آژانس اطلاعات خارجی آلمان جدایی طلبان اوکراینی را عامل سقوط MH17 دانست

آلمان,آمريكا,روسيه,اوكراين

نشریه آلمانی اشپیگل در گزارشی فاش کرد، آژانس اطلاعات خارجی آلمان به این نتیجه رسیده است که جدایی‌طلبان حامی روسیه مسئول ساقط کردن هواپیمای MH17 مالزی در ماه ژوئیه در اوکراین هستند.

نشریه آلمانی اشپیگل در گزارشی فاش کرد، آژانس اطلاعات خارجی آلمان به این نتیجه رسیده است که جدایی‌طلبان حامی روسیه مسئول ساقط کردن هواپیمای MH17 مالزی در ماه ژوئیه در اوکراین هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقفل از خبرگزاری رویترز، این اولین بار است که یک آژانس اطلاعاتی اروپایی چنین مطلبی را عنوان می‌کند. در 17 ژوئیه 2014 یک هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی مالزی در منطقه تحت کنترل شورشیان روس‌گرا در اوکراین سقوط کرد که این حادثه 298 کشته بر جای گذاشت و همچنین رویداد تنش‌ها میان غرب و مسکو را بیش از پیش افزایش داد چرا که آن‌ها کرملین را مسئول بحران اوکراین می‌دانند.

گرهارد شیندلر، رئیس آژانس اطلاعات خارجی آلمان (BND) در نشست محرمانه کمیته امنیتی پارلمان کشورش در اوایل ماه جاری گفته است که شبه نظامیان جدایی طلب اوکراین با استفاده از سیستم دفاع موشکی باک (BUK) روسیه از طریق یک پایگاه در اوکراین به سمت این هواپیمای مسافربری موشک شلیک کرده‌اند. در گزارش اشپیگل به نقل از وی آمده است: این اقدام کار جدایی طلبان حامی روسیه بود.

آژانس اطلاعات خارجی آلمان به این نتیجه رسیده است که تحلیل اطلاعات ماهواره‌ای و سایر تصاویر نشان می‌دهد که شبه نظامیان اوکراینی مقصر هستند.

با این حال مقام‌های این آژانس درباره گزارش اشپیگل اظهار نظر نکردند. دولت‌های اروپایی تاکنون علنا انگشت اتهام را به سمت جدایی طلبان اوکراینی نگرفته‌اند اما جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اندکی پس از وقوع این حادثه جدایی طلبان حامی روسیه را مقصر دانست.

دولت هلند نیز که دو تحقیقات را در این زمینه در دست انجام دارد، هنوز عامل سقوط این هواپیما را اعلام نکرده است. دو سوم مسافران پرواز MH17 هلندی بودند و گزارش اولیه‌ای که آژانس امنیت پرواز هلند ماه گذشته میلادی منتشر کرد می‌گوید که اصابت تعداد زیادی جسم قدرتمند از خارج از هواپیما علت سقوط بوده است.

اما در این گزارش مشخص نشد که این اجسام از کجا نشات گرفته است.

انتهای پیام

کد N547329