دایره‌المعارف ایل‌ها، طوایف و اقوام سمنان رونمایی شد

سمنان,عشاير,رونمايي,كتاب

همزمان با برگزاری سومین جشنواره پنیر البرز مرکزی در افتر با حضور مدیر کل سیاسی انتخاباتی استانداری و مسئولین استانی و شهرستانی از کتاب دایره المعارف ایل ها،طوایف و اقوام استان سمنان نوشته علیرضا شاه حسینی رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه سمنان، علیرضا شاه حسینی نویسنده این کتاب در این مراسم گفت: این کتاب حاصل تلاش و زحمات بیش از 22 سال کار میدانی است .

وی افزود: بخش قابل توجهی از این کتاب در خصوص زندگی عشایر و ایلات استان سمنان و زندگی ییلاقی و قشلاقی آنان که اکثراً به استان‌های همجوار نظیر: مازندران، تهران، البرز، خراسان رضوی و گلستان کوچ می‌کردند، نگاشته شده است.

شاه‌حسینی هم چنین به 128 تصاویر رنگی این کتاب که زندگی کنونی عشایر و ایلات مناطق مختلف استان را به تصویر می‌کشد، اشاره کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان تصریح کرد: در استان سمنان ایلات و طوایف کوچنده و ساکن متعددی وجود دارد چناچه این استان به جزیره اقوام ایرانی معرفی شده است.

وی در خصوص محتوای این کتاب ادامه داد: از ایل سنگسری در مهدیشهر گرفته تا طایفه افتری، الیکایی، گرایلی، مناطق شمالی دامغان و 45 طایفه مهم استان سمنان اعم از ترک‌ها، لرها، بلوچ‌ها، سنگسری‌ها، پروری‌ها، مازندرانی‌ها و فارس‌ها، در این کتاب معرفی شده‌اند.

شاه‌حسینی افزود: در این کتاب ایلات، اقوام و طوایف استان سمنان به ترتیب حروف الفبا معرفی شده‌اند.

گفتنی است، این مجموعه تک جلدی، دارای 265 صفحه و شامل 27 بخش است، که هر یک به معرفی یکی از ایل‌ها، طوایف و اقوام بومی و مهاجر استان سمنان می‌پردازد.

این کتاب نفیس در 1000 نسخه توسط انتشارات حبله‌رود به قیمت 500 هزار ریال به بازار کتاب عرضه شده است.

انتهای پیام

کد N545349