پروژه مرگ دست آمریکایی‌ها را رو کرد؛

تنها 84 تن از 2379 تلفات پهپادهای آمریکا در پاکستان عضو القاعده بوده‌اند

پاكستان,پهپاد

نتایج یک گزارش جدید حاکی از آن است که در حملات پهپادهای سیا در پاکستان حدود 2400 تن کشته شده‌اند که به رغم ادعای آمریکا تنها 84 تن از قربانیان از اعضای القاعده بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، در یازدهم اکتبر آمریکا چهارصدمین حمله پهپادی خود را درشمال غرب پاکستان انجام داد؛ حملاتی که از سال 2004 آغاز شده‌اند. در این یک دهه 2379 تن کشته شده‌اند.

دفتر روزنامه‌نگاری تحقیقی مستقر در انگلیس در گزارشی فاش کرد: تنها 704 تن از 2389 قربانی شناسایی شده‌اند و تنها 295 تن از آنان جزو نوعی از گروه‌های مسلح بوده‌اند. در این تحقیق که «پروژه مرگ» نام دارد جزئیات قربانیان تا جایی که ممکن بوده، منتشر شده است.

در این گزارش آمده است: این نتایج برگرفته از آمار دولت پاکستان و استفاده از صدها منبع اطلاعاتی باز به زبان انگلیسی، پشتون و اردو است.

مشخص شده که کمتر از چهار درصد یا 84 تن از کشته‌شدگان شناسایی شده، جزو اعضای القاعده بوده‌اند. این آمار با اظهارات وزارت امور خارجه در ماه مه 2013 که از برنامه پهپادی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) دفاع کرده و آن را «اقدامی مسئولانه» خواند، مغایرت دارد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود: ما تنها افرادی را هدف می‌گیریم که تروریست بودن آنها ثابت شده باشد. اما دفتر روزنامه‌نگاری تحقیقی فاش کرد: بیش از یک‌ سوم از کسانی که شبه‌نظامی توصیف شده‌اند، هیچ پستی نداشته‌اند و تقریباً 30 درصد از آنان حتی وابسته به یک گروه مشخص نبوده‌اند.

با توجه به حجم حملات و برآوردهای معتبر از مجموع تلفات، بسیار بعید است که اکثر قربانیان از فرماندهان ارشد باشند. در حقیقت تنها 111 تن از کسانی که از 2004 در پاکستان کشته شده‌اند به عنوان فرمانده ارشد یک گروه مسلح معرفی شده است. 73 تن دیگر اعضای سطح متوسط گروه‌های مسلح بوده‌اند.

انتهای پیام

کد N546099