تمام توان در کنار ملت بزرگ عراق بوده و پیروزی از آن ملت عراق خواهد بود.

به گزارش خبرآنلاین و از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در دیدار حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفت: کشورهایی که حامی گروه های تروریستی در عراق هستند بی تردید در آینده گرفتار این گروه ها خواهند شد و مشکلات و تهدیدات تروریستی محدود به مناطقی که مورد نظر آنهاست نخواهد بود بلکه دامن خودشان را نیز خواهد گرفت.

او همچنین با تبریک تشکیل کامل کابینه عراق و انتخاب روسای قوای دیگر مطابق با قانون اساسی گفت: اطمینان دارم با تدابیری که در مقامات عراقی وجود دارد،ملت عراق بر مشکلات غلبه کرده و پیروز خواهند شد.

نخست وزیر عراق نیز در این ملاقات ضمن ابراز خرسندی از انجام سفر به تهران گفت: در این سفر شماری از وزرای اقتصادی همراه من هستند تا مناسبات اقتصادی و تجاری میان دو کشور را تقویت کرده و تحکیم بخشیم.

حیدرالعبادی با اشاره به چالش های خطرناک که ازسوی گروه های تروریستی کشور عراق را تهدید می کند، گفت: این گروه ها تلاش می کنند تا دستاوردهایی که ملت عراق در دوران جدید و در یازده سال اخیر بدست آورده اند را از بین ببرند.

او گفت: عراق طی سال های گذشته از تروریسم رنج زیادی برده اما اتفاقات اخیر قدری متفاوت است و امروز تنها درگیری محدود با گروه های تروریستی نیست بلکه درگیر یک جنگ نظامی گسترده با این گروه ها هستیم.

نخست وزیر عراق با تاکید براینکه تروریسمی که در حال حاضر در عراق فعالیت می کند، تنها برای عراق تهدید نیست، گفت: این امر تهدیدی برای کل منطقه است و گروه های تروریستی تلاش دارند که در میان شیعه و سنی اختلاف و فتنه ایجاد کنند.

او با تاکید براینکه اصرار داریم این فتنه را از میان برداریم گفت: مساله اساسی امروز در عراق رویارویی با خطر تروریسم است که باید همه تلاش ها را برای مواجه با این خطر به شکل یکپارچه و هماهنگ متمرکز کنیم.

 

23231

 

کد N549739