سردار دهقان در نشست خبری:

مجموعه‌ای از اقلام دفاعی آماده ارسال به لبنان است/ کمک‌های تسلیحاتی برای مقابله با جریان‌های تروریستی

نیروهای مسلح

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به حمایت ملت ایران از ملت و دولت لبنان گفت: ما مجموعه‌ای از اقلام دفاعی را برای مقابله با داعش و گروه‌های تکفیری تروریستی در اختیار ارتش لبنان قرار خواهیم داد و این تجهیزات آماده ارسال است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امروز بعدازظهر در پایان دور دوم مذاکرات با وزیر دفاع لبنان طی نشست خبری اظهار داشت: در طول سه روز سفر معاون نخست

وزیر و وزیر دفاع لبنان به ایران مسائل منطقه و تحولاتی که فضای امنیتی منطقه را در بر می‌گیرد مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.

وی افزود: امروز جریان تکفیری- صهیونیستی مورد توجه همه کسانی است که دغدغه امنیت منطقه را دارند. این جریان با حمایت دنیای غرب و برخی کشوهای منطقه قصد جنایت ضد انسانی  و همچنین تخریب و از بین بردن زیرساخت‌های کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه را داشته و گوش چشمی هم به لبنان دارند.

وزیر دفاع گفت: این اراده در ایران وجود دارد که با این جریان نا امن‌ساز مقابله کند.

وی تاکید کرد: لبنان نیز به عنوان کشوری تاثیرگذار در حوزه‌های مختلف از جمله امنیت منطقه محسوب می‌شود و در سیاست خارجه جمهوری اسلامی، این کشور از جایگاه خاصی برخوردار است.

سردار دهقان ادامه داد: از همین رو حمایت از ملت لبنان با کمک به تجهیز ارتش این کشور برای مواجهه با جریان‌های داعش و تکفیری – تروریستی در دستور کار ما قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: ما مجموعه‌ای از اقلام دفاعی را برای مقابله با داعش و گروه‌های تکفیری تروریستی در اختیار ارتش لبنان قرار خواهیم داد و این تجهیزات آماده ارسال است.

وی افزود: ما بر اساس نیازمندی‌هایی که لبنانی‌ها اعلام خواهند کرد به این کشور کمک ارسال می کنیم و تاکید می کنم که این تجهیزات برای مبارزه با گروههای تکفیری – تروریستی و حمایت از مردم و دولت این کشور ارسال می شود.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: البته ارسال این اقلام دفاعی پس از گذراندن تشریفات و مراحل مورد نظر باید به تصویب دولت لبنان برسد.

وزیر دفاع گفت: ما آمادگی داریم در زمینه تجهیز، آموزش و انتقال تجربیات به ارتش لبنان کمک کنیم.

سردار دهقان در پاسخ به این سئوال که کمک‌های تسلیحاتی ایران به لبنان بیشتر در چه زمینه‌هایی است اظهار داشت: این کمک‌ها عمدتا زمینی و برای مواجهه با جریانهای تروریستی است.

وی در پاسخ به این سئوال که وزارت دفاع چه برنامه‌ای برای تجهیز کرانه باختری با توجه به سخنان مقام معظم رهبری دارند گفت: آنچه حضرت آقا درباره مسلح کردن کرانه باختری گفتند سیاست کلی نظام است و در همین زمینه نیز دستگاه‌ها وظیفه خود را انجام می دهند. همچنین هر جا لازم باشد از جریان مقاومت حمایت خواهیم کرد.

وی گفت: البته امروزه خود جریان مقاومت از استعداد و توانایی قابل قبولی برای تولید تجهیزات مورد نیاز خود بهره مند است.

وزیر دفاع در پاسخ به این سئوال خبرنگار مهر که پاسخ ایران به درخواست سایر کشورهای منطقه به منظور کمک‌های تسلیحاتی چیست، تصریح کرد: ما اگر بخواهیم در این رابطه همکاری‌ای با سایر کشورها داشته باشیم قرارداد خرید و فروش تسلیحاتی منعقد می کنیم اما کمک های ما به لبنان متفاوت است. این کمک‌ها برای مقابله با جریانهای تکفیری – تروریستی است.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: آنچه که در اختیار لبنان قرار می‌دهیم برای یک اقدام فوری به منظور احتمال وقوع تهدید است که مسائل راهبردی نیز در این زمینه مد نظر قرار دارد.