انتقاد یک استاد حوزه و دانشگاه از سخنان آیت الله جنتی: درخواست اعدام افراد در تلویزیون درست نیست

جماران نوشت:

حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه، در واکنش به طرح سخنان اخیر آیت الله جنتی در یک گفت و گوی تلویزیونی، گفت: این گزاره در صحیفه امام وجود ندارد و ما باید تمام فرمایشات امام را در تمام ابعاد کنار هم بگذاریم، سپس دیدگاه امام را استنتاج کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر این که بزرگان نظام، باید سعی کنند چهره رحمانی نظام، انقلاب و حضرت امام را نشان بدهند، خواستار ارائه تصویر منصفانه از امام خمینی شد و افزود: امام به دلیل انقلاب عظیمی که در جهان ارائه کردند، بر ما حق بزرگی دارند و ما باید منصفانه نسبت به ارائه انقلاب و امام رفتار کنیم و از امام تصویر ناموجهی ارائه نکنیم.

او توجه به «شرایطی که سخنان امام در آن صادر شده است» را برای فهم معنای آن ها پراهمیت دانست و گفت: ما باید سخنان امام را مثل آیات قرآن که شأن نزول دارند و روایات که شأن صدور دارند، با توجه به شرایط و موقعیتی که در آن بیان شده اند، بررسی کنیم و این کار ساده ای نیست.

غرویان گفت: من فکر می کنم آیت الله جنتی باید به مسئولان قوه قضائیه بفرمایند که پرونده افراد و اشخاص را در تمام جوانب رسیدگی کنند و بعد با توجه به مبانی فقهی حکم مناسب را صادر کنند. فکر نمی کنم صدور احکام حساسی مانند اعدام در یک برنامه تلویزیونی به این شکل صحیح باشد؛ چراکه بیان تلویزیونی نمی تواند مبنای فقهی محکمی در امور قضایی و حقوقی، آن هم در این درجه از حساسیت باشد.

او با تأکید بر تأکیدات همیشه رئیس قوه قضائیه مبنی بر اینکه کسی حق دخالت و اعمال فشار به دستگاه قضا را ندارد، گفت: دیدگاه برخی از تحلیل گران این است که اینها مصادیق فشار به دادگاه هاست و ریاست محترم قوه قضائیه که چند روز پیش به این نکته اشاره کردند، خوب است درباره سخنان آیت الله جنتی واکنش، پاسخ و روشنگری داشته باشند تا فضای کشور دچار تشنج نشود.

غرویان گفت: هر کاری در نظام و مملکت ما باید از مجرای قانونی خود صورت گیرد. فکر می کنم ریاست محترم قوه قضائیه در این زمینه روشنگری خواهند کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه در واکنش به سخنان آیت الله جنتی درباره تشبیه دادگاه میرحسین موسوی و مهدی کروبی به دادگاه موسولینی و حکم اعدامی که بدون محاکمه برای وی صادر شد، گفت: دادگاه موسولینی ملاک مشروعیت برای یک نظام اسلامی نیست و یک نظام اسلامی نمی تواند در امور قضائی از دادگاه موسیلینی الگو بگیرد. من فکر نمی کنم منظور آیت الله جنتی هم این بوده باشد که ما هم همان کاری را انجام بدهیم که در دادگاه موسولینی انجام شد.

غرویان گفت: در عرض، مال و جان افراد حساس ترین امور در مباحث فقهی و قضائی هستند و باید درجه احتیاط را رعایت کنیم به طوری که آبروی کسی به ناحق گرفته نشود و همچنین جان کسی. فکر نمی کنم روی مبانی فقهی و قضائی بتوانیم به این سهولت حکم صادر کنیم. قضات براساس رویه قضائی و مبانی فقهی قضا در اسلام باید اطلاعات لازم را داشته باشند، فحص کامل انجام دهند، تمام قرائن، شواهد و مدارکی که به نفع یا علیه کسی وجود دارد را مطالعه کنند و آن زمان حکم صادر کنند و این همان چیزی است که ما در کتب فقهی خوانده ایم و تدریس کرده ایم.

 


23231

 

کد N546312