نماینده دبیرکل سازمان ملل:

نقش ایران در تحولات سوریه بسیار مهم و اساسی است

سیاست خارجی

ستفان دمیستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه که به منظور رایزنی با مقامات کشورمان پیرامون تحولات سوریه به تهران سفر کرده است، با دکترامیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دمیستورا راه حل سیاسی را تنها گزینه برای پایان دادن به بحران سوریه و کمک به مردم این کشور جهت ترسیم آینده ای بهتر و دستیابی به ثبات و امنیت دانست.

 وی تأکید کرد در هرگونه راه حل سیاسی باید واقعیات جدید صحنه سوریه را درنظر داشت.

نماینده دبیرکل سازمان ملل نقش جمهوری اسلامی ایران در تحولات سوریه را مهم و اساسی برشمرد و خواستار مساعدت کشورمان در شکل گیری روند حل و فصل سیاسی در سوریه شد.

حسین امیرعبداللهیان نیز در این دیدار نقش سازمان ملل در کمک به حل بحران سوریه را مهم و اساسی برشمرد و با اشاره به همکاری سازنده جمهوری اسلامی ایران با نمایندگان سابق دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در طی سه سال و نیم گذشته، بر آمادگی کشورمان جهت همکاری نزدیک و کمک به روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد.

معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه کشورمان در نظر گرفتن واقعیتهای موجود در صحنه سوریه و پرهیز از تکرار اشتباهات گذشته را برای موفقیت هرگونه تلاش سیاسی، ضروری برشمرد.

اميرعبداللهيان افزود: اقدامات يكجانبه امريكا تضعيف كننده نقش سازمان ملل است. ايجاد منطقه حائل در داخل سوريه نقض حاكميت اين كشور تلقي شده و اوضاع را پيچيده تر خواهد كرد، متاسفانه برخي طرفها همزمان با حضور در ائتلاف ضد داعش با تروريستها هم ارتباط دارند.

معاون وزیرخارجه کشورمان تاکید کرد: ايران قويا از سوريه و عراق در مبارزه با تروريسم حمايت و به حاكميت کرد و تماميت ارضي كشورها احترام گذاشته و ديگران را به رعايت آن دعوت می‌کند.

دو طرف در این دیدار با اشاره به نقش محوری مردم و طوائف مختلف جامعه سوریه برای تعیین سرنوشت خویش و تسهیل شکل گیری این روند از سوی همه کشورها و طرف‌های تأثیرگذار در بحران ، تاکید ورزیدند.