لاوروف: هدف تحریم‌های غرب تغییر موضع روسیه است نه حل بحران اوکراین

روسيه,تحريم,اوکراین

وزیر امور خارجه روسیه گفت: هدف تحریم‌های غرب این است که موضع مسکو در قبال مسائل حیاتی و اساسی تغییر کند نه اینکه بحران اوکراین را حل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در شبکه تلویزیونی ان تی وی کشورش گفت: شرکای ما که در واقع این تحریم‌ها را اعمال کرده‌اند، این حقیقت را که هدف از اقداماتشان موضوع اوکراین نیست، پنهان نمی‌کنند و ما بارها در سخنان و اقداماتشان این موضوع را شاهد بوده‌ایم. آن‌ها تلاش می‌کنند بر روسیه غلبه کنند و موضع مسکو را در قبال مسائل اساسی همانند غرب کنند.

به گفته لاوروف، سیاستمداران غربی سخن از "تغییر رژیم در روسیه به میان نمی‌آورند اما برخی از "اروپایی‌های منفور" چنین عباراتی را به کار می‌برند.

لاوروف افزود: آن‌ها به صورت کلی به ما می‌گویند که سیاست و رویکردمان را تغییر دهیم. البته مساله زمانی که کسی به ما پیشنهاد بدهد که موردی را به صورت دو جانبه بررسی کنیم، فرق می‌کند. اما به جای آن به ما گفتند. "ما نمی‌دانیم که چطور عمل کنیم و شما باید آنرا انجام دهید." چنین رفتارهایی برای قرن پیش، دهه پیش، عصر استعماری و تفکر بسته است.

وی تاکید کرد: زمانی که جهان مدرن که یک جهان چند قطبی است، شکل گرفت دیگر امکان ندارد که یک شاخه از تمدن، یک فرد به تنهایی، یا یک گروه خاص، بخواهد خواسته خود را به دیگران دیکته کند. با چنین تفکراتی نمی‌ توان مشکلی را حل کرد یا با تروریسم مبارزه کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در خصوص تحریم‌های غرب گفت: ما هرگز شرایطی را که غرب برای لغو تحریم‌ها تعیین کرده نمی‌پذیریم. آن‌ها به ما می‌گویند اگر شما می‌توانید بحران اوکراین را حل کنید تا ما تحریم‌ها را لغو کنیم، ما معیاری تعیین می‌کنیم: یک قدم بردارید و مطمئن شوید که شبه نظامیان به ناظران اجازه می‌دهند تا وارد منطقه مرزی با روسیه شوند و غیره. پاسخ ما به آن‌ها روشن است: هیچ معیار و شرطی مورد قبول ما نیست. ما تاکید می‌کنیم که هیچ کس بیشتر از ما خواهان حل بحران در اوکراین نیست. مساله این است که همکاران غربی ما واقعا از نفوذشان بر روی مقام‌های کی‌یف استفاده نمی‌کنند تا آن‌ها را متقاعد کنند که هیچ راهی به جز این وجود ندارد که آن‌ها به توافق‌هایی که میان آن‌ها و شبه نظامیان وجود دارد، عمل کنند.

لاوروف در ادامه خاطر نشان کرد: ما نباید سازش‌های یکجانبه‌ای را انجام دهیم تا به مزاق غربی‌ها خوش بیاید و آن‌ها تحریم‌ها را لغو کنند. هیچ کس نمی‌خواهد ضرر کند خصوصا از لحاظ اقتصادی که بیشترین توجه غربی‌ها روی این مساله قرار گرفته است. در همین حال باید بگویم که روسیه هیچ اهمیتی به اظهارات ضد روسی پترو پوروشنکو (رئیس جمهوری اوکراین) نمی‌دهد. اوکراین در آستانه انتخابات پارلمانی است و این سخنان با هدف تهییج مردم گفته می‌شد.

لاوروف افزود: از نظر مسکو، توافقات مینسک با موضوع شرق اوکراین آغازی برای برگزاری مذاکرات گسترده‌تر و سراسری در این کشور آشوب زده است. توافقات مینسک که هم اکنون در اوکراین درجریان است، نشانه‌ای برای مذاکرات سراسری است که آغاز شده است. چنانچه هم اکنون بر روی طرح پیشنهادی روسیه درباره امنیت اروپا توافق شود، می‌توان این بحران اوکراین را متوقف کرد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: روسیه انتظار دارد تا مسکو و واشنگتن در ابتدا وظایف کنترل سلاح خودشان را انجام دهند تا پس از آن بر روی توافق‌های جدید تصمیم گرفته شود. روابط دو کشور همچنان با چالش‌هایی رو به روست. روابط ما بسیار پیچیده شده است.

انتهای پیام

کد N546699