ستاری در جمع نفرات برتر کنکور سراسری و مدال‌آوران المپیادهای دانش‌آموزی:

اقتصاد را با کمک نخبگان متحول می‌کنیم

سیاست داخلی

جشن ورودی های جدید بنیاد ملی نخبگان با حضور ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد نخبگان به همراه نفرات برتر کنکور سراسری و مدال‌آوران المپیادهای دانش‌آموزی شب گذشته 26 مهرماه در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: دوره جدید فرصت بسیار خوبی است تا با کمک نخبگان اقتصاد کشورمان را متحول کنیم.


به گزارش ایلنا، جشن ورودی های جدید بنیاد ملی نخبگان با حضور ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد نخبگان به همراه نفرات برتر کنکور سراسری و مدال‌آوران المپیادهای دانش‌آموزی شب گذشته 26 مهرماه در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.


معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در این مراسم خطاب به ورودی های جدید بنیاد ملی نخبگان که به همراه پدرها و مادرهایشان در مراسم شرکت کرده بودند، گفت: هنگامی‌که شما را می بینم مانند دوره جوانی خودم می دانم دنیایی پر آرزو دارید. آینده از آن شماست و تلاش کنید از آن به بهترین نحو استفاده کنید. در مقایسه با آن‌چه که در آینده پیش روی شماست، اتفاق بزرگی رخ نداده است و با این‌که تلاش بسیاری انجام داده‌اید و رتبه های خوبی کسب کردید، اما باید بدانید در نقطه آغاز هستید و کار شما از حالا شروع می‌شود.

نخبگان در مسیر تاثیرگذاری

رییس بنیاد ملی نخبگان کشور، با اشاره به این‌که بنیاد به عنوان نقطه‌ی اتکای همه نخبگان کشور قصد دارد آن ها را در مسیرتأثیرگذاری و مفید بودن برای کشور تربیت کند، گفت: نخبگان و استعدادهای برتر از بنیاد ملی نخبگان نخواهند به صورت مستمری پولی را در اختیارشان قرار دهد. چراکه رویکرد جدید بر این اساس نیست. از این بنیاد چگونگی قدم گذاردن در مسیر اقتصاد دانش‌بنیان، چگونگی تحول اقتصادی و چگونگی کمک کردن به کشور را بخواهند. بنیاد تا حدود زیادی می‌تواند در پاسخ دادن نخبگان به این سؤالات آنان را یاری کند.


وی افزود: فرصتی در اختیار شماست تا دین خود به این مملکت ادا کنید، چراکه این کشور به هیچ‌کدام از ما احتیاجی ندارد بلکه ما هستیم که نیازمند ایران هستیم. هنگامی که تاریخ را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم ابتدای تاریخ هرکجا و هر زمان بوده این کشور از همان ابتدا حضور داشته است و خون‌های زیادی که این کشور داده و رشادت ها و تلاش،‌ موجب شده است همه‌ جای آن زرخیز باشد. پس خدمت به این کشور و ادای دین به آن وظیفه همه ما از جمله نخبگان است.


ستاری با اشاره به این‌که نمی‌توان نخبه را در یک اقتصاد بر مبنای منابع زیرزمینی و نفت حفظ کرد، چراکه کشور متکی به نفت، به نخبگانش اهمیت نمی‌دهد بیان کرد: این روش اقتصاد می‌باید تغییر کند و روش تغییر آن تنها در دستان نخبگان کشور است. دوره جدید فرصت بسیار خوبی است تا با کمک نخبگان اقتصاد کشورمان را متحول کنیم.

تعریف نخبگی


رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این که تعریف نخبگی در این نیست که نفر اول کنکور یا دارنده مدال المپیاد باشیم افزود: نفر اول کنکور شدن یا دارنده مدال المپیاد بودن گرچه سخت و نیازمند تلاش بسیار بزرگی‌ست، اما نخبگی زمانی‌ست که بتوان مشکلی از کشور را حل کرد و در سرنوشتش تأثیرگذار بود.

سرمایه گذاری روی نخبگان


وی در پایان ابراز امیدواری کرد، بنیاد ملی نخبگان در دوره جدید با اصلاحات آیین‌نامه‌ای بتواند خدمات بهتری به نخبگان در راستای توانمندسازی ایشان ارائه دهد و نخبگان در روند حرکت کشور به سوی پیشرفت موفق باشند. کشور حاضر به سرمایه‌گذاری بر روی نخبگان است، اما همت اصلی با خود آن‌هاست تا بخواهند به کشور خود خدمتی کنند. مهم نیست داخل یا خارج کشور حضور داشته باشند، همین که به هر نحوی به کشور خود خدمتی کنند دین خود را به آن مرز و بوم ادا کرده‌اند.

شهرت جای خود را به علاقه و نیاز کشور داده است


در بخش دیگر از این مراسم، سیدحسن حسینی، معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان و دبیر همایش هشتم نخبگان جوان طی ارائه گزارشی به شرایط برگزیدگان امسال،‌ مقایسه آماری و بررسی وضعیت نخبگان و استعدادهای برتر سال 93 پرداخت.


وی با اشاره به برگزیدگان آزمون سراسری سال 92 به عنوان مهم ترین گروه مورد انتظار برای ورود به بنیاد ملی نخبگان، بیان کرد: تغییراتی در آیین‌نامه بنیاد ملی در حال انجام است که به هدفمندتر شدن ارائه تسهیلات کمک می‌کند و ‌نخبگان می‌توانند از تسهیلات و امتیازات بهتر استفاده کنند.


حسینی با اشاره به کسب 295 مدال المپیادی در سال 92 گفت: تعدادی از المپیادی‌ها دانش‌آموزان سوم دبیرستانی هستند که سال آینده وارد دانشگاه‌ها خواهند شد.


دبیر شورای نخبگان ضمن اشاره به این‌که سهم دختران در میان برگزیدگان کنکور گروه‌های ریاضی‌فیزیک و علوم تجربی کاهش یافته است،‌یادآور شد این کاهش در گروه علوم انسانی جبران شده، پس در نتیجه در مجموع تفاوت معناداری بین فراوانی دختران و پسران اتفاق نیفتاده است.


بنا به گفته حسینی، با توجه به فراوانی جمعیت شهر تهران، بیش از 92 درصد برگزیدگان متولدین این شهر هستند. دانشگاه های صنعتی شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب بیش‌ترین تعداد پذیرفته‌شدگان را به خود اختصاص داده‌اند.


وی با اشاره به این‌که رشته مهندسی برق بیش‌ترین تعداد پذیرفته‌شدگان رشته ریاضی فیزیک را به خود اختصاص داده بیان کرد:‌امسال بر خلاف سال‌های گذشته تعداد قابل توجهی رشته مهندسی مکانیک را انتخاب کرده‌اند، که نشان‌دهنده این است که شهرت اندک‌اندک جای خود را به علاقه و نیاز کشور داده است.


معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان در پایان خاطرنشان کرد: سه‌شنبه این هفته همایش نخبگان،‌با حضور ریاست جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار می شود و نخستین جشنواره فرهنگی ورزشی نخبگان در دو نقطه از شمال کشور برپا خواهد شد.

کد N546365