وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن استعفا داد

وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن به خاطر ادعاهایی مبنی بر اینکه وی از سرمایه‌های سیاسی این کشور سوء‌استفاده کرده، استعفا داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "یوکو اوباچی" 40 ساله، وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن در کنفرانسی خبری که به طور همزمان از شبکه‌های مختلف تلویزیونی به صورت زنده پخش شد، گفت، فعالیت‌های پارلمانی به خاطر سوالات درباره استفاده وی از سرمایه‌های سیاسی با مانع مواجه شده است.

حضور این خانم 40 ساله در جهان سیاست ژاپن که مملو از مردهای مسن است، نادر و استثنایی محسوب می‌شود.

یوکو اوباچی افزود: از نظر من به عنوان وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت اصلا جایز نیست که سیاست‌های مربوط به انرژی و اقتصاد به خاطر مشکلات شخصی‌ام با مانع ایجاد شوند.

وی پس از یک دیدار 30 دقیقه‌ای با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به خبرنگاران گفت: من استعفا می‌دهم و بر تحقیقات در رابطه با آنچه که برای همه سوال شده، تمرکز خواهم کرد.

یوکو اوباچی نخست وزیری است که در دوران تصدی شینزو آبه استعفا می‌دهد. شینزو آبه در دسامبر سال2012 میلادی زمام امور کشور را به عنوان نخست وزیر به عهده گرفته و به خاطر ثباتی که در دوران تصدی‌اش وجود داشته بسیار قابل توجه است.

رسوایی و بی‌کفایتی اکثر دولتهای اخیر ژاپن را احاطه کرده بود.

ورود یوکو اوباچی به همراه چهار زن دیگر در کابینه بخشی از تلاش‌های آبه برای تقویت نقش زنان در جامعه است.

ساداگاز و تاینگالی، دبیرکل و مرد شماره دو در حزب حاکم لیبرال دموکرات آبه گفت: استعفای اوباچی مایه تاسف است. از آنجایی که اوباچی سمبل نقش فعال زنان بود، فکر می‌کنم استعفای او به دولت خدشه‌ وارد می‌کند.

"یوشیهید سوگا"، رئیس کابینه ژاپن نیز گفت: آبه به سرعت جانشینی برای اوباچی انتخاب می‌کند.

اتهامات وارده علیه وی شامل اهدای لوازم آرایش و بلیط تئاتر به ارزش ده‌ها میلیون ین در چند سال اخیر است.

اوباچی به خبرنگاران گفت: هنگامی که کمپانی‌ها و سازمان‌ها وارد فعالیت‌های اقتصادی می‌شوند به مردم هدیه می‌دهند. این بخشی از حرفه یک سیاستمدار است تا با اقشار مختلف جامعه آشنا شود و ضمن شرکت در فعالیت‌های سیاسی شبکه خود را توسعه دهد. به نظرم این هزینه باید به عنوان بهای فعالیت‌های سیاسی مطرح شود.

انتهای پیام

کد N547371