یک روزنامه کویتی: مصر به دنبال اجرای راهکار "مدل یمن" در سوریه است

كويت,مصر,يمن

منابع دیپلماتیک مصری از نشستی ویژه در مقر وزارت خارجه این کشور در هفته گذشته خبر دادند که این نشست در خصوص اوضاع سوریه بود و در آن دیپلمات‌های اروپایی و کاردار سفارت سوریه در قاهره نیز حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این منابع که خواستند نامشان فاش نشود، در مصاحبه با روزنامه کویتی "الرای العام" اعلام کردند: از زمان تصمیم محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر برای قطع روابط دیپلماتیک با دمشق در ژوئن 2012، این نخستین بار بود که یک دیپلمات سوری در مقر وزارت خارجه مصر حضور یافته بود.

منابع تاکید کردند: این دیدار با ریاست عبدالرحمان صلاح، معاون وزیر خارجه مصر در امور عربی با هدف دستیابی به مکانیزمی سیاسی برای حل بحران سوریه برگزار شد که این راه حل همچون "راه حل یمنی" باشد و در آن از راه حل نظامی اجتناب شود چرا که راه حل نظامی می‌تواند بحران را وارد تونل تاریکی کند که فقط گروه‌های تروریستی و تندرو در عراق و سوریه از آن سود می‌برند.

منابع خاطرنشان کردند: قاهره در حال آماده کردن طرح جدیدی برای حل بحران سوریه است که در آینده‌ای نزدیک آن را مطرح می‌کند که براساس آن باید تماسی با تمامی طرف‌ها برقرار شود.

این منابع افزودند: مصر تصمیمی برای برقراری روابط دیپلماتیک با نظام سوریه ندارد اما نقش میانجی را ایفا می‌کند.

آن‌ها تصریح کردند، مصر معتقد است که باید بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به صورت سیاسی و مسالمت آمیز و به دور از مداخله نظامی کنار رود.

منابع فاش کردند: قاهره در این طرح خود می‌خواهد "نمونه یمنی" را در سوریه اجرا کند که براساس آن علی عبدالله صلح، رئیس جمهوری سابق یمن از قدرت کنار رفت اما نهادهای دولتی در یمن حفظ شدند و اجازه تقسیم این کشور یا سقوط آن به دست تروریست‌ها داده نشد و این طرح مصر در سوریه نیز به معنای برکناری اسد و حفظ نظام سوریه و توقف درگیری‌ها در این کشور است.

منابع عنوان داشتند: سفارت خانه مصر در سوریه به مدت منظم فعالیت می‌کند و یک کادر دیپلماتیک اداره آن را برعهده دارد. این امر علی رغم آن صورت می‌گیرد که تصمیم جدیدی در مورد برقراری مجدد روابط میان مصر و سوریه اعلام نشده است و ماموریت این هیات دیپلماتیک در سوریه ارائه خدمات کنسول‌گری به مصری‌هایی است همچنان در سوریه هستند.

انتهای پیام

کد N546156