رییس سازمان زندان‌ها خبر داد

موفقیت بین‌المللی ایران در عرصه اقدامات کاهش آسیب در زندان‌ها

زندان

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی فعالیت‌های کاهش آسیب را محدود به داخل زندان‌ها ندانست و گفت: فعالیت‌های کاهش آسیب و مشاوره پس از آزادی زندانیان در مراکز مراقبت بعد از خروج پیگیری می شود و این روند تا حصول نتیجه کامل ادامه دارد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جهانگیر که در نشست گفت‌وگوی جهانی در مورد مراقبت و پیشگیری از HIV و AIDS در شهر وین شرکت کرده بود در ارتباط با برنامه‌های کاهش آسیب در زندان‌های ایران، گفت: همایش مذکور یک نشست مشورتی بود که با حضور 27 کشور جهان به‌علاوه تعدادی از سازمان‌های مردم نهاد و مؤسسات سازمان ملل با هدف تبادل تجربیات و تشریح اقدامات کشورها در خصوص مقابله با بیماری‌های HIV و AIDS در زندان‌ها برگزار شد.

رییس سازمان زندان‌ها گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در پیاده سازی برنامه های کاهش آسیب در زندانها به این همایش دعوت شده بود که خوشبختانه گزارش ارائه شده توسط ایران مورد استقبال همگانی در این نشست قرار گرفت.

وی ادامه داد: پرداختن به مسائل مختلف اجتماعی همیشه یکی از ضرورت‌ها بوده است. زندان و مسائل مربوط به آن نیز از جمله مهمترین مسائل اجتماعی است. در حال حاضر حدود 30 میلیون نفر در جهان در زندان‌ها بسر می برند که این آمار جمعیت قابل ملاحظه‌ای است از این رو بررسی مسائل زندان را می توان یکی از مهمترین حوزه های مطالعات اجتماعی دانست. نشست وین به علت اینکه کشورهای جهان تجربیات و طرح های خود را به اشتراک گذاشتند مثمر ثمر بود به خصوص اینکه طرح ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در اجرای طرح های کاهش آسیب های زندان که همگی با محور قراردادن رعایت حقوق شهروندی زندانیان بود، مورد توجه جدی قرار گرفت.

رییس سازمان زندان‌ها که به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست دو روزه شرکت کرده بود در خصوص گزارش ارائه شده در این نشست، گفت: گزارش ارائه شده توسط ایران در دو بخش طراحی شده بود. بخش اول چشم انداز فعالیتهای طراحی شده در خصوص اقدامات لازم برای مقابله و کنترل بیماری‌های پرخطر در زندانهای کشور و بخش دوم اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته است را ارائه می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه بیش از 45 درصد زندانیان کشور را زندانیان دارای جرایم مرتبط با مواد مخدر تشکیل می دهند، گفت: زندانیان مواد مخدر دارای رفتار خاصی هستند. آن‌ها کسانی هستند که مرتب به دنبال تامین حس ناشی از مصرف مواد مخدر هستند که با توجه به محدودیت وجود مواد مخدر در زندانها و همچنین قیمت بسیار بالای آن در صورت ورود به زندان و نیز مشکلات مصرف مواد به صورت تدخین، زندانیان به شیوه های مصرف تزریقی رو می آورند که کنترل و مهار این اقدام نابهنجار علیرغم وجود جمعیت بالای کیفری مستلزم یک برنامه گسترده کاهش آسیب است.

وی ادامه داد: رفتارهای پرخطر صرفا در مقوله تزریق مواد خلاصه نمی شود بلکه خشونت، رفتارهای جنسی محافظت نشده، خالکوبی ها و غیره ... را نیز باید به این معضلات اضافه نماییم. با این اوصاف طی بخشنامه ریاست محترم قوه قضاییه به عنوان بالاترین مقام قضایی در کشور فعالیت‌های گسترده ای در زندانهای کشور در حال اجرا است که خوشبختانه امروز شاهد موفقیت این برنامه ها در زندانهای کشور هستیم، به نوعی که تجربیات ما مورد استقبال کشورهای شرکت کننده در این نشست قرار گرفت.

جهانگیر در ادامه تشریح گزارش ارائه شده در نشست دو روزه وین گفت: گام اول فعالیت‌های کاهش آسیب در زندانهای کشور را اطلاع رسانی و آموزش تشکیل می دهد. این اقدام با هدف قرار دادن دو گروه به صورت جدی در حال اجرا است. گروه اول کارکنان و گروه دوم زندانیان هستند که با استفاده از روش های مختلف آموزشی از جمله سخنرانی، فیلم، پوستر، مشاوره حضوری، کارگاه‌های آموزشی، آموزش همسانان، تلفن مشاوره گویا، آموزش‌های لازم را به زندانیان و خانواده های آنان ارائه می دهد.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در ارتباط با سایر برنامه های کنترل رفتارهای پرخطر گفت: امکان ملاقات زندانیان با همسرانشان در فضای اتاق ملاقات شرعی، آموزش روش های ارتباط جنسی سالم به آنان از جمله اقدامات موثر در کاهش آسیب رفتارهای پرخطر در زندانها است.

مشاور رییس دستگاه قضا درمانهای نگهدارنده با متادون را از دیگر پروژه های موفق در زندانهای جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: این پروژه از سال 2003 در پنج استان کشور با 300 زندانی تحت پوشش آغاز شد. پس از آن این طرح به 11 استان گسترش یافت و در حال حاضر 41000 نفر از زندانیان در 164 مرکز تحت پوشش درمان نگهدارنده با متادون هستند.

این مقام ارشد قضایی فعالیت‌های کاهش آسیب را محدود به داخل زندان‌ها ندانست و گفت: فعالیت‌های کاهش آسیب و مشاوره پس از آزادی زندانیان در مراکز مراقبت بعد از خروج پیگیری می شود و این روند تا حصول نتیجه کامل ادامه دارد.

رییس سازمان زندان‌ها در ارتباط با مراقبت‌های بهداشتی و درمانی گفت: مطابق ماده 12 میثاق بین‌المللی حقوق اجتماعی و فرهنگی در زندان‌ها همواره به تقدم بهداشت بر درمان و انجام به موقع تشخیص و درمان توجه و تاکید اساسی شده است. بر این اساس گسترش مراکز و ارائه خدمات تشخیصی و درمانی داخل زندانهای کشور، سیاستگذاری و اجرای برنامه های کنترل و پیشگیری از بیماریهای پرخطر راه اندازی و تجهیز مراکز تشخیصی و درمانی در داخل زندانها ، انجام واکسیناسیون مورد نیاز حسب دستورالعمل وزارت بهداشت و درمان ، کنترل مداوم آب شرب و انجام آزمایشات پساب تصفیه خانه های فاضلاب زندانها، راه اندازی واحد مراقبت سلامت مددجویان در بدو ورود، دعوت از مسئولین مرتبط با سلامت و کنترل HIV و AIDS سازمانهای بین المللی و تایید اقدامات توسط ایشان، اجرای برنامه های وسیع سم زدایی معتادین، اجرای طرح درمان نگهدارنده با متادون، گسترش اتاق های ملاقات خصوصی زندانیان با همسرشان جهت کاهش آسیب رفتارهای پرخطر جنسی، همکاری و مشارکت با سازمانهای بین المللی از جمله UNODC از جمله برنامه های اصلی در حوزه مراقبت های بهداشتی و درمانی می باشد که با حساسیت بالا و همچنین ارزیابی مداوم فعالیتها در کلیه زندانهای کشور به اجرا در می آید.

رییس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه در ادامه سخنان خود با اشاره به توسعه کلینیک‌های مثلثی برای درمان اعتیاد گفت: بر اساس سیاست سازمان زندانها، مبارزه با مواد مخدر باید به صورت همه جانبه و مشتمل بر تمام ابعاد از جمله پیشگیری اولیه درمان، کاهش آسیب مقابله با ورود و عرضه ، پژوهش ، مداخله قضایی و روابط بین المللی باشد. در حال حاضر کلینیک های مثلثی در زندانهای کشور فعال هستند که در خصوص اتخاذ تدابیر پیشگیرانه به منظور جلوگیری از گرایش اولیه به سمت سوء مصرف مواد بویژه در بین جوانان و نوجوانان ، گسترش پوشش درمانی زندانیان معتاد به میزان 90 درصد، تامین برنامه های درمانی شامل سم زدایی، درمان های نگهدارنده و ....، راه‌اندازی بندهای روان درمانی به عنوان بندهای پاک و عاری از سیگار و مواد مخدر استفاده از توان گروه های همیار و زندانیان بهبود یافته و پیشگیری از بازگشت مجدد به اعتیاد مانند گروه های NA فعالیت می‌کنند.

نشست گفتگوی جهانی در مورد مراقبت و پیشگیری از AIDSو HIV در زندانها طی روزهای 16 و 17 اکتبر با حضور 27 کشور جهان و تعدادی از سازمان های مردم نهاد و NGO و موسسات سازمان ملل با پیام مبارزه با AIDSو HIV روشن است هیچکس نباید از قلم بیفتد در مقر سازمان ملل متحد در شهر وین برگزار شد.

انتهای پیام

کد N546623