تاکید سناتوی آمریکایی بر شکست ائتلاف ضد داعش

آفریقا و خاورمیانه

مک کین سناتور آمریکایی با تاکید بر اینکه تلاشهای ائتلاف و آمریکا علیه داعش تاکنون موفق نبوده است اعلام کرد که این گروه تروریستی تهدیدی علیه آمریکا محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، "جان مک کین" سناتور آمریکایی و یکی از اعضای کمیته نیروهای مسلح در کنگره این کشور در گفتگو با سی ان ان با اشاره به تحرکات اخیر گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق ضمن اذعان به شکست برنامه های آمریکا در مقابله با داعش اعلام کرد: گروه تروریستی داعش در حال پیشروی و پیروزی است و ما موفق نیستیم.

وی در اظهاراتی مداخله جویانه افزود: عراقیها و نیروهای پیشمرگه نیز هیچ موفقیتی در این زمینه کسب نمی کنند.

این سناتور آمریکایی در ادامه افزود: تصور نمی کنم که داعش بتواند بر شهر بغداد، پایتخت عراق سیطره پیدا کند، اما می توانم بگویم که این گروه تروریستی می تواند کنترل فرودگاه بغداد را به دست بگیرد و بغداد را با حملات تروریستی متعدد به چالش بکشاند.

وی با اشاره به حملات هوایی ائتلاف علیه مواضع داعش در سوریه و عراق گفت: اولین کاری که باید انجام دهیم این است که توجه داشته باشیم که حملات هوایی علیه مواضع داعش هیچ سودی در پی ندارد و داعش توانسته است خود را با این حملات وفق دهد و تا زمانی که داعش در حال تقویت و پیشروی است خطر بزرگی برای آمریکا محسوب می شود.

مک کین در ادامه گفت: باید تمام دنیا بدانند زمانی که داعش بتواند خلافت اسلامی ایجاد کند پس می تواند خطری بزرگی علیه آمریکا محسوب شود و من اظهارات ژنرال آلن را که گفته بود ظرف یک سال موصل آزاد خواهد شد قبول ندارم و تاکید دارم که این امر بیش از اینها به طول خواهد انجامید.

وی در ادامه بر لزوم دخالت زمینی و اعزام نظامیان آمریکایی به عراق و سوریه به بهانه مبارزه با داعش تاکید کرد.