موسسه مطالعات راهبردی و بین‌المللی آمریکا:

محدود کردن برنامه موشکی ایران باید جزیی از هرگونه توافق هسته‌ای باشد

سیاسی

یک مرکز مطالعاتی آمریکایی محدود کردن توانایی‌های ایران در ساخت و گسترش موشک‌های قاره‌پیما در هرگونه توافق هسته‌ای را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی آمریکا در گزارشی نوشت: تسلیحات نظامی ایران دارای موشک‌های کوتاه بردی است که می‌تواند از نیروهای نظامی پشتیبانی کند، هم‌چنین استفاده از این موشک‌ها نیاز به پشتیبانی هوایی را کاهش می‌دهد.

به علاوه ایران دارای موشک‌های دوربردی است که قادر است هر هدفی در خاورمیانه را مورد هدف قرار دهد. هم‌اکنون ایران در حال تقویت این موشک‌هاست که ممکن است در آن صورت ایران بتواند کشورهای اروپایی و حتی آمریکا را هدف قرار دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: راکت‌های ایران در حال بهبود و توسعه هستند؛ این کشور هم‌چنین در حال تقویت سیستم کنترل از راه دور و افزایش برد موشک‌های خود با برد متعارف است که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را داراست.

هم‌اکنون این کشور در حال تلاش برای تقویت توان توپخانه و راکت‌ها و موشک‌ها به عنوان راهی برای رفع نواقص فنی خود است تا به گونه‌ای بتواند توان جنگی خود را افزایش دهد.

این گزارش در ادامه مدعی شده است: ایران در حال جایگزینی کلاهک‌های هسته‌ای بر روی موشک‌های خود است؛ به همین دلیل محدود کردن توانایی‌های ایران در ساخت و گسترش موشک‌های قاره پیما باید بخشی از هر گونه توافق جامع هسته‌ای با ایران باشد. هم‌چنین ایالات متحده و همسایه‌های ایران باید تسلیحات دفاعی خود را بهبود بخشند تا در صورت لزوم بتوانند در مقابل سامانه‌های موشکی در حال به‌روزرسانی ایران مقاومت کنند.

به گزارش ایسنا، ایران همواره اعلام کرده است که توسعه برنامه موشکی‌اش در راستای دکترین دفاعی این کشور است و در مذاکرات با 1+5 فقط درباره برنامه هسته‌ای مذاکره خواهد کرد. در عین حال رژیم صهیونیستی و جنگ‌طلبان آمریکایی با توجه به پایان ضرب‌الاجل 3 آذر (24 نوامبر) برای توافق هسته‌ای ایران و 1+5 در تلاش هستند مانع از هرگونه توافق با ایران شوند و در روزهای اخیر تلاش‌های‌شان در راستای "ایران هراسی" را گسترش داده‌اند.

انتهای پیام

کد N546720