طرح سازمان ملل برای اجرای آتش‌بس انسانی در لیبی/ ادامه درگیری‌ها میان ارتش و شبه نظامیان

سازمان ملل متحد,ليبي,درگيري

در حالی که درگیری‌ها میان شبه نظامیان مسلح در لیبی همچنان ادامه دارد، سازمان ملل طرحی را برای آتش‌بس انسانی در غرب لیبی ارائه کرد، اما با مخالفت ساکنان و مسئولان مناطق "ککله" و "غریان" مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، هیات سازمان ملل در لیبی عصر شنبه طرحی را برای آتش‌بس انسانی در غرب لیبی و پایان دادن فوری به خشونت‌ها در مناطق ککله و القلعه جهت تسهیل ارائه کمک‌های بشردوستانه به ساکنان پیشنهاد داد اما مناطق ککله و غریان مخالفت خود را با طرح هیات سازمان ملل در لیبی برای توقف خشونت‌ها در "جبل نفوسه" در غرب این کشور که صحنه درگیری‌های شدیدی میان نیروهای فجر لیبی و نیروهای "ارتش قبایل" است، اعلام کردند.

هیات سازمان ملل این طرح را برای توقف فوری خشونت‌ها در مناطق ککله و القلعه در غرب لیبی ارائه کرد و اجرای این طرح قرار بود از نیمه شب شنبه 18 اکتبر آغاز شده و به مدت چهار روز ادامه یابد.

هیات سازمان ملل اعلام کرد که پیام‌هایی را به شورای شهرداری در شهرهای "الزنتان"، "غریان" و "ککله" جهت توقف خشونت‌ها فرستاده است.

در حالی که درگیری‌ها میان شبه نظامیان در لیبی همچنان ادامه دارد آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایتالیا در بیانیه مشترکی ضمن محکوم کردن خشونت‌ها در لیبی خواهان توقف فوری اقدامات خشونت آمیز در این کشور شدند و اعلام کردند که امکان دارد طرف‌های درگیر در لیبی را تحریم کنند.

این کشورها ضمن ابراز ناخرسندی نسبت به عدم احترام طرف‌ها در لیبی به درخواست‌ها برای آتش‌بس اعلام کردند که هیچ گونه راه حل نظامی برای پایان دادن به بحران لیبی وجود ندارد.

همچنین خبرنگار الجزیره اعلام کرد که یک جنگنده وابسته به نیروهای خلیفه حفتر، فرمانده سابق نیروهای زمینی "ارتش ملی لیبی" که درحال حاضر رهبری "عملیات کرامت" را برعهده دارد پایگاه‌های نیروهای شورای انقلابیون بنغازی انجام دادند، اما این حملات قربانی بر جای نگذاشت.

به گزارش منابع لیبیایی درگیری‌های شدید در مناطقی از شهر بنغازی در شرق لیبی رخ داد و جنگنده‌های نیروهای خلیفه حفتر حملاتی را علیه پایگاه‌هایی در نزدیکی فرودگاه بنینا در جنوب شرق بنغازی و مناطق دیگر شهر انجام دادند.

به گزارش منابع پزشکی، آمار کشته شدگان پس از حملات خلیفه حفتر به نیروهای "فجر لیبی" از روز چهارشنبه تاکنون به 66 کشته رسیده است.

از سوی دیگر، درگیری‌هایی میان نیروهای "فجر لیبی" و ارتش قبایل و گردان‌های "القعقاع" و "الصواعق" رخ داد.

این درگیری‌ها در پی آن آغاز شد که نیروهای "فجر لیبی" کنترل بخش‌هایی از "ابوشیبه" در جنوب غرب طرابلس را در دست گرفته و تجهیزات نظامی و سلاح‌های زیادی از غرب لیبی به مناطق درگیر در "جبل نفوسه" و شهرهای "ککله" و القلعه و مناطق دیگر رسید.

عبدالله ثنی نخست وزیر لیبی اعلام کرد که هیچ گزارش یا اطلاعاتی از هیات سازمان ملل در خصوص این طرح دریافت نکرده است.

وی افزود: اگر سازمان ملل چنین طرحی دارد باید اول آن را به مقامات مشروع در لیبی اعلام کند.

ثنی همچنین خاطرنشان کرد: عملیات نظامی برای مقابله با شبه نظامیانی که قانون شکنی می‌کنند تحت فرماندهی مقاماتی که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده‌اند، صورت گرفته است و ما امیدواریم که این مقامات به زودی کنترل طرابلس و بنغازی را در دست بگیرند.

وی افزود: نیروهای الزنتان تحت فرماندهی ارتش درآمده‌اند، اما نیروهای فجر لیبی "شبه نظامیان تندرو و قانون شکن" هستند.

انتهای پیام

کد N545912