ولایتی و دی میتسورا تاکید کردند

بحران سوریه راه‌حل سیاسی و غیرنظامی دارد

سیاسی

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه عصر یک‌شنبه دریک نشست خبری بر نظامی نبودن راه‌حل گذر از بحران سوریه تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پس از دیدار علی اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با استفان دی میستورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه طی یک کنفرانس مطبوعاتی به سوالات خبرنگاران درخصوص بحران سوریه پاسخ گفتند.

در این کنفرانس خبری دی میستورا در رابطه با دلایل سفرش به تهران خاطرنشان کرد: سفر من از دمشق شروع شده است و قرار است با سفر مجدد به این کشور نیز پایان یابد و امیدوار هستم که در سفرهایی که به کشورهای منطقه دارم بتوانم پیشنهادهایی را که دربرگیرنده راه‌حل‌های سیاسی باشد بشنوم.

او ادامه داد: دلیل سفر من به تهران آگاه شدن از مواضع جمهوری اسلامی ایران و حاکمیت این کشور در رابطه با بحران سوریه است و مطلع‌شدن از این که چطور می‌توان با این بحران تاسف‌بار که به مدت 3 و نیم سال به طول انجامیده است برخورد کرد. به همین دلیل سفرهایی را آغاز کردم تا به بررسی مسائلی بپردازیم که به حل بحران سوریه کمک کند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه که به تازگی به این پست رسیده است گفت: من از سوی دبیرکل سازمان ملل ماموریت سختی را برعهده گرفته‌ام و تلاش می‌کنم تا هرکاری که برای حل بحران سوریه مناسب است را انجام دهم. در همین راستا من به سوریه نیز سفر کرده و با بشار اسد نیز دیداری داشته‌ام زیرا به دنبال راه‌حلی بسیار فراگیر هستم که تمام کشورهای منطقه در آن شرکت کنند.

وی با اظهار امیدواری از دست یافتن به راه‌حل‌هایی برای مبارزه با گروه‌های تروریستی افزود: داعش فرصتی را فراهم کرد تا تمام کشورها دور هم جمع شده و در رابطه با ریشه‌کن کردن تروریسم به گفت‌وگو بپردازند و از همه مهم‌تر این که باعث شد مبارزه با تروریسم در اولویت قرار گیرد.

دی میتسورا تاکید کرد: عبور از بحران سوریه تنها یک راه دارد و آن هم راه‌حل سیاسی است نه نظامی.

او با اشاره به سفرهایی که برای بررسی راه‌حل‌هایی در جهت حل بحران سوریه داشته است گفت: من با انجام سفرهای مختلف تلاش می‌کنم تا ضمن اطلاع دادن درباره وضعیت داخلی این کشور راهکارهای مسالمت‌آمیز و سیاسی را برای حل بحران این کشور و هم‌چنین مبارزه با تروریسم جویا شوم و قطعا امروز همه کشورها در رابطه با ضرورت مبارزه با تروریسم و مقابله با داعش متفق هستند.

در بخش دیگری از این کنفرانس خبری ولایتی در پاسخ به سوالی در رابطه با مواضع ترکیه در قبال سوریه گفت: کشورهای همسایه سوریه از جمله ترکیه باید دنبال راه‌حل‌هایی برای عبور از بحران سوریه باشند و از دخالت در امور داخلی این کشور خودداری کنند ولی باید همه کشورها به این نتیجه برسند که به کارگرفتن نیروهای نظامی غیرسوری و سوری مسلح علیه دولت و ملت سوریه و هم‌چنین کمک به عبور غیرقانونی آن‌ها به سوریه نتایج تاسف‌باری را برای جهان به همراه دارد.

وی ادامه داد: داعش و النصره هیچ فرقی با هم ندارند و ریشه همه‌شان القاعده است آن‌ها بی‌رحمانه علیه مردم عادی وارد جنگ شده‌اند. این گروه‌های تروریستی همان‌هایی هستند که برخی به تسلیم و حمایت آن‌ها پرداختند. حمایت‌کنندگان گروه‌های تروریستی باید بدانند که راه‌حل سوریه تنها به دست مردم این کشور و بدون دخالت‌های خارجی میسر است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تصریح کرد: کشورهای منطقه باید از طریق گفت‌وگوهای صلح‌آمیز و در چارچوب قوانین سوریه راه‌حلی برای بحران این کشور پیدا کنند.

در ادامه این نشست خبری نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در رابطه با ائتلاف مقابله با داعش خاطرنشان کرد: شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را صادر کرده است که طبق آن همه کشورها باید هر کاری که برای مبارزه با خطرات گروه‌های تروریستی از دست‌شان برمی‌آید انجام دهند. این قطعنامه کاملا روشن، مواضع سازمان ملل را در قبال گروه‌های تروریستی نشان می‌دهد.

او در پایان گفت: من به دنبال انجام مصاحبه‌های مطبوعاتی نیستم بلکه هدفم سفر به کشورهای منطقه و ارزیابی مواضع این کشورهاست.

انتهای پیام

کد N546935