دیدار اراکی با وزیرامور خارجه، رئیس مجلس و مفتی کل لبنان

لبنان,مجمع تقريب,آيت‌الله اراكي,دبيركل مجمع تقريب مذاهب

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که به‌منظور شرکت در نشست یک روزه هیات تاسیسی اتحادیه علمای مقاومت، به بیروت رفته است، با نبیه بری" رئیس مجلس،"جبران باسیل" وزیر امور خارجه، شیخ "عبداللطیف دریان" مفتی کل لبنان و شیخ "عبدالامیر قبلان" نایب رییس مجلس اعلای اسلامی شیعه لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در دیدار آیت‌الله اراکی با جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان که "محمد فتحعلی" سفیر ایران در بیروت، "شیخ حسان عبدالله" دبیر کل تجمع علماء المسلمین لبنان، و "شیخ ماهر مزهر" از علمای اهل سنت لبنان نیز در آن حضور داشتند، در مورد اوضاع عمومی منطقه بحث و گفت‌وگو شد.

وی پس از این دیدار تصریح کرد: "جبران باسیل" تفکر دیدار دینی مشترک بین سران اسلامی و مسیحی با طوایف مختلف و اتحاد بین پیروان ادیان مختلف را در سر می پروراند که امیدواریم طرح‌های مورد نظر وی در این زمینه با موفقیت به انجام برسد.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در ادامه افزود: ما به عنوان مجمع تقریب مذاهب اسلامی آمادگی خود را برای همکاری با وزارت امور خارجه لبنان در راه اجرای موفقیت آمیز این طرح اعلام می‌کنیم.

اراکی در ادامه افزود: لبنان مهد همزیستی بین پیروان ادیان مختلف است و این کشور الگوی بی نظیر منطقه در زمینه همزیستی مسالمت آمیز و محبت و برادری بین پیروان ادیان مختلف است.

وی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه لبنان و دولت این کشور باید در طرح‌های وحدت‌گرا و طرح‌های مقابله با تکفیرهای تروریست و مقابله با تلاش‌هایی که در راستای تفرقه و اختلاف بین امت اسلامی صورت می‌گیرد پیشرو باشند.

اراکی اظهار کرد: رهبران منطقه و سیاستمدارن و نیروهای فعال و مؤثر آن موج‌های تکفیری را مردود دانسته و آن را از صحنه وجود پاک خواهند کرد.

وی در پایان تأکید کرد: ما مطمئن هستیم که آینده منطقه آینده‌ای همراه با امنیت و انس و الفت بین پیروان ادیان مختلف و مردم منطقه خواهد بود و سرنوشت گروه‌ها و جریان‌های تکفیری سرنوشتی سیاه و دردناک است.

دیدار آیت‌الله اراکی و شیخ عبدالامیر قبلان

اراکی بعد از دیدار با شیخ قبلان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: در این دیدار مسائل جهان اسلام و طرح اتحادیه علمای مقاومت را مطرح و بررسی کردیم که مورد استقبال وی قرار گرفت و آن را ضروری خواند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: اتحادیه علمای مقاومت نقشی بزرگ در وحدت مسلمانان و مبارزه با دشمن صهیونیستی که همه منطقه و ملت‌های آن را تهدید می‌کند، خواهد داشت.

وی تصریح کرد: در این دیدار بر ضرورت ادامه مقاومت اسلامی برای مقابله با دشمن صهیونیستی، جلوگیری از اقدامات تفرقه افکن و فتنه‌انگیز در جهان اسلام توافق کردیم.

اراکی گفت: شیخ قبلان تاکید کرد که جامعه جهانی باید اقدام عربستان سعودی در صدور حکم اعدام برای آیت الله شیخ نمر باقر النمر روحانی عربستانی را محکوم و آن را متوقف کند زیرا موجب شعله ور شدن آتش فتنه‌ای بزرگ در منطقه می‌شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه با شیخ قبلان در این زمینه هم نظر هستم، افزود: از مقامات سعودی می‌خواهیم با اتخاذ رفتاری حکیمانه در این برهه از زمان حکم اعدام شیخ النمر را لغو کنند زیرا بیم آن می‌رود که اجرای این حکم خسارت‌هایی جبران ناپذیر و پیامدهایی منفی برای عربستان داشته باشد.

وی اظهار کرد: شکی نیست که همه ملت‌های منطقه و علمای مسلمان این حکم را محکوم می‌کنند زیرا برهیچ اساس و اصل دینی و سند اسلامی مستند نیست و شیخ النمر مرتکب هیچ گناهی نشده است.

اراکی با بیان اینکه شیخ النمر از بارزترین علما در عرصه امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: از مقامات عربستان می‌خواهیم که حکم اعدام شیخ النمر را متوقف کنند، زیرا اجرای آن بدون شک موجب ایجاد فتنه خواهد شد.

دیدار اراکی و نبیه بری

اراکی پس از این دیدار که با حضور محمد فتحعلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان برگزار شد، اظهار کرد: با نبیه بری درباره دسیسه‌هایی که اهداف آنها ایجاد تفرقه بین امت اسلامی و ایجاد فتنه بین ملت‌های اسلامی و دیگر ملت‌های منطقه است، گفت و گو کرده است.

وی افزود: نبیه بری بر ضرورت تلاش‌های مستمر برای ایجاد وحدت کلمه و اتحاد مسلمانان در رویارویی با تکفیری‌ها و فتنه‌گران در منطقه تاکید کرد.

اراکی گفت: رییس مجلس لبنان تاکید کرد که فلش قطب نماها باید بسوی دشمن اصلی در منطقه یعنی دشمن صهیونیستی و نیروهای استکباری حامی آن متمرکز شود.

وی افزود: نبیه بری خاطرنشان کرد که جبهه مقاومت اسلامی و ملی باید تمام تلاش خود را برای رویایی با دشمن صهیونیستی متمرکز کند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: شکی وجود ندارد فتنه‌گران در منطقه ما که درصدد ایجاد تفرقه میان امت اسلامی هستند مورد حمایت صهیونیست‌ها و استکبار جهانی قرار دارند.

اراکی گفت: طرح تاسیس اتحادیه علمای مقاومت مورد استقبال رییس مجلس لبنان قرار گرفت و برضرورت نقش آفرینی علما در ایجاد تقریب و وحدت میان امت اسلامی و رویارویی با دشمن صهیونیستی و افشای توطئه‌های این دشمن اشغالگر تاکید کرد.

وی با اشاره به یک توطئه صهیونیستی برای تکه تکه کردن منطقه به کشورهای طایفه‌ای با هدف توجیه تشکیل رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی، هشدار داد که اگر جنگی در منطقه براساس اختلافات مذهبی و دینی شروع شود، این جنگ هرگز بزودی‌ها پایان نخواهد یافت.

تأکید بر وحدت اسلامی در دیدار آیت‌الله اراکی و مفتی لبنان

به گزارش ایسنا اراکی پس از دیداربا شیخ عبداللطیف دریان مفتی لبنان که در محل دارالفتوی این کشور برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: در این نشست بر ضرورت تقویت وحدت امت اسلامی و همچنین بر ضرورت مقابله با فتنه‌هایی که تفرقه میان امت اسلامی و میان پیروان ادیان مختلف در لبنان را تشدید می‌کند، تأکید شد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب گفت: علما در این زمینه می‌توانند نقش موثر و محوری داشته باشند نقشی که هم بر سیاستمداران و هم بر مردم تاثیر گذار باشد همان گونه که می‌توانند با عمل نکردن به مسئولیت‌هایشان، در این زمینه نقش منفی داشته باشند.

وی افزود: از مفتی کل لبنان خواستیم که خود و دارالفتوی لبنان نقشی متمایز برای مقابله با فتنه‌ها، ایجاد وحدت کلمه و تقریب بین امت اسلامی و ملت‌های منطقه برعهده بگیرند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: شیخ دریان بر مسئولیت بسیار بزرگ و متمایز علما در این شرایط حساس برای مقابله با توفان فتنه‌ها که منطقه ما را در می‌نوردد، تاکید کرد.

کد N549300