یورش نیروهای امنیتی مصر به 6 دانشگاه و بازداشت‌ها ده‌ها دانشجو

اکثر دانشگاه‌های مصر این روزها شاهد برگزاری اعتراضات گسترده‌ نسبت به تدابیر شدید امنیتی بی‌سابقه شرکت‌های امنیتی خصوصی در داخل این دانشگاه‌ها هستند. در حالی که نیروهای امنیتی با یورش به شش دانشگاه و درگیری با دانشجویان معترض، ده‌ها تن را بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، نیروهای امنیتی مصر تلاش کردند تظاهراتی که از سوی جنبش مخالف مسئولان فعلی مصر موسوم به "دانشجویان ضد کودتا" شکل گرفته را سرکوب کنند. این نیروها به محوطه داخلی دانشگاه‌ الازهر واقع در شهر نصر در شرق قاهره و دانشگاه‌های عین شمس، منیا، منصوره و بنی سویف یورش بردند.

دانشجویان معترض خواستار آزادی تمامی دانشجویان بازداشت شده بودند.

در دانشگاه، "کانال سوئز" جنبش "دانشجویان ضد کودتا" اعلام کرد: نیروهای امنیتی دانشگاه چهار دانشجوی دختر را هنگام مشارکت در تظاهرات داخل دانشگاه بازداشت و آن‌ها را داخل خودروی امنیتی دانشگاه بردند.

با بالا گرفتن درگیری‌ها میان دانشجویان و نیروهای امنیتی در بیشتر دانشگاه‌های مصر، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن دانشجویان در برخی دانشگاه‌ها از گاز اشک آور استفاده کردند، این در حالی است که وزارت کشور مصر از بازداشت 29 دانشجو خبرداد.

با آغاز هفته دوم سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌های مصر، دانشجویان به دلیل اجرای تدابیر شدید امنیتی از سوی شرکت خصوصی امنیتی "فالکون"، مسئول تضمین امنیت دانشگاه‌ها، مجبور شدند در صف‌های بلندی مقابل ورودی‌های دانشگاه‌ها منتظر بمانند.

"فالکون" که از سوی نیروهای پلیس و ارتش‌های بازنشسته به رهبری شریف خالد، وکیل سابق اطلاعات و مسئول امنیتی پیشین سازمان رادیو و تلویزیون مصر هدایت می‌شود، از ابتدای سال تحصیلی جدید، کنترل ورودی‌ دانشگاه‌ها را به دست گرفته است.

احمد ناصف، سخنگوی جنبش دانشجویان ضد کودتا اعلام کرد: جنبش ضد کودتا در یک هفته انقلابی در تمامی دانشگاه‌ها ثابت خواهد کرد که جنبش دانشجویی ادامه دارد و با سرکوب یا بازداشت بیش از 235 دانشجو در هفته گذشته نمی‌توان آن‌ها را از ادامه تظاهرات منصرف کرد.

دانشجویان مصری خواستار آزادی هم دانشگاهی‌های خود و بازگشت دوباره دانشجویان ترک تحصیل کرده به دانشگاه‌ها شدند. همچنین از آن‌ها می‌خواهند تدابیر امنیتی در دانشگاه‌ها برچیده شود و با سرنگونی ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی، قانون اساسی مصر با بازگشت محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر دوباره محقق شود.

انتهای پیام

کد N547283