پیشنهاد پوتین به لهستان در سال 2008 برای تقسیم اوکراین بین 2 کشور

رئیس پارلمان لهستان گفت که رئیس‌جمهوری روسیه به نخست‌وزیر لهستان در سال 2008 گفته بود: "بیا اوکراین را بین خودمان تقسیم کنیم".

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، "رادوسلاو سیکورسکی" که تا سپتامبر سال جاری میلادی وزیر امور خارجه لهستان بود به وب سایت پلتیکو گفت: ولادیمیر پوتین در جریان ریاست جمهوری دونالد تاسک در سال 2008 به وی گفته بود که بیا اوکراین را بین خودمان تقسیم کنیم.

وی در این مصاحبه با وب سایت مذکور مستقر در آمریکا ادامه داد: پوتین از ما خواسته بود تا در این مسئله شرکت کنیم و این از نخستین مسائلی بود که پوتین آن را با نخست وزیر لهستان در میان گذاشت زمانی که وی به مسکو سفر کرد.

این مقام مسئول دولت لهستان همچنین گفت: پوتین به ورشو آمد تا بگوید اوکراین کشوری ساختگی است و ما باید این کشور را میان خودمان تقسیم کنیم. پیش از جنگ جهانی دوم قلمرو لهستان شامل بخش کنونی غرب اوکراین از جمله شهرهایی نظیر للو که در اوکراین لونین خوانده می‌شود، می‌شد.

سیکورسکی گفت: دونالد تاسک به پیشنهاد پوتین پاسخ نداد چرا که می‌دانست این مسئله ثبت و ضبط می‌شود و در آینده باید به این مسئله پاسخ دهد. اما لهستان هیچگاه تمایل خود را در پیوستن به تلاش‌های روسیه برای انجام اقدامات علیه اوکراین نشان نداد. ما کاملا در همان موقع و در حال حاضر به دولت مسکو گفته‌ایم که نمی‌خواهیم در این اقدامات شریک باشیم. البته برخی از صحبت‌های مقام‌های مسئول وقت در لهستان با سوءتعبیر مواجه شده است.

"اوا کوپاچ" نخست وزیر کنونی لهستان نیز پیشتر گفته بود: در صورتی که چنین پیشنهادی از جانب پوتین ارائه شده باشد، رسوا کننده است.

انتهای پیام

کد N548793