معاون حقوقی رییس جمهور:

زنان ایران با اعتماد به نفس بر تحریم ها فائق آمدند

دولت

زنان در ایران در فعالیتهای اقتصادی خود امكان انعقاد قرارداد، تعاملات شركتی و دسترسی به شبكه های پولی و بانكی دارند.

معاون حقوقی رییس جمهور در جمع مسئولان اتحادیه زنان چین گفت: زنان ایران با صبر و اعتماد به نفس و فعالیت های اقتصادی خود، توانسته اند بر تحریم های ظالمانه علیه ایران فائق شوند و امروز دنیا به حسن نیت ایران برای صلح و دوستی اعتقاد پیدا كرده است.

به گزارش ایلنا، الهام امین زاده روز دوشنبه در نشست علمی- تخصصی "زنان و توازن مشاركتهای اقتصادی و استراتژی های جمعیتی" كه در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با حضور مسئولان و اعضای اتحادیه زنان چین و جمعی از زنان فعال كشورمان برگزار شد، افزود: نیت تمام ایرانیان این است كه در تعامل با جهانیان بر مبنای صلح و دوستی و عدالت قدم بردارند.


معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به تعامل چین با ایران، ایجاد واحدهای پولی غیر از دلار بین ایران و چین را موجب كمك به اقتصاد دو كشور دانست.


وی در بخش دیگر سخنانش به نقش دو كشور در حفظ ثبات و امنیت در منطقه اشاره كرد و گفت: زنان ایرانی و چینی می توانند در انتقال فرهنگ نوعدوستی و صلح دوستی به جهان مثمر ثمر باشند.


امین زاده به فرهنگ و تمدن غنی و باستانی ایران و چین اشاره كرد و با یادآوری تاریخ مبادلات اقتصادی ایران و چین در طول جاده ابریشم، پیشنهاد داد زنان دو كشور نسبت به فعال كردن فضای مجازی جاده ابریشم اقدام كنند و ایران و چین به عنوان دو بخش متمدن، حرف اول را در جهان بزنند.


معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به پیشرفتهای علمی و تكنولوژیكی ایران و چین، تصریح كرد: ایران و چین در عین كسب این پیشرفتها، به هویت مردم به عنوان سرمایه معنوی اهتمام داشته اند و اجازه نداده اند كه نقاط ضعف و عادات ناپسند فرهنگی از بیرون به فرهنگ اصیل ایران و چین ضربه بزند.


امین زاده با تاكید بر دغدغه حفظ كرامت زنان در عرصه های مختلف اعم از اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، خاطر نشان كرد: زنان آسیایی به طور عام و زنان چینی و ایرانی به صورت خاص معتقدند كه گروه های دولتی و غیردولتی باید درخصوص تكریم بنیان خانواده فعال باشند و در عین تكریم خانواده، به فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی بپردازند تا نه تنها خود بلكه كشورشان از توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بهره ببرند.


معاون حقوقی رییس جمهور در ادامه با اشاره به حضور چشمگیر زنان ایرانی و چینی در عرصه های مختلف تولید، بر مبادلات فرهنگی و اقتصادی زنان دو كشور تاكید كرد و گفت: زنان ایران و چین می توانند در انتقال فرهنگ غنی دو کشور و ترویج زبان فارسی و چینی نقش آفرین باشند.


امین زاده در بخش دیگر سخنانش با یادآوری بدیهی بودن حق مالكیت زنان در اسلام،‌گفت: زنان در ایران در فعالیتهای اقتصادی خود امكان انعقاد قرارداد، تعاملات شركتی و دسترسی به شبكه های پولی و بانكی دارند.


وی خاطر نشان كرد: زنان ایرانی در بخش های كشاورزی،‌اقتصادی و صنعتی می توانند با همتایان خود در چین ارتباط داشته و به تقویت توانمندی زنان آسیایی نیز بپردازند. همچنین برگزاری نشت های تخصصی حقوقی و اقتصادی با همكاری اتاقهای بازرگانی دو كشور و تشكیل كارگاه های آموزشی شیوه مشاركت در بخش های كشاورزی و صنعت و همچنین كارگاه های شیوه مذاكرات اقتصادی و حقوقی برای زنان ایران و چین می تواند در دستور كار باشد.


معاون حقوقی رییس جمهور افزود: امروزه در جهان در هیچ كشوری نمی توانیم ببینیم كه سطوح مدیریتی بالایی را به زنان اختصاص داده باشند؛ از این رو باید اقداماتی صورت گیرد كه برای بانوان شایسته ایران و چین امكانات مدیریتی فراهم شود.


ابراهیمی تركمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در آغاز این نشست با تاكید بر كرامت محوری در اسلام، رشد شاخص های متعارف اجتماعی در كشورمان را بیانگر پیشرفت شتابان زنان دانست و به برخی از این شاخصه ها اشاره كرد و گفت: ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاهها را بانوان تشكیل می دهند و همچنین شاخص امید به زندگی برای مردان ۷۲ سال و برای زنان ۷۴ سال است كه این رقم تفاوت بسیار زیادی با پیش از انقلاب اسلامی دارد.

کد N547738