غریب‌آبادی در مراسم اعطای اولین جایزه حقوق بشر اسلامی:

غرب با اهداف سیاسی جایزه حقوق بشری می‌دهد/اولین جایزه حقوق بشر اسلامی به کودکان غزه رسید

حقوق بشر

اولین جایزه حقوق بشر اسلامی که روز 14 مرداد گذشته و در مراسمی با حضور ریاست قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر به رئیس بیمارستان کودکان النصر غزه تعلق گرفته بود در مراسمی در ستاد حقوق بشر به نمایندگان جنبش اسلامی حماس و جنبش اسلامی جهاد اسلامی اعطا شد.

اولین جایزه حقوق بشر اسلامی که روز 14 مرداد گذشته و در مراسمی با حضور ریاست قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر به رئیس بیمارستان کودکان النصر غزه تعلق گرفته بود در مراسمی در ستاد حقوق بشر به نمایندگان جنبش اسلامی حماس و جنبش اسلامی جهاد اسلامی اعطا شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم که با حضور معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر، برخی از مسئولین قضایی و وزارت امورخاجه کشورمان برگزار شد جایزه 30 هزار یورویی حقوق بشر اسلامی به ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی و سامانی نماینده جنبش اسلامی حماس به نیابت از رئیس بیمارستان کودکان النصر غزه اعطا شد تا همانگونه که پیشتر نیز اعلام شده بود صرف کمک به کودکان زخمی از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه شود.

در این مراسم کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر در تشریح این اقدام گفت: این اولین باری است که ستاد حقوق بشر تصمیم گرفته است در راستای ترویج اهداف واقعی حقوق بشر چنین جایزه ای را اعطا کند. این گونه جایزه ها از سوی برخی از کشورهای غربی هم اهداء می شود، ولی بر مبنای سیاسی و مغرضانه به سازمان ها و افرادی تعلق می گیرد که نقشی هم در حقوق بشر ندارند.

غریب‌آبادی افزود: ستاد حقوق بشر در راستای کنار زدن اینگونه تبعیض‌های سیاسی، طرح جایزه را مطرح نکرد تا بر یک مبنای منطقی به مسلمانانی که حقوق آنان نقض شده یا افراد و سازمان هایی (مسلمان یا غیرمسلمان) که با نقض حقوق بشر مسلمانان مبارزه می‌کنند یا به مسلمانان خدمات انسانی ارزشمندی ارائه می‌کنند، اهداء گردد.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر گفت: جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه علیه مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین که بازتابی از چهره متناقض مدعیان حقوق بشر دنیای امروز است ما را بر آن داشت تا اولین جایزه حقوق بشر اسلامی را به فلسطین اختصاص دهیم و پس از طرح این موضوع در کمیته تعیین مصداق و انتخاب برنده جایزه حقوق بشر اسلامی مقرر شد که این جایزه به کودکان غزه تعلق گیرد و بیمارستان کودکان النصر و رئیس آن که خدمات زیادی را به این کودکان بی‌پناه ارائه کرده بود برای این منظور انتخاب شد.

غریب‌آبادی با اشاره به اینکه در جنایات اخیر رژیم صهیونیستی بیش از 2600 نفر از مردم بی‌گناه غزه کشته شدند که 75% آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می دادند، گفت: مکانیسم های حقوق بشری و کشورهای مدعی حقوق بشر نه تنها هیچ اقدامی برای توقف این جنایات انجام ندادند بلکه حمایت های نقدی و غیرنقدی از تجهیز مسلحانه تا کمک های چند صد میلیون دلاری هم به‌عمل آوردند و رژیم صهیونیستی را به ادامه اقدامات وحشیانه خود تشویق کردند.

وی با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی در نوار غزه نمایشگاهی از نقض فاحش و جدی ابعاد و اصول حقوق بشر و حقوق بین المللی بشردوستانه که در تاریخ بی سابقه بود برپا کرده بود، گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه بر اساس سیاست‌ها و مواضع اصولی خود حامی و مدافع حقوق فلسطین و آرمان های این کشور بوده و خواهد بود و تلاش های خود را نیز برای اصلاح فرایندهای اشتباه در مکانیسم های حقوق بشری و مقابله با شعارهای دروغینی که برخی از این کشورها در حمایت از حقوق بشر می دهند ادامه خواهد داد.

در این مراسم، همچنین نماینده جنبش جهاد اسلامی که به نیابت از کودکان غزه و رئیس بیمارستان کودکان النصر این جایزه را تحویل گرفت با تشکر و اظهار قدرشناسی از ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمایت‌های همیشگی‌شان از مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین گفت: جهاد اسلامی و سایر گروه‌های فلسطینی ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران را شریک همیشگی خود می‌داند و سهم بزرگی برای آنان در پیروزی اخیر ملت فلسطین علیه دشمن صهیونیستی قائل است.

ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ادامه با تشریح جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ اخیر غزه گفت: در حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع فلسطین 12 هزار 500 نفر که یک چهارم از آنها را کودکان تشکیل می دادند شهید و زخمی شدند، 17 هزار مسکن نابود و 40 هزار باب مسکن دیگر خسارت دیدند و عمده زیرساخت های غزه نابود شد و در تمام این مدت کشورهایی که مدعیان اصلی حقوق بشر در دنیا هستند از رژیم صهیونیستی حمایت می کردند.

وی با اشاره به شجاعت ایران در مواجه با رژیم صهیونیستی گفت: در همه این 51 روز که رژیم صهیونیستی 25 هزار تن مواد منفجره را روی سر مردم غزه می ریخت و کشورهای مدعی حقوق بشر میلیون ها دلار از اسرائیل حمایت مالی و تسلیحاتی می کردند، جمهوری اسلامی ایران در خط حمایت از مظلوم و آرمان فلسطین پایدار ماند و از لحاظ انسانی، اخلاقی و سیاسی به تمام معنا کارنامه ای درخشان از خود باقی گذاشت.

ابوشریف با بیان اینکه ایالات متحده آمریکا 390 میلیون دلار درخلال جنگ به رژیم صهیونیستی کمک کرد و کنگره آمریکا نیز در همان ایام 250 میلیون دلار دیگر برای اعطا به این رژیم تصویب کرد گفت: دیگر برای هیچکس شک و شبهه‌ای باقی نمانده است که ادعاهای حقوق بشری واشنگتن و متحدان او دروغی بیش نیست و به واقع نوار غزه فلسطین بوته آزمایشی برای مدعیان حقوق بشر شد تا درستی ادعاهای ایشان مورد امتحان قرار گیرد.

نماینده جهاد اسلامی با اشاره به جایزه حقوق بشری ایران به بیمارستان کودکان غزه گفت: من بار دیگر صمیمانه ترین تشکرها و قدردانی های خود را از ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران ابراز می دارم و معتقدم که این اقدام جمهوری اسلامی ایران نشانه صداقت آنها در حمایت از مظلوم و نفی ظالم است و باعث افزایش حجم و عمق روابط بین ملت ایران و ملت فلسطین خواهد شد.

جایزه حقوق بشر اسلامی، جایزه ای است که از سوی ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به مدافعان حقوق بشر اسلامی که از این حقوق به شیوه های نوآورانه حمایت کرده و آن را ترویج می کنند، صرف نظر از دین و مذهب آنان، و همچنین مسلمانانی که حقوق آنان توسط دولت های میزبان نقض می شود، اهداء می شود. این جایزه به یک فرد (زن یا مرد)، سمن، سازمان یا نهاد که نقش مؤثری در دفاع از حقوق مسلمانان ایفاء نموده و یا خود قربانی نقض حقوق بشر می باشند، تعلق می گیرد.

انتهای پیام

کد N548672