آمانو: پیشرفت تحقیقات آژانس درباره ایران کند است

ايران,آمانو,آژانس بين‌المللي انرژي اتمي

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا کرد: ایران هنوز به تمام اقدامات شفاف سازی که توافق کرده بود تا اواخر اوت اجرایی‌شان کند عمل نکرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس شورای حکام درباره پادمان‌های هسته‌ای با بیان این‌که پیشرفت کندی در تحقیقات آژانس در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران حاصل شده است، گفت: ایران هنوز به تمام اقدامات شفاف‌سازی هسته‌ای که متعهد شده بود تا اواخر ماه اوت سال جاری اجرایشان کند عمل نکرده است.

بر اساس گزارش رویترز، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، افزود: برای حل تمام مسائل باقیمانده درباره برنامه هسته‌ای ایران مهم است که این کشور در زمان تعیین شده گام‌های عملی مورد توافق تحت چارچوب همکاری‌ها با آژانس را اجرایی کند.

آمانو همچنین با تکرار اظهارات پیشین خود درباره ایران، گفت: دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل در موضعی نبود که بتواند درباره عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران اطمینان حاصل پیدا کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که سالهاست درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران بر مبنای گزارشات سرویس‌های اطلاعاتی غربی تحقیق می‌کند مدعی است که ایران در گذشته در فعالیت‌های هسته‌ای‌اش به دنبال تولید سلاح بوده است.

تهران همواره این ادعاها را رد و تأکید می‌کند که آژانس بر مبنای اطلاعاتی ساختگی این اتهامات را مطرح کرده است. ایران ماه گذشته اعلام کرد آژانس فاقد شواهد قابل اثبات است. دیپلمات‌ها می‌گویند که آمریکا و هم‌پیمانان غربی‌اش به همراه رژیم صهیونیستی این اطلاعات را درباره ایران در اختیار سازمان قرار داده‌اند.

به گزارش ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در گزارش ماهانه خود در خصوص پایبندی ایران به تعهداتش در توافق اولیه ژنو که سال گذشته میان این کشور و گروه 1+5 حاصل شد بار دیگر تأیید کرد ایران به متن این توافق عمل می‌کند.

یک مقام آگاه نیز در گفت‌وگو با ایسنا با رد این ادعا، اظهار کرد: ایران قبلا جواب این نظر آژانس را داده و در یادداشت توضیحی مفصل آمده که دلیل تکمیل نکردن دو اقدام از پنج اقدام در مرحله سوم همکاری‌ها،خود آژانس است.

انتهای پیام

کد N549061