اردوغان:

همکاری ایران و ترکیه برای حل بحرانهای منطقه ضروری است/ معنی دار بودن موضع آمریکا در مورد کوبانی

ایران در جهان

رئیس جمهوری ترکیه ضمن معنی دار خواندن مواضع آمریکا در قبال تحولات عین العرب (کوبانی) بر لزوم همکاری تهران و آنکارا برای حل بحران های منطقه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه TRT، "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی به سوالات خبرنگاران در خصوص مسائل داخلی و خارجی این کشور پاسخ داد. وی با تایید ضمنی مذاکره مقامات امنیتی ترکیه با "عبدالله اوجالان" سرکرده کردهای مخالف در شرایط کنونی دیدگاه های متفاوتی در بین سران کردها، نمایندگان آنها در پارلمان و گروه های شبه نظامی در ارتفاعات مرزی وجود دارد.

اردوغان در پاسخ به سوالی که در خصوص بهبود شرایط اوجالان در زندان امرالی مطرح شد گفت: فردی جرمی مرتکب شده و در حال گذراندن دوران محکومیتش است. این دولت تا جایی که توانسته شرایط را برای وی تسهیل کرده بنا بر این تسهیلات بیشتر از این نخواهد شد.  

به گفته وی مقامات دولت ترکیه در نشست پیش روی "مجمع امنیت ملی" به بررسی وضعیت موجود و خطراتی که منطقه و کشور را تهدید می کنند خواهند پرداخت. رئیس جمهوری ترکیه در خصوص درخواست کمک نظامی حزب اتحاد دمکراتیک سوریه که در حال دفاع از عین العرب در برابر حملات داعش است تاکید کرد: این گروه برای ما تفاوتی با پ ک ک ندارد. آنها هم به نظر ما یک گروه تروریستی هستند.

وی خطاب به دولت آمریکا گفت این کشور همپیمان و دوست ترکیه در پیمان آتلانتیک شمالی نباید انتظار داشته باشد که آنکارا به این گروه کمک نظامی کند چرا که این انتظاری بیهوده است. اردوغان ضمن انتقاد از مواضع آمریکا در خصوص تحرکات داعش در منطقه گفت: چرا اکنون مسئله کوبانی به یکباره انقدر مهم شده است؟ در حالی که بخش اعظم شمال عراق شاهد حملات داعش است، چرا آنها روی این شهر در مرز ما با سوریه تمرکز کرده اند؟

رئیس جمهوری ترکیه این موضع غرب در خصوص کوبانی را معنی دار خواند و اظهار داشت: مثلا انگلیس تنها از عراق سخن می گوید و توجهی به تحولات سوریه ندارد. وی در بخش دیگری از سخنان خود راه حل مقابله با بحران های منطقه را همکاری قدرت های منطقه ای نظیر ایران و ترکیه دانست.

اردوغان در این رابطه گفت: در مورد عراق و سوریه باید گفت ایران و ترکیه با همکاری یکدیگر می توانند مشکلات را حل کنند و آن را به دیگران نسپارند. اما متاسفانه تا کنون به موضع واحدی با برادران ایرانی نرسیده ایم.