/نشست مشترک زنان ایران و چین/

افتخاری:اسلام، زمینه رشد و شکوفایی زن و مرد را عادلانه فراهم کرده است

سیاسی

عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به این که پیامبراکرم (ص) ما را به داشتن تعاملات وارتباطات علمی توصیه کرده است گفت: توصیه به تعاملات علمی در دین ما تازگی ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لاله افتخاری در افتتاحیه نشست تخصصی زنان وتوازن مشارکت‌های اقتصادی و استراتژی‌های جمعی که در سالن الزهرای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حال برگزاری است ضمن تبریک به مناسبت روز خانواده به فرهنگ مشترک و تمدن با سابقه و طولانی دو کشور ایران و چین اشاره کرد و گفت: نقاط مشترک در زبان دو کشور و همچنین وجود لغات فارسی در کشور چین حکایت از تعاملات و ارتباطات بسیار دو کشور دارد.

وی با اشاره به این که پیامبراکرم (ص) ما را توصیه به داشتن تعاملات وارتباطات علمی کرده است گفت: توصیه به تعاملات علمی در دین ما تازگی ندارد و امروز در این نشست ما به دستور پیامبر گرامی اسلام (ص) لبیک گفته‌ایم.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به وضعیت زنان ایرانی به لحاظ اقتصادی اشاره کرد و گفت: در نظام اقتصادی جمهوری اسلامی قوانین بر اساس آموزه‌های دینی اسلام وضع شده است و مرد و زن از نظر جایگاه اسلامی یکسان هستند اما از نظر تقسیم ماموریت‌ها به لحاظ فطری متفاوتند.

وی با اشاره به این که نگاه اسلام عدالت محور است و زمینه رشد و شکوفایی زنان و مردان را به صورت عادلانه فراهم نموده است خاطرنشان کرد: از نظر اسلام زن و مرد دارای حقوق و مسئولیت‌هایی هستند که میان آن موازنه و تبادل برقرار است.

وی در ادامه به چند مورد از مالکیت‌های اقتصادی زنان در ایران اشاره کرد و گفت: پرداخت نفقه و مهریه و جهیزیه به زنان به عنوان اموال آنها در اسلام وجود دارد همچنین زن می‌تواند از همه‌ی اقوام خویش ارث ببرد و در حوزه‌ی فعالیت‌های اقتصادی مالک درآمد خود خواهد بود.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به موضوع جمعیت در ایران اشاره کرد و گفت: کنترل جمعیت از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران آغاز شد و با پیروزی انقلاب فعالیت‌های کنترلی متوق گردید و پس از پیروزی انقلاب شاهدیم جمعیت ایران از 34 میلیون نفر به 60 میلیون نفر رسید، اما در پی مشکلات ناشی از جنگ و تهدید‌ها و تحریم‌ها قوانین در جهت کنترل جمعیت آغاز شد که از سوی مجامع بین‌المللی نیز مورد تشویق قرار گرفت در حالی که خودشان هیچ گونه قوانینی کنترلی نداشتند و به عکس آن عمل کردند.

افتخاری با اشاره به این که وضع قوانین کنترلی در ایران باعث سقوط و کاهش جمعیت در ایران شد گفت: این در حالی بود که سیاست‌مداران و استراتژیست‌های آمریکایی مدعی بودند کاهش جمعیت ایران کارآمدتر از حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران است و متاسفانه شاهدیم که امروز از نظر فرزند آوری 75 پله از اسراییل و 20 پله از آمریکا پایین تر هستیم در حالی که در گذشته جلوتر از آنها بودیم.

وی با اشاره به اینه که خوشبختانه کشور ما تحت امر رهبری است و ایشان به مسئولان در رابطه با سیاست‌های کلی جمعیت تذکرات لازم را داده اند گفت: اخیرا شاهد لغو قوانین محدود کننده برای جمعیت هستیم و قوانین جامع جمعیت خانواده در مجلس در حال بررسی است.

وی در ادامه همچنین به تعاملات دولتی و پارلمانی و حزبی دو کشور ایران و چین اشاره کرد و گفت: بانوان دو کشور می‌توانند پرچمدار تفاهمات، تعاملات و روابط فرهنگی و سیاسی ، اجتماعی و آموزشی و ورزشی دو کشور باشند.

انتهای پیام

کد N547766