رییس جمهور: پیروز مذاکرات هسته ای هستیم

همایش ملی نخبگان جوان , روحانی

رئیس جمهور تصریح کرد : اگر گفته اند ایران فقط مرکز طلای سیاه نیست و مرکز طلای خاکستری است حرف درستی است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای روحانی در هشتمین همایش ملی نخبگان جوان و نخستین جشنواره فرهنگی ورزشی نخبگان با بیان اینکه ایرانیان با مغز ، استعداد و تلاششان در گذشته تاریخ توانسته اند و امروز نیز توان خود را ثابت کرده اند افزود : ما چطور توانسته ایم  در این 35 سال در برابر انواع فشارها بایستیم و مقاومت کنیم و پیروز شویم.

وی اضافه کرد : خیلی ها سوال می کنند که آیا در مذاکرات هسته ای پیروز می شویم یا خیر و پاسخ من به  آنها این است که ما هم اکنون پیروز هستیم ، اینکه نمایندگان یک ملت در برابر 6 قدرت بزرگ نشسته اند استدلال و بحث می کنند و سخن آنها را رد می کنند و حرف خود را به کرسی می نشانند و قدرت چانه زنی سیاسی دارند؛ این به معنای پیروزی یک ملت بزرگ به نام ایران عزیز است.

رئیس جمهور گفت : امروز ما پیروزیم و فردا هم به حول و قوه الهی در این صحنه و در بسیاری از صحنه ها پیروز خواهیم بود، اگر تلاش ، جهاد ، اعتماد به نفس و خود باوری در کنار ما باشد .

دکتر روحانی با بیان اینکه  همه چیز از خود باوری، حس ایثار و فداکاری آغاز می شود تصریح کرد : تنها علم دوستی کافی نیست و ما نیاز به میهن دوستی،‌انسان دوستی و اخلاق  گرایی داریم.

وی افزود : هر روز که خودمان را آماده کنیم تا تمام استعداد ، وقت و فرصت مان را فدای ایران ، تاریخ و فرهنگ ملت عزیز و بزرگ ایران کنیم آن روز ، پیروزی بزرگ برای ایران است.

نخبگان باید امنیت بیان داشته باشند

رئیس جمهور گفت: شما اگر بهترین علم و فناوری را داشته باشید اما در خیابان که راه می‌روید احساس امنیت نکنید برای شما آن زندگی چه ارزشی دارد؟

آقای روحانی افزود: اگر خدای نکرده روزی فرابرسد که نیروی امنیتی که باید نیروی آرامش جسم و روان ما باشد تبدیل به نیروی ترس، دلهره و اضطراب شود دیگر آن جامعه و تلاش در آن جامعه برای ما ارزشمند است؟

وی اضافه کرد: اگر جامعه ای باشد که خدای نکرده شما حرف حق را بی دغدغه نزنید و به تعبیر امیرالمؤمنین(ع) بعضی ها هستند که حرف حقشان را با ترس و لرز بیان می کنند یعنی یک خرده از حرف خود را می زنند و یک خرده از آن را می خورند و قورت می دهند؛ این جامعه نمی تواند جامعه ای باشد که ما را به سعادت برساند.

رئیس جمهور ادامه داد: از کی باید بترسیم جز در برابر حق و جز در برابر عدل؟ کشور از آن مردم و مال مردم است و همه باید به این باور برسند.

آقای روحانی گفت: رأس حاکم باشد یا رأی حاکم باشد عده‌ای هستند که در رأس امورند و ممکن است نخبگان را نیز ما در این مسیر قرار بدهیم رئوس علمی کشور، رئوس نخبگی کشور؛ اما ما در جامعه حکومت رئوس حتی حکومت نخبگان، از آن طرف نیز حکومت عوام و حکومت توده، ما یک چیز را قبول داریم و آن مردم سالاری است.

آقای روحانی گفت: من قبول دارم که برخی تلاش می کنند تا رئوس را جذب کنند تا رئوس آراء بیشتری را جذب کنند و این آراء بیشتر رئوس جدیدی را سر کار آورد و این رئوس جدید آراء جدیدی را جذب کند؛ این تعامل در دنیا نیز وجود دارد و من نمی خواهم منکر شوم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: نخبه بودن این است که از خود برای کشور، برای فرهنگ اسلامی و ملی‌مان و برای اعتلای کشور بگذریم.

گزارش کامل موضوع بورسیه ها؛ به زودی

آقای روحانی افزود: اولویت‌های زیادی داریم، خوشبختانه معاونت علمی و فناوری در اختیار دیگران نبود که هر روز تغییر کند و می توانیم لااقل یک ثبات قدم داشته باشیم.

وی گفت: ولی در دانشگاه متأسفانه یک بار وزیر را معرفی کردیم گفتند رأی اعتماد نیاورد، گفتیم اهلاً و سهلا، فرد دیگری را به عنوان سرپرست معرفی کردیم، گفتند او را به مجلس معرفی نکنید که رأی نخواهد آورد و رأی نخواهیم داد، گفتیم باز هم اهلاً و سهلا.

آقای روحانی افزود: سومی را معرفی کردیم و رأی اعتماد گرفت و در کمتر از یک سال به قضاوت رسیدند که او باید کنار برود، بعضی ها گفتند این وزیر دست به بورسیه ها نزند، اما کار ناقص وزیر دانشمند قبلی، آقای دکتر فرجی دانا، به دست سرپرست محترم وزارت علوم جناب آقای دکتر نجفی به زودی تکمیل خواهد شد.

رئیس جمهور گفت: امیدوارم تا پایان این هفته یا اوایل هفته آینده گزارش کامل موضوع بورسیه ها به اطلاع همه ملت ایران برسد.

در بررسی بورسیه‌ها فهمیدیم که برخی‌ها به بعضی آقایان منتصب هستند

آقای روحانی افزود: ‌مقداری از اینها طبیعی است، هزینه هایی است که باید پرداخت شود و این دولت آماده است در راه مبارزه با فساد آن هم بدترین فساد، هزینه های لازم را بپردازد.

وی گفت: نخبه پروری با فساد سازگار نیست، همه اینهایی که درباره بورسیه‌ها بررسی می کردیم، یک جایی می‌بینیم به یک آقایی، یک مسئولی، یک جایی، یک انتصابی، نسبتی، کمتر آدم پیدا می کند که انتصابش با اخلاق، با استعداد یا با کار و تلاش و کوشش باشد، تا ما به این نقطه نرسیم باید مشکلات را قدم به قدم از پیش پا برداریم.

قاطعانه با فساد برخورد می‌کنیم

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت یازدهم قاطعانه با فساد برخورد می‌کند، افزود: فساد مسئله‌ای نیست که یک یا دو روزه ریشه‌کن شود بلکه این معضل درختی کهنسال است که میوه آن حنظل، اما نباید ناامید شد بلکه باید با امید به خدا آن را ریشه‌کن کنیم.

وی اضافه کرد: نخبگی در جامعه‌ای بدون فساد رشد می‌کند و به درختی تنومند و پرثمر تبدیل می شود و جامعه از میوه آن بهره‌ می‌برد، فناوری نخبگی میوه علم است و علم میوه اندیشه است و اندیشه میوه جامعه آزاد و بدون فساد تلاشگر است.

نخبگی بار سنگینی است

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: نخبگی همان قدر که افتخار و غرور است، بار سنگینی بر دوش شماست و اگر مشکلات کشور فردا حل نشود، همه مسئولان و درکنار آنان نخبگان ما هدف بسیار سنگینی بر دوش دارند.

وی در ادامه گفت: علم و قدرت و منزلت باید به عنوان سه هدف مهم مد نظر ما باشد.

آقای روحانی افزود: در کسب قدرت؛ علم ، فرهنگ ، ایمان و معنویت عوامل بزرگ است و در ثروت نیز یک اقتصاد دانش بنیان می تواند ثروت بیافریند.

وی گفت: منزلت نیاز به علم و تدبیر دارد و باید منزلت ملت ایران در افکار عمومی جهان به اندازه فرهنگ و تاریخ و ایثار این ملت باشد.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد بنیاد ملی نخبگان این وظایف سنگین را بر دوش بگیرد .

روحانی خطاب به اعضای بنیاد ملی نخبگان گفت : نخبه را چه در شهر و چه در روستا کشف کنید، مبادا که حق روستاییان در نظر گرفته نشود زیرا استعدادهای فراوانی در روستاها وجود دارد .

در موضوع نخبگی هیچ تفاوتی میان اقوام نیست

وی افزود: در موضوع نخبگی هیچ تفاوتی میان اقوام از ترک، لر، فارس، بلوچ و عرب و هیچ تفاوتی میان مذاهب از شیعه و سنی ، زرتشتی، مسیحی و یهودی نیست و نخبه، نخبه است.

رئیس جمهور گفت: باید زمینه را برای رشد همه نخبگان و جذب و به‌کارگیری همه آنها فراهم کنیم.

آقای روحانی با تأ‌کید بر اینکه نباید آثار نخبگی در یک پژوهشگاه و مؤسسه و حتی در یک کشور محصور بماند ابراز امیدواری کرد ثمره تلاش نخبگان به زودی در کالاهای فرهنگی و صنعتی و با تبدیل شدن به برند در عرصه بازارهای جهانی خود را نشان دهد.

رئیس جمهور تأکید کرد: بنیاد نخبگان باید تلاش کند صدای نخبگان را به خوبی به گوش مسئولان برساند و دولت و بخش خصوصی هم  اولویت ها و نیازهای کشور را به گوش نخبگان برسانند.

آقای روحانی گفت: باید همه دست در دست هم دهیم تا بتوانیم با تلاش و کوشش پیگیر، ایرانی آبادتر و منزلتی برتر و ایرانی توسعه‌یافته‌تر را شاهد باشیم.

نظرات نخبگان می تواند تصحیح کننده راه باشد

رئیس جمهور گفت: نخبگان بسیار عزیزند و آرا و نظرات آنها می تواند برای ما مسیر هدایت و گاهی تصحیح کننده راه باشد.

آقای روحانی افزود: نخبه فقط در بحث علوم تجربی یا فقط در بحث فناوری نیست بلکه در مدیریت نیز ما نخبگان بزرگی داشته ایم و داریم و در هنر، فرهنگ و ادب، ورزش و مسایل اجتماعی نیز این چنین است.

رئیس جمهور گفت: گاهی یک طرح خوب و دقیق به اندازه دهها فناوری نو می تواند به یک کشور کمک کند.

آقای روحانی افزود: ما مسیری را آغاز کردیم و می کنیم و برای طراحی این مسیر همان مقدار که علوم تجربی باید به کمک ما بیاید علوم انسانی نیز باید به کمک بیاید.

توسعه یکجانبه ما را به هدف نمی رساند

رئیس جمهور گفت: اگر اهداف و آرمان ها برای یک ملت در ابهام باشد و اگر در مسایل اجتماعی و فرهنگی نتوانیم توسعه پیدا کنیم توسعه یکجانبه ما را به هدف نمی رساند و توسعه ما باید همه جانبه باشد علم، اخلاق، مادیت، معنویت، مسایل اجتماعی و سیاسی و همه مسایلی که مورد نیاز یک جامعه است تا زندگی و معیشت بهتر توام با اخلاق و معنویت بیشتر در جامعه باشد.

رئیس جمهور افزود: این مردم سالاری و آرای این ملت،  واحدش شهروند است و هر شهروند در  تاثیرگذاری اش بر مسیر کشور و در سیاست و حکومت ، باید هم وزن و همسان شهروند دیگر باشد.

صاحبان کشور آحاد  ملت بزرگ ایران هستند

رئیس جمهور گفت: امور اجتماعی و حکومتی و اداره کشور با مشورت، رأی و نظر مردم  امکان پذیر است و  در یک کلمه صاحبان کشور آحاد  ملت بزرگ این کشور هستند و این را باید با زبان، دل و عملمان بپذیریم.

آقای روحانی افزود:  اگر در چنین جامعه‌ای قرار گرفتیم، جامعه  نخبه‌پرور خواهد بود و فرار مغز نخواهیم داشت.

وی گفت: فرار مغز، زوال استعداد و از بین رفتن فرصت، خسارتی بزرگ برای یک ملت است.

رئیس جمهور افزود: من به ایرانیان مقیم امریکا در یک جمعی گفتم، یک مقام امریکایی اعلام کرده بود هر ملتی که به امریکا آمده، باری بر دوش ما گذاشته است جز ملت ایران، آنها باری بر دوش ما نگذاشتند، بلکه باری برداشتند.

وی گفت: این ممکن است برای امریکایی ها یک افتخار باشد و البته از یک دیدگاه  برای ما هم افتخار است که ایرانی هر جا هست عزیز و سربلند و مورد احترام آن جامعه است، اما از یک طرف هم مایه تأسف است این  همه سرمایه را دیگران از دست ما  بدون هزینه بگیرند.

بسیاری از سرمایه‌داران بزرگ امریکا؛ ایرانی‌ هستند

آقای روحانی افزود: ما در جمع ایرانی های کارآفرین در  نیویورک دیدیم بسیاری از شرکت های امریکایی و سرمایه‌داران بزرگ در این کشور ایرانی‌ هستند.

رئیس جمهور گفت: من در  خارج از کشور ایرانی‌ای که عاشق ایران نباشد ندیدم.

وی ادامه داد: عشق به میهن و فرهنگ و هویت اسلامی و ایرانی بسیار کارگشاست و مسیر را به ما نشان می دهد و باید از خود بگذریم.

ملت و سرزمین ایران سرزمینی نخبه‌پرور است

رئیس جمهور گفت: جمع نخبگان آن هم نخبگان جوان برای همه ما امیدبخش و امیدآفرین است.

آقای روحانی در آستانه ماه محرم افزود: کم‌کم به سمت آستانه ایثار، فداکاری و الگوپروری آن بزرگان صحنه شهامت و شجاعت نزدیک می‌شویم.

وی گفت: رسیدن هر ملتی به قله‌های آرزوها و حتی رؤیاهایش، به دست نخبگان، آن هم نخبگان جوان امکان‌پذیر است.

رئیس جمهور افزود: نخبگان هستند که می توانند ملتی را در سطحی بالاتر برای نگاه به جهان قرار دهند.

آقای روحانی گفت: این سخن درست است که ملت ایران و سرزمین ایران سرزمینی نخبه‌پرور است، در کدام  کشور و سرزمین آن همه اندیشمندان و بزرگانی چون خوارزمی، ابوریحان بیرونی، ابن سینا، رازی، سعدی، فردوسی و مولانا و ده‌ها و صدها اندیشمند بزرگ را  بیابیم.

وی تصریح کرد: خداوند استعداد لازم را برای پرواز، در اختیار این سرزمین و این ملت قرار داده است.

از خودگذشتگی ما را به مقصود می‌رساند

رئیس جمهور در ادامه گفت: ‌استعداد و هوش برتر  به تنهایی ما را به هدف نمی رساند .

آقای روحانی افزود : هوش برتر ، توام با جهاد  ، تلاش ، از خود گذشتگی و شهامت ما را به سرمنزل مقصود می رساند .

وی گفت : ‌اگر نخبه ای نتواند ایده خود را به علت آنکه ممکن است شکست بخورد مطرح کند و شهامت طرح آن را نداشته باشد، در بسیاری از زمینه ها ناموفق خواهد بود .

رئیس جمهور افزود : چه اشکالی دارد ما ایده و طرحی را مطرح کنیم و در پایان تحقیق و تلاشمان به اشتباه بودن طرح یا راهمان پی ببریم .

آقای روحانی گفت :‌ فهم آن اشتباه یک پله برای پیشرفت است و زمینه ای  برای حرکت و گام نو خواهد شد.

وی اضافه کرد: البته بنیاد ملی نخبگان و دولت باید خسارت این گونه شهامت ها و شکست ها را از لحاظ مادی و معنوی جبران کند تا فرد بداند امکان خطر پذیری وجود دارد و موضوعی که به نظرش درست می آید آن را مطرح کند و به کرسی آزمایش بنشاند ولو اینکه پایانش گاهی پیروزی و گاهی شکست باشد.

رئیس جمهور افزود : در کنار استعداد نیاز به جهاد و تلاش مستمر داریم و در کنار آن نیاز به شهامت ، ریسک و خطر پذیری برای شکست؛ آن وقت می توانیم پله های موفقیت را بپیماییم.
کد N549551