نگرانی سازمان ملل از افزایش تعداد اعدام‌ها در عراق

افزایش شمار اعدام‌ها در عراق در ۹ سال گذشته موجب نگرانی سازمان ملل متحد شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تنها در یک سال گذشته، ۱۷۷ تن در این کشور اعدام شده‌اند. هم اکنون ۱۷۲۴ زندانی عراقی نیز پشت میله‌ها منتظر اجرای حکم اعدام‌شان هستند.

سازمان ملل متحد نسبت به افزایش شمار اعدام‌ها در عراق از زمان اجرای دوباره این مجازات در این کشور از سال ۲۰۰۵، ابراز نگرانی کرده است.

طبق گزارش تهیه شده از سوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با همکاری هیات دستیاری این سازمان در عراق (اونامی)، در ظرف ۹ سال گذشته ۶۹۰ نفر در عراق به دار آویخته شده‌اند که ۱۷۷ مورد تنها در سال گذشته رخ داده است.

در این گزارش آمده است که در نیمه نخست سال ۲۰۱۴ شصت تن در عراق اعدام شده‌اند و ۱۷۲۴ زندانی در انتظار اجرای حکم اعدام‌شان هستند.

به گزارش دویچه‌وله، دو نهاد یادشده همان‌گونه که در گزارش خود تأکید کرده‌اند، پیش از این بارها نسبت به ضعف‌های موجود در سیستم قضایی عراق ابراز نگرانی کرده‌اند. این دو نهاد معتقدند، "تحقیقات و مراحل قانونی در مورد پرونده‌هایی که حکم اعدام برایشان صادر شده، اغلب با ضمانت‌های بین‌المللی و نیز تضمین‌های یاد شده در قانون اساسی کشور برای برپایی دادگاهی عادلانه همخوانی ندارند."

در این گزارش ذکر شده که قضات عراقی در بیش از نیمی از پرونده‌های اعدام که توسط هیات دستیاری سازمان ملل در عراق مطالعه شده، این حقیقت را نادیده گرفته‌اند که متهمان زیر شکنجه مجبور به اعتراف شده‌اند.

بیشتر متهمان همچنین از داشتن وکیل مدافع محروم بوده‌اند.

انتهای پیام

کد N547324