توجیه عجیب رئیس اجرایی هنگ‌کنگ در مخالفت با خواست معترضان

تظاهرات,چين

رئیس اجرایی هنگ‌کنگ توجیه تکان‌دهنده‌ای را برای رفتار سرسختانه خود مبنی بر عدم پذیرش خواسته معترضان برای حق رای عمومی مطرح کرد: "اصلاحات دموکراتیک بیش از حد به نفع فقرا خواهد بود!"

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، لئونگ چان- یینگ، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ به خبرنگاران گفت: شما باید تا آنجا که می‌توانید از تمامی اقشار هنگ‌کنگ حفاظت کنید اگر این مساله کاملا یک بازی با اعداد باشد پس شما تنها درباره نیمی از مردم هنگ‌کنگ که درآمدشان ماهانه کمتر از 1800 دلار است صحبت می‌کنید. شما باید تا آنجا که می‌توانید از تمامی اقشار هنگ‌کنگ حمایت کنید.

با وجود آنکه اعتراضات در هنگ‌کنگ ماهیتی سیاسی دارد اما نابرابری اقتصادی در این دولت‌شهر در سال‌های اخیر افزایش یافته است. حدود 30 درصد از ساکنین هنگ‌کنگ در خانه‌های دولتی زندگی می‌کنند و 20 درصد زیر خط فقر هستند.

یکی از عاملان این نابرابری اقتصادی گسترش روابط هنگ‌کنگ با چین است. سرمایه‌گذاران ثروتمند چینی بزرگترین بازیگران در بازار املاک هنگ‌کنگ هستند که فوراً طرح‌های عمرانی و ساختمانی را خریداری کرده و باعث می‌شود که قیمت مسکن بیشتر از درآمد اقشار مختلف هنگ‌کنگ باشد.

رهبران اعتراضات هنگ‌کنگ خواستار لغو قانون انتخاباتی جدید این منطقه شده‌اند. این قانون تصریح می‌کند که تنها نامزدهایی که از سوی پکن قابل قبول باشند برای شرکت در انتخابات هنگ‌کنگ برای سمت رئیس اجرایی واجد شرایط هستند.

در حالی که لئونگ چان- یینگ متعهد شده تا به تفاهم مشترکی با این معترضان برسد، دولتش همچنان تمایلی به لغو این قانون ندارد.

انتهای پیام

کد N548794