تاکید روسای جمهور سودان و مصر بر استرتژیک بودن روابط دو کشور

روسای جمهور سودان و مصر در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی روابط دو کشور را استثنایی، استراتژیک و رو به رشد خواندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان در پایان سفر خود به قاهره در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با عبدالفتاح السیسی، همتای مصری‌اش گفت: اراده سیاسی قوی‌ای در قاهره و خارطوم وجود دارد تا روابط دو کشور ارتقاء یابد.

وی گفت: مصر و سودان مشترکات زیادی دارند و روابطی که ما با قاهره داریم استثنایی است و نمی‌توان چنین ارتباطی را میان هیچ دو کشور دیگری جستجو کرد.

عمر البشیر ادامه داد: امروز روابط ما با قاهره در سطحی است که به چالش کشاندن آن ممکن نیست. وی در عین حال از رسانه‌ها خواست تا در انعکاس مسائل مابین مصر و قاهره دقت نظر بیشتری داشته باشند.

عمرالبشیر همچنین از توافق میان دو رئیس جمهور برای از میان برداشتن موانع در ارتقای همکاری‌های دو کشور خبر داد و گفت: براساس توافق‌هایی که به دست آمد شهروندان سودانی و مصری از آزادی‌های بسیاری در کشور میزبان برخوردار خواهند بود و به عنوان یک مسافر شناخته نخواهند شد.

عبدالفتاح سیسی نیز با استراتژیک خواندن روابط قاهره و سودان از رسانه‌ها خواست تا دقت بیشتری در پوشش اخبار درباره مصر و سودان به خرج دهند.

عمرالبشیر روز شنبه وارد قاهره شد تا با مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کند. رئیس جمهوری سودان تلاش‌های را برای گسترش روابط این کشور با کشورهای عربی آغاز کرده و در این راستا تمرکز زیادی بر عربستان و مصر دارد.

انتهای پیام

کد N546747