بیانیه انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در خصوص مرگ مشکوک خبرنگار پرس تی وی در ترکیه

ترکیه

انجمن روزنامه نگاران مسلمان در پی مرگ مشکوک خبرنگار شبکه پرس تی وی در ترکیه بیانیه‌ای صادر کرد و خواستار روشن شدن هر چه سریعتر عوامل و دلایل مرگ این خبرنگار بین‌المللی شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)؛ به نقل از روابط عمومی انجمن روزنامه نگاران مسلمان متن این بیانیه به شرح زیر است: خبر مرگ خانم " سرنا شیم" خبرنگار شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی در ترکیه آن هم چند روز پس از اتهام زنی آنکارا علیه وی و اظهارات او مبنی بر اینکه تصاویری از انتقال تروریست‌ها به سوریه از طریق ترکیه در اختیار دارد بر اثر سانحه رانندگی، جامعه رسانه‌ای کشور را بسیار نگران کرد. بدیهی است که کسب اخبار و انعکاس رویدادها وظیفه‌ی ذاتی در حرفه خبرنگاری است و بر اساس کنوانسیون ژنو و ماده 19 اعلامیه حقوق بشر، کسب اطلاعات و انتشار آن بدون ملاحظات مرزی آزاد است و دولت‌های میزبان وظیفه تامین امنیت خبرنگاران را بر عهده دارند و امضاکنندگان این کنوانسیون‌ها متعهد شده اند از آن در هر زمان و مکانی حمایت کنند.

انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان ضمن رد اتهامات وارده به این خبرنگار از سوی سرویس‌های امنیتی ترکیه بر این باور است که این خبرنگار به رسالت حرفه‌ای اطلاع رسانی خود عمل کرده و اتهام‌های وارد به وی از سوی دستگاههای اطلاعاتی ترکیه بی پایه و اساس است.

در بخش دیگری از بیانیه انجمن روزنامه نگاران مسلمان تاکید شده است: با توجه به رسالت خبرنگاران و گزارشگران در انتقال شفاف وقایع و رویدادها به نظر می‌رسد اقدام ماموران امنیتی ترکیه در اتهام زنی به این خبرنگار بی‌اعتنایی به

بدیهی‌ترین اصول شناخته شده حرفه اطلاع رسانی است.

این انجمن در ادامه بیانیه خود اعلام کرد:

1- از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهیم تا از مجاری قانونی مرگ این خبرنگار بین‌المللی را پیگیری حقوقی نماید و تا روشن شدن وضعیت مرگ این خبرنگار از تلاش‌ها دست نکشد.

2- از نهادهای ذی ربط در کشور ترکیه می‌خواهیم تا روش شدن زوایای پنهان مرگ این خبرنگار، آحاد جامعه رسانه‌ای ایران، منطقه وجهان را از کم و کیف روند شناسایی عاملان این جنایت آگاه کنند و سپس آنان را در محاکم صالحه دادگاهی نمایند.

3- همچنین از سازمانهای بین‌المللی، نهادهای حقوق بشری و انجمن‌های تخصصی رسانه‌ای که با مرگ خبرنگاران آمریکایی در عراق توسط گروهک تروریستی داعش فریاد وا اسفا سر می‌دادند می‌خواهیم اکنون نیز با استفاده از مکانیزم‌های قانونی و بین‌المللی از دولت ترکیه بخواهند به وظایف و مسئولیت خطیر خود در این خصوص عمل نماید. انتظار از نهادهای حقوق بشری بین‌المللی این است تا اعتبار مفاد کنوانسیون‌های تحت اشراف سازمان ملل را حفظ کرده و با عاملان نقض کننده کنوانسیون‌های بین‌المللی برخورد صریح و بدون ملاحظه داشته باشند.

در پایان انجمن روزنامه نگاران مسلمان ضمن ابراز همدردی با خانواده داغدار خانم سرنا شیم مرگ تکان دهنده وی را به تمامی خبرنگاران آزادیخواه جهان که زندگی خود را صرف آشنایی افکار عمومی با حقیقت می‌کنند، تسلیت می‌گوید.

انتهای پیام

کد N549559