افول محبوبیت حزب کمونیست اوکراین

در شرایطی که اوکراین پس از یکسال ناآرامی آماده برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام می‌شود، قانونگذاران حزب کمونیست می‌گویند که کل حزب مورد حمله قرار گرفته و قدرتش افول کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نظرسنجی‌های پیش از انتخابات نشان می‌دهد که حزب کمونیست اوکراین برای اولین بار پس از 20 سال برای ورود به پارلمان ناکام خواهد ماند و این رویکرد نماد جدا شدن اوکراین از سابقه عضو بودن در شوروی و حرکت به سوی غرب است که خشم روسیه را برانگیخته است.

از زمانی که مجسمه استالین در جنوب شرقی اوکراین تخریب شد، قانونگذاران کمونیستی همچون الکسی بابورین می‌گویند که پس از انتخابات 26 اکتبر مجبور می‌شوند که به صورت زیرزمینی به فعالیتشان ادامه دهند.

بابورین می‌گوید: امروز شاهد رویکردهای ضد کمونیستی هستیم و رویکرد ملی‌گرایی به اوج خود رسیده است. تمام تلاش‌ها برای برگزاری کمپینی طبیعی با حمله روبه‌رو شده است. فعالان ملی‌گرا و اوباش‌ها به کمپین حزب کمونیست حمله کرده و پرچم‌ها را پاره کردند. حال ما بر روی کمپین منطقه به منطقه تمرکز کرده‌ایم.

در ورودی دفتر وی یک نیم تنه برنزی از جوزف استالین، دیکتاتور شوروی هست که اوکراینی‌ها وی را به دلیل کشتار میلیون‌ها تن در دهه 1930 سرزنش می‌کنند.

اما پس از حملات متعددی که به بابورین شده است، وی باید این مجسمه را مخفی کند.

این قانونگذار کمونیست می‌گوید: اولین بار معترضان سر مجسمه استالین را قطع کردند. بار دوم یک کیسه مواد انفجاری در زیر آن قرار دادند و منفجرش کردند.

وی از رویکردهای ضدکمونیستی «اشراف سالاری» که اعتراضات حامی اروپا را به راه انداخت و سرانجام ویکتور یانوکوویچ را که رئیس‌جمهور تحت حمایت کرملین بود، سرنگون کرد، مورد انتقاد قرار دارد.

با این حال بابورین می‌گوید که به نتایج نظرسنجی‌هایی که سقوط محبوبیت حزب کمونیست را نشان می‌دهند، اعتمادی ندارد.

پیش از این اعتقادات ولادیمیر لنین، تئوریسین و انقلابی کمونیست روسی که رهبر انقلاب 1917 روسیه بود و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی را پایه‌ریزی کرد، هوادارانی در اوکراین داشت و در 20 سال گذشته به آسانی وارد پارلمان شده است اما به نظر نمی‌رسد که کار برای کمونیست‌ها این بار چندان راحت باشد.

انتهای پیام

کد N549071