وقتی اظهارات آمانو بازیچه دست یک خبرگزاری می‌شود!

سیاسی

در حالی که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی روز دوشنبه در سمپوزیم پادمان‌های بین‌المللی به همکاری‌های ایران و آژانس در یک سال گذشته در راستای "چارچوبی برای همکاری" اشاره کرده است، یک خبرگزاری انگلیسی در اقدامی تکراری سخنان این مقام ارشد آژانس را به صورت تحریف شده منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس بیانیه‌ای که یوکیا آمانو در این سمپوزیم قرائت کرد، آمده است که "ایران بخش اعظم گام‌های عملی مورد توافق با آژانس را اجرایی کرده است. این در حالی است که رسانه‌های خارجی با جوسازی علیه ایران اعلام کردند پیشرفت در همکاری‌های ایران با آژانس کند است."

مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی اظهار کرد: اجرای پادمان‌ها در جمهوری اسلامی ایران هنوز یکی از اصلی‌ترین مسائل در برنامه آژانس است. ایران و آژانس در نوامبر 2013 توافق کردند تا در یک چارچوب همکاری به منظور حل مسائل کنونی و گذشته هسته‌ای ایران با یکدیگر همکاری کنند.

او تاکید کرد: ایران بیش‌ترین گام‌های عملی مورد توافق تحت چارچوب همکاری را اجرایی کرده، اما هنوز همه آن‌ها را اجرایی نکرده است.

آمانو در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5‌ گفت: شورای حکام به طور جداگانه به آژانس این اجازه را داد تا به پایبندی ایران به تعهداتش در برنامه اقدام مشترک که سال گذشته با گروه 3+3 بر سر آن به توافق رسید نظارت و راستی‌آزمایی کند. این مساله کار مضاعفی را روی دوش کارکنان بخش پادمان‌ها قرار داد.

وی افزود: در حقیقت تلاش‌های راستی‌آزمایی ما در ایران تحت برنامه اقدام مشترک دو برابر شده است که علاوه بر منابع مالی نیازمند منابع اجرایی ویژه‌ای نیز هست.

این مقام ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت:‌ بسیاری از با تجربه‌ترین بازرسان و تحلیل‌گران ما در حال حاضر به طور تمام وقت روی پرونده ایران کار می‌کنند که بدین معنی است آن‌ها برای کار روی پرونده‌های دیگر در دسترس نیستند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی اظهار کرد: آژانس به راستی‌آزمایی انحراف نداشتن مواد هسته‌ای اعلام شده در ایران تحت توافق پادمان‌هایش ادامه می‌دهد، اگرچه آژانس در موضعی نیست که درباره موجود نبودن مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران اطمینان دهد و بنابراین نمی‌توان اطمینان حاصل کرد که تمام مواد هسته‌ای در ایران در فعالیت‌های صلح‌آمیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آمانو یادآور شد: به منظور حل تمام مسائل باقی‌مانده در این زمینه مهم است که ایران به موقع تمام گام‌های مورد توافق تحت چارچوب همکاری را اجرایی کند و پیشنهادات جدید برای اجرایی کردن گام‌های باقی‌مانده را که بتوانیم برای برداشتن گام بعدی روی آن توافق کنیم، ارائه دهد.

فردریک دال، خبرنگار خبرگزاری رویترز در وین که از سال‌ها پیش بر روی موضوع هسته‌ای ایران متمرکز است، با انتشار گزارشی به نقل از یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که آمانو گفته است "پیشرفت کندی در تحقیقات آژانس در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران حاصل شده است".

این در حالی است که ایران و آژانس در مرحله سوم از همکاری‌های خود برای حل و فصل مسایل باقی‌مانده پنج اقدام را عملی کردند که از این پنج اقدام، دو اقدام در زمان مقرر خود نهایی نشد.

یک مقام آگاه در رابطه با انتقاد آژانس درباره تاخیر در پاسخ ندادن به دو اقدام مذکور به ایسنا گفت که "ایران قبلا جواب این نظر آژانس را داده و در یادداشت توضیحی مفصل آمده که دلیل تکمیل نکردن دو اقدام از پنج اقدام در مرحله سوم همکاری‌ها،خود آژانس است.

بنا بر اطلاع خبرنگار ایسنا، اقدام آژانس در طرح سوالات خارج از چارچوب و سوالاتی از قبل اعلام نشده، مهم‌ترین دلیل تکمیل نشدن مرحله سوم همکاری‌های ایران و آژانس در موعد مقررش بوده است.

انتهای پیام

کد N549673