تصویب دو ماده طرح امر به معروف در مجلس/واکنش نماینده دولت در مجلس به اسیدپاشی در اصفهان

مجلس نهم

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رسیدگی به جزئیات طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، دو ماده از این طرح را که مربوط به تعریف معروف و منکر و مراحل انجام آن است به تصویب رساندند.

به گزارش خبرآنلاین،نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده یک تاکید کرد: در این قانون معروف و منکر عبارتند از هرگونه فعل و قول و یا ترک فعل و یا قولی که در شرع مقدس، قوانین و عرف متشرعه مورد امر قرار گرفته و یا منع شده باشد. این ماده با 144 رای نمایندگانبه تصویب رسید.

این طرح در سال 89 در مجلس هشتم اعلام وصول شد.رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس پیش از این گفته بود:با تصویب این طرح حمایت ویژه‌ای از آمران به معروف و ناهیان از منکر خواهد شد.بر اساس تبصره این ماده، در موارد اختلاف در احکام شرعی نظر ولی امر مسلمین ملاک عمل است.

نکته جالب توجه در این زمینه تعداد رای ماده 2 طرح مذکور، است. بر این اساس  امر به معروف و نهی از منکر، دعوت و وا داشتن دیگران به معروف و نهی و بازداشتن از منکر است. 124 نماینده به این ماده رای مثبت دادند.

اين درحالي است که محمدرضا خباز معاون تقنين معاونت پارلماني رئيس جمهور در جریان بررسی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، گفت: اخیرا در یکی از شهرها اسیدپاشی روی خانم‌ها اتفاق افتاده است.وی با اشاره به یکی از مواد این طرح که در آن گفته شده امر به معروف و نهی از منکر دعوت و وا داشتن دیگران به معروف و نهی و بازداشتن از منکر است، گفت: ما بدحجابی را تایید نمی‌کنیم اما این طور رفتار بازدارنده هم باعث می‌شود که فرد از حیض انتفاع ساقط شود.

 

/212 29

کد N546068