رئیس قوه قضاییه:

برخی در راستای تضعیف فرهنگ ایثار و شهادت گام بر می‌دارند

سیاست داخلی

نگذاریم فرهنگ ایثار و شهادت كمرنگ شود و قدرشناس این ظرفیت عظیم باشیم. ما باید هم فرهنگ ایثار و شهادت را بشناسیم و هم مانع كمرنگ شدن آن بشویم.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینكه فرهنگ ایثار و شهادت یك ظرفیت «بسیار عظیم» برای جوامع اسلامی و بویژه شیعیان است، تاكید كرد: نگذاریم فرهنگ ایثار و شهادت كمرنگ شود و قدرشناس این ظرفیت عظیم باشیم. ما باید هم فرهنگ ایثار و شهادت را بشناسیم و هم مانع كمرنگ شدن آن بشویم.

به گزارش ایلنا، آیت الله صادق آملی لاریجانی در دیدار مسئولان امور ایثارگران وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی و قوه قضاییه اظهار كرد: فرهنگ را نمی‌توان با فرمان و دستور ساخت؛ همچنین فرهنگسازی در یك روز و دو روز صورت نمی‌گیرد؛ بنابراین نباید در صیانت از فرهنگ شهادت غفلت كنیم.
رئیس دستگاه قضا راز ماندگاری فرهنگ و اینكه به آسانی نمی‌توان فرهنگ‌های شناخته شده را از جوامع حذف كرد، شكل‌گیری آنها را در بستری تاریخی دانست و گفت: فرهنگ ایثار و شهادت در كشورهای اسلامی و به خصوص كشورهای شیعه از نظر تاریخی ریشه‌دار و عمیق است و این سابقه با تكیه بر بنیان‌های معرفتی و دینی ناشی از معارف اهل بیت (ع) عمق حقیقی پیدا كرده است.
آیت الله آملی لاریجانی كمرنگ شدن فرهنگ ایثار و شهادت را در زمره محورهای حركت‌های استعماری برشمرد و افزود: متأسفانه برخی از افراد دچار غفلت یا اغفال شده نیز در راستای تضعیف فرهنگ ایثار و شهادت گام بر می‌دارند، در حالی كه باید این فرهنگ را شناخت و برای كمرنگ شدن آن ایستادگی كرد.
رئیس قوه قضاییه فرهنگ ایثار و شهادت را به شكلی كه در فرهنگ اسلامی ریشه دوانده و در بستر تاریخی تشیع شكل گرفته است،برای غربی‌ها به دلیل سیطره سكولاریسم بر فرهنگ غربی غیرقابل فهم دانست و تصریح كرد: غربی‌ها پس از رنسانس دائما دایره دین را محدود كردند تا اینكه فقط در ساحت خصوصی و فردی به رسمیت شناخته شود و از عرصه‌های اجتماعی،اقتصادی،سیاسی و غیره كنار گذاشتند كه معنای سكولاریسم همین است.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: طبیعی است در چنین فضایی انسان نمی‌تواند عمل كسی كه می‌گوید، من برای خدا همه وجود، امول و خانواده‌ام را فدا می‌كنم را درك كند.
رئیس دستگاه قضا با یادآوری آیه 64 سوره عنكبوت جهان آخرت را زنده و جاندار معرفی می‌كند و‌ همچنین آیات 10 و 11 سوره صف(یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّکُمْ عَلى تِجارَة تُنْجِیکُمْ مِنْ عَذاب أَلِیم
تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُجاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ بِأَمْوالِکُمْ وَ أَنْفُسِکُمْ ذلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ) كه جهاد در راه خدا با اموال و انفس را تجارتی نجات بخش برای اهل ایمان به شمار می‌آورد اظهار كرد: چنین مفاهیمی را برای كسانی می توان تصویر كرد كه به ماوراء مادیات اعتقاد و باور داشته باشند، اما كسانی كه همه حقیقت را در همین عالم مادی می بینند نمی‌توانند چنین مفاهیمی را درك كنند.
آیت الله آملی لاریجانی ظرفیت‌هایی را كه فرهنگ ایثار و شهادت برای مسلمانان و بویژه شیعیان ایجاد كرده است در امور اخروی منحصر ندانست و گفت: این فرهنگ ظرفیت‌های دنیوی بزرگی نیز برای ما بوجود آورده است؛ در دوره دفاع مقدس ما از نظر مادی اقتدار چندانی نداشتیم اما با بهره‌گیری از ظرفیتی كه فرهنگ ایثار و شهادت برایمان ایجاد كرد، در برابر همه دنیا ایستادگی كردیم.
رئیس قوه قضاییه یكی از راهكارهای صیانت از فرهنگ ایثار و شهادت را توجه به بنیانهای معرفتی و دینی این فرهنگ دانست و افزود: در قرآن كمتر سوره‌ای را می‌توان یافت كه به نوعی در آن از خودگذشتگی مطرح نشده است؛ برای نمونه در سوره حشرآمده است «من یوق شح نفسه فاولئك هم المفلحون: آنان كه از بخل خویش در امان مانده باشند رستگارند» كه این تعبیر در دیگر آیات نیز تكرار شده است و حاكی از آن است كسی كه طمع نفس خود را بریزد و از آن در امان بماند در زمره مفلحون قرار می گیرد كه مقام كمی نیست زیرا فلاح براساس تعابیر قرآنی صرفاً در موارد خاصی بكار می رود.
آیت الله آملی لاریجانی با قرائت آیه 120 سوره توبه تصریح كرد: در این آیه خداوند می فرماید كه اهل مدینه و اطراف آن نباید از فرمان پیامبر(ص) تخلف كنند زیرا هر رنجی كه در راه خدا به انسان می رسد در ازای آن عمل صالح برای انسان نوشته می‌شود و از آنجا كه مفهوم این آیه اطلاق دارد می توان گفت هر قدمی كه ایثارگران در راه خدا برداشته‌اند یك عمل صالح برایشان نوشته شده است زیرا در كلام حق تعارف و مجاز به معنای خلاف حقیقت وجود ندارد.
رئیس دستگاه قضا فرهنگ ایثار و شهادت را ظرفیتی تاریخی توصیف كرد و افزود: قدمت تاریخی این فرهنگ 14 قرن است كه شیعیان در طول این سالها به یاد حضرت اباعبدالله الحسین(ع)می‌گریند و این را از مختصات خود می‌دانند،‌گرچه گریه برای سیدالشهداء(ع) برای پیروان دیگر مذاهب و ادیان نیز عوایدی دارد.
آیت الله آملی لاریجانی فرموده امام راحل مبنی بر اینكه این ملت را عاشورا زنده نگاه داشته است، واقعیتی غیر قابل انكارخواند و اظهار كرد: جوانان ما هر سال در عزاداری‌های امام حسین(ع) خود را تطهیر می كنند.
رئیس دستگاه قضا در ادامه سه توصیه را در راستای تقویت فرهنگ ایثار و شهادت مطرح كرد: توصیه نخست آیت الله آملی لاریجانی خطاب به مسئولان بود كه از آنان خواست در گفتار و كردار «قدرشناس» ایثارگری‌ها و شهادت‌ها باشند و به استقرار فرهنگ ایثار و شهادت كمك كنند.
رئیس قوه قضاییه با تاكید بر اینكه ایثارگران و جانبازان باید احساس كنند نزد مسئولان شأن بالایی دارند، مخاطب دومین توصیه خود را همگان، اعم از مردم، مسئولان و ایثارگران دانست و گفت: پررنگ شدن فرهنگ ایثار و شهادت و تقویت آن وظیفه‌ای همگانی است.
مخاطب سومین توصیه آیت الله آملی لاریجانی ایثارگران بودند و در این باره گفت: تلاش كنید حال و هوای ایثارگری باقی بماند زیرا همه ما در خطر سقوط حالات و مقامات هستیم الا «مخلَصون» كه به تعبیر قرآنی شیطان گرد آنان نمی گردد.
رئیس دستگاه قضا تاكید كرد: باید دائما واعظی از ناحیه درون خودمان داشته باشیم تا همان حال و هوای كه منجر به ایثارگری شده است نگه داریم.
پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه حجت الاسلام والمسلمین شهیدی نماینده ولی فقیه و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گزارشی از اقدامات صورت گرفته از زمان تصدی این مسئولیت ارائه كرد.

 

کد N549520