تمجید واتیکان از نقش مرجعیت عالی شیعه در عراق

آفریقا و خاورمیانه

نماینده واتیکان و اسقفهای رم که به عراق سفر کرده است، از نقش آیت الله سیستانی مرجعیت عالی شیعیان عراق و تلاشهای ایشان در زمینه حفظ وحدت ملت عراق تمجید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  الفرات، املیانو نماینده واتیکان و اسقفهای رم در سخنانی در نجف اشرف از نقش آیت الله سیستانی و تلاشهای این مرجع بزرگ در متحد کردن مردم عراق تمجید کرد و درباره جنایات گروه تروریستی تکفیری داعش هم گفت جنایاتی که باندهای داعش مرتکب می شوند، هیچ ارتباطی به دین ندارد و اقدامات این گروه خیانت به کلام الله است.

وی که در سومین جشنواره الغدیر در نجف اشرف سخن می گفت، اظهار داشت تلاشهای آیت الله سیستانی مقام دینی و اخلاقی عالی و افتخار ملت عراق، فردی دارای ویژگی های حکمت و تقوا را ارج می نهیم و جهان همه به آن اعتراف می کند، از خداوند می خواهیم که ایشان را در تحقق اهداف و تلاشهایش در متحد کردن ملت عراق با ادیان مختلف موفق گرداند.

وی افزود تمام اشکال افراط گرایی و کشتار به نام خدا، خیانت به دین اسلام است و وظیفه ما و همه مومنان است که اجازه ندهیم از دین برای سلطه گری سیاسی و طایفه ای و مقاصد شخصی سوء استفاده شود.

وی گفت جنایاتی که داعش مرتکب می شود، ارتباطی به دین ندارد و اهانت به خداوند و کلام اوست و کشتار به نام خدا، مایه ننگ است.

وی با بیان اینکه سرزمین عراق در طول صدها سال گذشته به همزیستی مسالمت آمیز و همکاری برادرانه میان مردم با وجود اختلاف ادیان و گرایش های طایفه ای معروف بوده است و واتیکان از مسلمانانی که خدای واحد را می پرستند، تجلیل می کند.